További alkalmazottjai ellen is feljelentést tervez a K&H Bank

A K&H Bank egy leányvállalatában akkor töltött be együtt tisztséget Draskovics Tibor, Medgyessy Péter jelenlegi kabinetfőnöke Kulcsár Attilával, a sikkasztással gyanúsított brókerrel, amikor a pénzügyi visszaélések a gyanú szerint már javában folytak.

Magyar Nemzet
2003. 08. 13. 5:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtudtuk azt is: az exbróker két éve balesetet okozott, emiatt a károsult az Autó-Danubia Kft.-től ingyen kapott kölcsön egy új autót. A neve elhallgatását kérő személy 2001 tavaszán egy budai kereszteződésben karambolozott Kulcsár Attila Audi típusú személygépkocsijával.

A baleset után a bróker kérésére nem értesítették a rendőrséget, a biztosítónak sem szóltak. Kulcsár írásba foglalta, hogy „a balesetért a felelöségem elismerem”, illetve közölte, hogy a kárt készpénzben kívánja kifizetni – ezt egyébként a későbbiekben megtette. A karambol vétlen szereplője munkáját kocsijával végezte, és erre felhívta a pénzügyi tanácsadó figyelmét is, aki – miután átadta névjegykártyáját – az Autó-Danubia Kft.-hez irányította őt.

A névjegykártya szerint Kulcsár abban az időben a K&H Befektetési Rt. vezető portfóliókezelője volt. A cég felügyelőbizottságában 2001. augusztus 1-jéig Draskovics Tibor, Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke is helyet foglalt, tehát beosztásánál fogva ismeretekkel kellett bírnia Kulcsár tevékenységéről.

Draskovics felelőssége a K&H Banknál kirobbant botrányban korábban is felvetődött, hiszen vezérigazgató-helyettese volt a pénzintézetnek, amikor a visszaélések már folytak. A politikus egyébként 1999-ben igazgatósági tagja volt a K&H Equities Rt. egyik jogelődjének, az ABN Amro Equitiesnek.

A károsult elmondása szerint, amikor elment az Autó-Danubiához, a Kulcsár név hallatán – a papírmunkát mellőzve – azonnal kölcsönöztek neki egy új Opel Astrát, tele tankkal. Ismeretes: az Auto-Danubia Kft. is Kulcsár kiemelt ügyfelei közé tartozott. Jelenleg Zamecsnik Péter ügyvéd látja el a cég jogi képviseletét, s négy másik ügyféllel együtt kétmilliárd forintos követelést fogalmaztak meg a K&H Bank felé. A védő kilátásba helyezte, hogy feljelentést tesznek sikkasztás miatt a rendőrségen. Zamecsnik korábban kijelentette: ügyfelei nem tudtak a brókercégnél folyó csalássorozatról.

A K&H Bank Rt. belső vizsgálatának részeredményei alapján a pénzintézet a közeljövőben két alkalmazottja ellen büntetőfeljelentést tesz – értesült lapunk. Míg a bank tulajdonosainak korábbi nyilatkozatai arra utaltak, hogy a rendőrség által vizsgált visszaélések csak az Equitiesnél fordultak elő, a közelmúltban a hitelintézet irányítói több vezető munkatárssal bontottak szerződést, küldtek el szabadságra vagy függesztették fel munkavégzésüket.

A bank egyik irányítója lapunknak elmondta: a pénzintézet legalább két volt alkalmazottja ellen készül büntetőfeljelentést tenni, mert a jelenleg is zajló belső vizsgálat minden kétséget kizáróan megállapította érintettségüket a feltárt csalássorozatban.

Németh Lajos, az ORFK kommunikációs igazgatóhelyettese úgy tájékoztatott, hogy a rendőrségre tegnap délutánig nem érkezett újabb feljelentés az összevont nyomozással vizsgált Pannonplast- és Equities-ügyben, így a vizsgálat egyetlen gyanúsítottja továbbra is Kulcsár Attila.

Információink szerint a Pannonplast-részvények adásvétele miatt elrendelt nyomozásban a rendőrség illetékesei napi kapcsolatban állnak az angol és amerikai társszervek munkatársaival, és több adat áll a rendelkezésükre az ügyben felmerült off-shore cégek tulajdonosairól. Rendőrségi forrásból lapunk úgy értesült, hogy a nyomozó hatóság újabb gyanúsítottakat – köztük a bank volt munkatársait és az ügyletekben jelentős nyereséghez jutó cégek magyar és külföldi tulajdonosait – kíván megnevezi. Úgy tudjuk, erre csak Kulcsár első kihallgatása után, de annak eredményétől függetlenül kerül sor. Németh Lajos ezen értesülésünket a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívánta kommentálni.

