A Wallis-palota elé készülnek a libatartók

Reggeltől kora délutánig demonstráltak a libatartók tegnap az elsőfokon felszámolásra ítélt Hajdú-Bét Rt. debreceni gyára előtt, mert hónapok óta nem kapják meg a pénzüket - több mint 5,2 milliárd forintot - a leadott vágóállatokért. A tüntetők mindössze azt az ígéretet kapták, hogy a napokban írásban kapnak választ követeléseikre. Ezért a termelők úgy döntöttek: ha addig nem tudnak érdemi megegyezésre jutni, a tulajdonos Wallis csoport budapesti székháza elé vonulnak demonstrálni.

2003. 12. 19. 6:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demonstrációt megelőző napon a termelők levélben fordultak Juhászné Lévai Katalinhoz, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat szocialista elnökéhez, járjon közbe a tegnap Debrecenben tartózkodó Medgyessy Péternél az érdekükben. A levél a kormányfő debreceni tartózkodásának végéig állítólag nem került a megyei elnök kezébe.

Nagy Gábor, a Hajdú-Bét vezérigazgató-helyettese megalapozatlannak ítélte a cég ellen kezdeményezett felszámolást, és hitelezői program keretében válságmenedzselést ígért, ám konkrét fizetési határidőt nem tudott mondani.

A Medgyessy Péter látogatásával egy időben folyó demonstráció tábláin a következő feliratokat lehetett olvasni: Aki dolgozik, ne is egyék?, Csak a saját pénzünket követeljük!, Legközelebb Budapesten, a Wallis-palota előtt találkozunk!, Ha a Hajdú-Bét nem fizet, fizessen a tulajdonos, a Wallis!, Fizessék ki, ami jár!

A megyei közgyűlés elnökéhez írott levél hasonlóképpen elkeseredett és felháborodott hangnemben íródott. A írás tanúsága szerint a demonstrálók mindannyian érvényes termeltetési és felvásárlási szerződést kötöttek a Hajdú-Béttel. A cég azonban fizetési kötelezettségét nem teljesítette többszöri megkeresés és felszólítás ellenére sem. Így a termelők a sajtóhoz, illetve a rendőrséghez fordultak, mert információik szerint a feldolgozó a lúdtörzsállományát és feldolgozó üzemeit folyamatosan értékesíti, ám a termelőkkel fennálló kötelezettségeit nem teljesíti. A levél szerint a leadott ludakból befolyt bevételeket a Hajdú-Bét jogtalanul visszatartja, és saját céljaira használja fel, több száz család életét lehetetlenné téve.

Különösen kérdésessé teszi a termelők kintlévőségeinek behajtását az a tény, hogy a cég ellen a napokban felszámolást rendeltek el. „A Hajdú-Bét Rt.-nél lévő pénzünk nemcsak munkabér, hanem tartalmazza a családok lúdtenyésztéshez szükséges saját tőkéjét, ami legtöbb esetben tetemes összegű hiteltartozást jelent. Tisztelettel kérjük önt, hogy helyzetünkről tájékoztatni szíveskedjék a 2003. december 18-án Debrecenbe látogató Medgyessy Péter miniszterelnök urat, hogy a kormány segítségét kérje. (...) Az Európai Unióhoz történő csatlakozás küszöbén önhibánkon kívül kilátástalan helyzetbe kerültünk. (...) Végre nyugalmat szeretnénk, nem pedig mások miatt kilátástalan jövőt” – fogalmaz a levél, amiről szólva Juhászné Lévai Katalin tegnap délben úgy nyilatkozott: a szerda este elfaxolt írást még nem kapta meg, de a termelők gondját magáénak érzi, és a levél továbbítását Medgyessy Péterhez vállalja.

Amint azt a demonstráció egyik szervezője, Bessenyei Lászlóné elmondta, azért tüntetnek, mert a hajdú-bihari bíróság első fokon ugyan elsőfokon elrendelte a Hajdú-Bét felszámolását, de még a végzés nem jogerős, így még látnak esélyt arra, hogy kikényszerítsék a cégből a nekik járó pénzt. A nyírmártonfalvai termelő sérelmezte, hogy a Hajdú-Bét képviselői gyakorlatilag nem állnak szóba a termelőkkel. Ezért azt feltételezik, hogy olyan politikai erő áll a tulajdonosok mögött, ami ezt a magatartást lehetővé teszi. – Ellenkező esetben minden bizonnyal mutatna hajlandóságot a megegyezésre a Hajdú-Bét – mondta. Bessenyeiné szerint nem felel meg a valóságnak az az állítás, amire a nem fizető Hajdú-Bét hivatkozik, hogy nincs piaca a libának.

