Válságban a debreceni szocialisták?

Meglehetősen nehéz helyzetbe került az utóbbi hetekben, hónapokban az MSZP debreceni szervezete. Morális okokra és vezetési hibákra hivatkozva a 11 tagú elnökségből 6-an lemondtak, s a pártszervezet most a december 10-ei küldöttgyűléstől várja a válság megoldását.

2003. 11. 27. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb vitát kiváltó ügy Huszka Imre volt városi elnök, megyei és kampányfőnök, illetve önkormányzati képviselő története, akit a bíróság jogerősen megrótt könnyű testi sértés vétsége miatt, s akiről jelenleg biztosan azt sem tudni, hogy tagja-e még az MSZP-nek.

Szabó Miklós városi MSZP-elnök, aki nem cáfolta, hogy a Huszka-ügy miatt nehéz helyzetbe került a városi vezetés, elmondta: a volt városi elnök ma is tagja a pártnak. Nem zárták ki, ügyében döntés még nincs, mert az etikai bizottság felvetéseit még nem sikerült teljesen kivizsgálni- hangsúlyozta. Maga az érintett elmondta: az augusztusi küldöttgyűlésen felolvasott etikai bizottsági jegyzőkönyv állításainak többsége nem felel meg a valóságnak. Mint mondta, ma is tagja a pártnak, bár a szomszédjával való konfliktus eltitkolása miatt valóban van ellene folyamatban etikai vizsgálat.

Pántya György, az ominózus etikai bizottsági jelentést aláíró – azóta már lemondott – bizottsági elnök viszont úgy nyilatkozott: határozat van róla, hogy az etikai bizottság kizárta a pártból Huszkát, bár a döntést az érintett azóta megfellebbezte.
A Huszka-ügy 2000 decemberében kezdődött, amikor a politikus ellen büntetőeljárás indult, mert összeverekedett egy szomszédjával. A kellemetlen epizódot név említése nélkül többször szóvá tette Kósa Lajos debreceni polgármester, és cikkezett róla a sajtó is.

Pártbéli helyzetét azonban csak idén júniusban, a jogerős bírói ítéletet követően rengette meg az ügy a szocialista politikusnak. A lapunk birtokában lévő Debrecen városi etikai és egyeztető bizottsági álláspont szerint a Huszka-válság június 4-én robbant ki. Ekkor publikálta ugyanis a sajtó, hogy a szocialista politikus családi okból valamennyi tisztségéről lemondott, köztük az önkormányzati képviselőségről is. A Pántya György bizottsági elnök által aláírt dokumentum tanúsága szerint e hír nyomán sajtóértesülésekre hivatkozva kérdések érkeztek a városi etikai és egyeztető bizottsághoz, ezek arra vonatkoztak, hogy tájékoztatta-e Huszka Imre a városi és megyei párttestületeket arról, hogy 2000. decembere óta büntető eljárás folyik ellene.

Szóvá tették azt is, hogy a Hajdú-Volán Rt igazgatósági és az A.K.S.D Kft felügyelő bizottsági tagjaként Huszkának összeférhetetlenségi nyilatkozatot kellett tennie, amelyben büntetőjogi felelősége tudatában kijelenti: bűncselekmény gyanúja miatt eljárás nem folyik ellene. A felvetés szerint kérdés, hogy a párttagság bizalmat szavazott volna Huszka Imrének a tekintélyes funkcióra, ha a büntető ügyről tudomása van. Sérelmezték továbbá, hogy miért a sajtón keresztül „üzente meg” lemondását, miért nem az őt megválasztó, illetve delegáló testületek előtt tette meg ezt.

Az etikai bizottság elnöke által aláírt dokumentum szerint egy másik ügy is felkeltette érdeklődésüket. 2003. májusában polgármesterek és megyei közgyűlési tagok jelezték, hogy állítólag Huszka Imre több polgármestert megkeresett azzal, hogy a megyei közgyűlés elnökének megbízásából, illetve az MSZP megyei képviselőjeként segíti a pályázati közpénzekből épülő csatorna beruházásokat.

Szóba került egy levél is, amit Dobrossy István ügyvéd, a Hajdú-Bihar megyei Önkormányzat jogi tanácsadója készített, s ami a Pántya György etikai bizottsági elnök által aláírt közgyűlési előterjesztés szerint olyan cégekre hívja fel a figyelmet, amelyek nem felelnek meg a közbeszerzési eljárásnak. Ezt az etikai bizottság elnökének információi szerint Huszka személyesen vitte ki a földesi polgármesternek. Juhászné Lévai Katalin megyei elnök és a Huszka Imrét Dobrossy István ügyvéd jelenlétében a polgármesterek megerősítették: Huszka megkereste őket csatorna beruházás témájában. Juhászné Lévai Katalin és Oláh Lajos megyei MSZP elnök viszont cáfolták, hogy Huszka Imrét ilyen feladatokkal bízták volna meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.