Így helyére került például az a négy, szenteket ábrázoló üvegablak, amelyeket a kor legnagyobb üvegművésze, Róth Miksa tervezett, s most egy mai üvegművész, Polyák János készített el. A valaha több mint ötven évig épülő templomban, amelyet 1905-ben szenteltek fel, számos nagyszerű képzőművész alkotása látható, többek között Than Mór, Székely Bertalan, Lotz Károly, Feszty Árpád, Benczúr Gyula festményei, valamint Ferenczy Béni, idősebb és ifjabb Vastagh György, Stróbl Alajos, Fadrusz János szobrai.
A templomot 1931-ben emelte bazilika rangjára a pápa. A háború alatt rendkívül súlyos károkat szenvedett, de évtizedekig csak toldozgatták a sérüléseket. Tulajdonosa az állam volt, amely nem sokat törődött vele. Húsz éve végre elkezdődött a teljes körű felújítás, amelyet most a napokban fejeztek be. A munkálatok összesen négymilliárd forintba kerültek. A több ütemben zajló rekonstrukció során felhasználtak öt kilogramm aranyat, 280 ezer aranyfüstlemezt, tíz kiló féldrágakövet. Felújítottak 1500 négyzetméter padlóburkolatot, restauráltak 750 négyzetméter falfelületet. Már helyén áll a műemlék nagyorgona. Megújultak az oltárok, a szószék, a gyóntatóházak, a falikarok, a szobrok, a festmények, a Benczúr Gyula által tervezett velencei mozaikot is tökéletesen helyreállították. Megszépült a Szent István tér és a műemléki környezet is, a templomot díszburkolat veszi körül. A restaurátor, a szakiparosok, a tervezők és mindenki, aki részt vett ebben a két évtizedes, hatalmas vállalkozásban – kiváló munkát végzett. Az épület kevésbé látványos, de fontos feladatot betöltő terei, ahol a hitoktatás, a könyvtári munka, a különböző ügyintézések s egyéb tevékenységek zajlanak, szintén megújultak és megnövekedtek.
A lipótvárosi polgárok másfél évszázada elhatározták egy szép, nagy templom építését. Álmuk valóra vált: a bazilika méltó háza lett Istennek, és most megint büszkesége egész Budapestnek és Magyarországnak.
Szén-monoxid-mérgezésben halt meg egy gyerek Budapesten