Lovász Imre zsákai termelő elmondta, hogy jelenleg hárommillió-négyszázezer forinttal, teljes követelésállománya felével tartozik neki a Hajdú-Bét. A kizárólag libatartással foglalkozó termelő elmondta, hogy októberben éhségsztrájkot kezdeményeztek, s ennek nyomán néhány társával együtt a teljes követelés ötven százalékát kifizette neki a Hajdú-Bét. „Hagyományos úton” azonban egyetlen fillért sem kapott, bár az általa benyújtott számla fizetési határideje augusztus 14-én lejárt. Lovász Imre szerint az államnak komoly felelőssége van a termelők irányában, mert a gazdák rendszeresen fizetik az adót, a társadalombiztosítást, vagyis minden kötelezettségüket becsületesen teljesítik. Joggal várhatják el, hogy olyan esetben, amikor jogos követeléseiket szeretnék érvényesíteni, az állam támogassa őket. A zsákai gazda sérelmezte azt is, hogy a terméktanács, amely éléről a napokban váltották le Nagy Györgyöt, a Hajdú-Bét igazgatóságának elnökét, egyáltalán nem vállalkozik arra, hogy felvállalja a termelők valódi képviseletét. – Az a baj, hogy ott mindig nagyvezérek ülnek, akik saját pecsenyéjüket sütögetik – fogalmazott. Az ugyancsak zsákai Csordás József az eddigi demonstrációkon még nem vett részt, s a tegnapi tüntetésre is csak azért jött el, mert hallott a felszámolási kezdeményezéstől, és tart tőle, hogy az ő pénze is bennragad. Csordás úr „csak” november 5-e óta vár a pénzére, akkor adta le ugyanis az utolsó csapat libát.

Egy nevét nem vállaló termelő szerint az emberi jogaik is sérülnek a termelőknek egy olyan országban, ahol előfordulhat, hogy szerződéses garanciák ellenére nem jutnak hozzá éves jövedelmükhöz a mezőgazdaságból élők. A négy gyermeket nevelő libatartó asszony szerint az állam tétlensége helyett arra lenne szükség, hogy akár karhatalommal is megvédjék a termelők jogos gazdasági érdekeit. Nem érezhetik biztonságban magukat a polgárok ott, ahol tétlenül kell nézni, hogy nem fizető cégek mint a zsebtolvaj az éppen ellopott pénzzel elszaladhatnak – mondta. Méltánytalan szerinte, hogy a pórul járt termelőnek kell jogi megoldást keresnie pénze behajtására, a helyett, hogy a rendőrség utána eredne és elfogná a bűnöst. Az asszony úgy vélte: nemcsak a választások idején kellene a kistermelők között forgolódnia a kormányfő- és miniszterjelölteknek, hanem akkor is, amikor ilyen bajba kerülnek a mezőgazdák. „ÉN a piros dzsekisre szavaztam, de már a falba tudnám verni a fejem emiatt” -fogalmazott.
Tömöri Lajosné vámospércsi termelő, akinek több mint tízmillió forinttal tartozik a Hajdú-Bét, sérelmezte, hogy megalázóan bánnak a termelőkkel: ahelyett, hogy elnézést kérnének a tetemes összegű tartozás miatt, arrogánsan zavarják el a jogos követeléseket érvényesíteni akarókat.

- A Hajdú-Bét Rt igazgatósága megalapozatlannak tartja a cég ellen kezdeményezett felszámolási eljárást, ezért vizsgálja annak lehetőségét, hogy a rendelkezésre álló törvényi határidő előtt fellebbezést nyújtson be az illetékes bírósághoz – jelentette be Nagy Gábor vezérigazgató helyettes tegnap a cég debreceni gyára előtt tartott termelői demonstrációt követő sajtótájékoztatóján. A felsővezető bejelentette: a társaság a tegnapi napon összevonta stratégiai és operatív vezetését és ideiglenes jelleggel Nagy Györgyöt, az igazgatóság elnökét bízta meg a vezérigazgatói teendő ellátásával.

Nagy Gábor elmondta: a baromfiipart sújtó válságban a Hajdú-Bét Rt. vezetése már korábban elindította a vállalat reorganizációját, és hitelezővédelmi programot dolgozott ki, amiben az állami, banki és szállítói hitelezők egyenlő súllyal bírnak. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy a rendkívül szűk mozgástér ellenére kiegyenlítsék tartozásaikat. Kérdésünkre válaszolva Nagy György elmondta: folyamatosan tárgyalnak a cég vagyontárgyai iránt érdeklődő ajánlattevőkkel, ám eddig egyetlen szerződést sem írtak alá. A szerződéseket – ha létrejönnek – a pénzügyi fegyelem, illetve az érvényes jogszabályok betartásával kívánják megkötni – hangoztatta. A vezérigazgató-helyettes úgy nyilatkozott, minden erővel arra törekednek, hogy a fennálló tartozásokat mihamarabb kiegyenlítsék. – Az ágazat válságát azonban egy cég nem tudja megoldani, a baromfiipar súlyos helyzetének kezeléséhez a piac minden szereplőjének össze kell fogni – hangsúlyozta. Utalt rá, hogy a minősített baromfifeldolgozók összefogásával szerveződik egy szövetség, amely képes és hajlandó felvállalni az érdemi érdekképviseletet. Egy ilyen összefogás lehet alkalmas arra, hogy elérje: az állam a rendelkezésre álló törvényes eszközökkel segítsen a túltermelési válság levezetésében, amit a vízi szárnyas exportpiacok összeomlása és finanszírozási nehézségek is súlyosbít.

Nagy Gábor többszöri kérdésre sem tudott konkrét határidőt mondani arra, hogy a termelők mikor és mennyi pénzre számíthatnak, és megerősítette azon információnkat, hogy a Hajdú-Bét jelenleg minden fennálló tartozását vitatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.