Szakértők vizsgálják azt a kék színű tintával írt levelet, amelyben életveszélyesen megfenyegették Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnökét és családját. Egyelőre nem tudni, hogy találnak-e használható ujjlenyomatot vagy DNS-mintát a boríték belsejében – közölte Bodnár Zsolt ezredes. A fenyegető levelet, amelyet a PSZÁF tevékenységét bemutató nyomtatvány hátoldalára írtak, grafológusok és szakértők véleményezik, és próbálják kideríteni feladójának kilétét – mondta a BRFK nyomozó főosztályának vezetője. Az ezredes közlése szerint ellenőrzik, hogy miként kerülhetett a bélyeg nélküli levél a postaforgalmi rendszerbe, és hogyan juthatott a hivatalba érkezett levelek közé. Elmondta: a Szász Károly családja számára elrendelt védelmet „a szükséges és megfelelő módon biztosítja a rendőrség”.

Jelenleg is vizsgálja a Pénzügyminisztérium a PSZÁF tevékenységét a brókerbotránnyal kapcsolatban: a bizonyítványügy kivételével továbbra is felelősnek tartják a felügyeletet. Korábban több kormánytag, így a miniszterelnök és a pénzügyminiszter is utalt arra, hogy Szász Károly és a felügyelet nem tett meg mindent a brókerbotrány feltárása érdekében, ezért, ha mindez bebizonyosodik, jogi lépések is elképzelhetők. Amennyiben a vizsgálat megerősíti, hogy Szász Károly mulasztott, a minisztérium kezdeményezheti – megfelelő indoklással – az Országgyűlésnél az elnök leváltását.

Az elmúlt napokban magas szintű megbeszéléseket folytatott a PSZÁF és az integrált belga pénzügyi felügyelet, amelyeken egyebek mellett a Pannonplast-ügy részleteit is megvitatták. A K&H Bank anyaintézményének, a KBC Banknak a felügyeleti hatósága tájékozódott a PSZÁF-nál és a K&H Banknál zajló vizsgálatok állásáról. A két pénzügyi felügyelet a továbbiakban is együtt kíván működni az ügy teljes feltárása érdekében.

Lapértesülés szerint Kulcsár Attila legalább tucatszor – legtöbbször Rejtő E. Tibor vezérigazgató társaságában – járt a Miniszterelnöki Hivatalban (MeH), hogy a K&H nevében különböző pénzügyi szolgáltatásokat ajánljanak fel a kormányzatnak. Lapunk megírta: a kormányváltás után Kulcsár Attila részére fényképes MeH-belépőt állított ki Kodela László volt humánpolitikai helyettes államtitkár, amivel a Parlamentbe és a képviselői irodaházba is bemehet. Rejtő E. Tibor közvetlenül a botrány kirobbanása után beadta lemondását, amit a K&H Bank el is fogadott.

Lapunk úgy tudja: Kulcsár ügyvezető igazgatói munkaköri leírásának volt egy melléklete, amelyben külön szabályozták, hogy politikusokkal és a bank számára fontos VIP-ügyfelekkel csak ő tarthatja a kapcsolatot. A kapcsolattartásról Rejtő E. Tibort tájékoztatnia kellett.




Herényi Károly (MDF): Feltétlenül vizsgálnia kell László Csaba pénzügyminiszter felelősségét az ősszel létrehozandó Pannonplast parlamenti vizsgálóbizottságnak – mondta az MDF frakcióvezetője, kifejtve: László Csaba kétszeresen érintett az ügyben, korábban a K&H vezérigazgató-helyettese volt, a pénzügyi tárca vezetőjeként pedig tudnia kellett a banknál uralkodó állapotokról – érvelt. Herényi szerint azt a vizsgálat után lehet majd megmondani, hogy volt-e összefüggés a tavaly decemberben elfogadott kormányrendelet és a Pannonplast-részvényekkel végrehajtott pénzügyi tranzakciók között, de az ügy szerinte „több mint gyanús”.

Eörsi Mátyás (SZDSZ): Belátom, hogy a Magyar Nemzet mindent elkövet annak érdekében, hogy a brókerbotrány kapcsán a jelenlegi kormány felelősségét állapítsa meg – mondta el lapunknak Eörsi Mátyás. – Azonban úgy látom, hogy most melléfogott – vélte. Kiemelte, hogy a Pannonplast-ügy eleje a kormányváltást megelőző időszakra nyúlik vissza, de „neki mégsem jut eszébe Orbán Viktor vagy Járai Zsigmond jegybankelnök felelőssége után kutakodni”. Elmondta: amennyire ő érti a brókerügyet, az volt a visszaélés, hogy állami pénzt használtak fel magánprofit garantálására. A kormány jogszabály-módosítása neki – bár nem szakember – ésszerűnek tűnik, és emiatt a pénzügyminiszter felelősségét megállapítani olyan lenne, mintha minden bliccelőért a BKV vezérigazgatója lenne a felelős – tette hozzá. Eörsi ugyanakkor arra a kérdésünkre, támogatnák-e, hogy a vizsgálóbizottság kitérjen a pénzügyminiszter felelősségére, azt válaszolta: a kormányváltás után az egyik legfontosabb változás, amelyre személyesen is büszke, hogy a vizsgálóbizottságok felállhattak és vizsgálhatják a jelenlegi kormány felelősségét is, bármilyen ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.