Mindeddig hivatalosan nem értesítették a magyar hatóságok a családot arról, hogy a győri Varga-Balázs Péter életét vesztette Irakban – mondta Varga-Balázs Gáborné, a Bagdad közelében lelőtt 27 éves fiatalember édesanyja. Hozzáfűzte: fia halálát egy ugyancsak Irakban dolgozó fiatelember kedden, telefonon közölte velük, és ő volt az, aki másnap hivatalosan is azonosította a fiút.
Varga-Balázs Péter édesanyja elmondta: a munkát a fiú több hónapja odakint tartózkodó barátja szerezte, és Irakban jelenleg is több tucat magyar civil dolgozik. A Külügyminisztériumot pedig csütörtökön egyik rokonuk értesítette a tragédiáról.
Ez azért is különös, mert Bartha Ferenc, a Toifor Hungary képviselője, amelynek iraki vállalatával Varga-Balázs Péter szerződésben állt, kijelentette: a cég vezetői már a szerencsétlenség másnapján, azaz szerdán találkoztak a bagdadi magyar ügyvivő nagykövettel, a konzullal valamint egy titkárral, és kérték a képviselet segítségét. Bartha Ferenc elmondta azt is, hogy a munkatársai szerint a sokoldalú fiatalember munkafelügyelőként dolgozott a cégnél, amely vízhordással, szemétszállítással és mozgó vécék kihelyezésével is foglalkozik. A képviselő érthetetlennek találja, hogy a fiatalember nem állt meg az ellenőrző pontnál. Egy lehetséges magyarázat szerinte talán az lehet, hogy ezek az ellenőrző pontok szinte észrevehetetlenek a sötétben. Másrészt viszont az arab országokban igen gyakori, hogy az autósok áttérnek a szemközit sávba. Talán ez tévesztette meg a fiatalembert, aki óránként körülbelül 100 kilométeres sebsséggel haladt.
Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő szerint is különös az eset, mert ha egy amerikai katona bárhol lelő egy külföldi állampolgárt, arról az USA hadseregének azonnal értesítenie kell a helyi konzulátust. A szakértő úgy véli: tudatos információ-visszatartásról lehet szó. Nehéz elképzelni azt is, hogy aki adott hadműveleti területen dolgozik, az nincs tisztában az ellenőrzési pontok elhelyezkedésével.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről