Eddig egyáltalán nem volt szó helyettes államtitkárok esetében a hivatali lakással kapcsolatos juttatásokról – vagyis nőtt a kedvezmény. Ráadásul a lakás csak egy a sok természetbeni juttatás közül, melyre az állami vezetők – beleértve a miniszterelnököt, a minisztereket és az államtitkárokat – jogosultak. A felsoroltaknak minden évben jár a tizenharmadik havi fizetés, és ellentétben a köz- vagy a civil szférában dolgozókkal, szabadságuk negyven nap. Az olyan pluszok, mint a hivatali lakás, a szolgálati autó, az 50-130 dollár közötti külföldi napidíj, a kedvezményes üdülés, az egészségügyi szolgáltatás, és a 13. havi fizetés értéke 643 ezer forint helyettes államtitkárok, és csaknem 1,3 millió a miniszterelnök esetében.
A fizetés mindenkinél változó, és igen bonyolult képlet alapján kerül kiszámításra. A köztisztviselői 33 ezer forintos illetményalapját tizenhárommal megszorozva kapjuk a főtisztviselői alapilletményt, vagyis 429 ezer forintot. Ehhez járulnak a szorzók, a helyettes államtitkár esetében 50 százalék, a közigazgatási és címzetes államtitkárnál száz százalék, vagyis ők már 858 ezer forintos fizetést kapnak. A politikai államtitkár fizetéséhez a főtisztviselői illetményalapot 0,93 századdal kell megszorozni, ehhez jön hozzá 65 százalék pótlék, vagyis összesen 658.300,- forint a fizetése, a miniszterek csaknem 850 ezres fizetéséhez 1,2 százalékos szorzóval és 65 százalék pótlékkal jutunk, míg a miniszterelnök fizetése a közigazgatási államtitkár bérétől függ, annak másfélszerese illeti meg, jelenleg ez egymillió 287 ezer forintot jelent számokban kifejezve.
Az állami vezetők azonban nemcsak fizetésükben különböznek az átlagembertől. Már az állami vezetők is számos különleges juttatásban részesülnek, kezdve a hivatali lakással, amely abban az esetben jár, ha a vezető nem rendelkezik Budapesten vagy vonzáskörzetében megfelelő lakással. Ha erre nem tart igényt, akkor kérheti a támogatást lakásfenntartási térítés formájában, havonta legfeljebb 70 ezer forintig.
A miniszterelnök még nagyobb előnyöket élvezhet, a lakáson és a lejjebb felsorolt vezetői juttatásokon kívül jár neki a rezidenciahasználat; két személygépkocsi; kíséret és költségtérítés (napidíj és indokolt költségek számlával igazolt összege), ha külföldre utazik, és joga van igénybe venni a különjáratú légi utazást, ha a szükség úgy hozza. Normális esetben, menetrendszerű járaton utazva az első osztályú jegy jár neki. A miniszterelnök ezen felül – hasonlóan a köztársasági elnökhöz, a házelnökhöz, valamint az Alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez – személyi védelemben is részesül.
A minisztereknek egy felső és egy felső-középkategóriájú személygépkocsit biztosítanak sofőrrel együtt, az államtitkároknak és a helyettes államtitkároknak felső-közép kategóriás autót biztosítanak sofőrrel együtt, míg a helyettes államtitkári juttatású vezetőnek szükség esetén biztosítják a sofőrt. Különbség az átlagos vállalkozókhoz képest, hogy a hivatalos személygépkocsit magáncélú utazásra is igénybe lehet venni, ilyenkor nem kell menetlevelet vezetni. A törvény szabályozza azt is, mi számít felső, mi felső-középkategóriájú autónak.
Ha összeszámoljuk a különböző béreket és juttatásokat, az ebből összespórolható megtakarítások több százezer forintot is érhetnek évente. A sor a 70 ezer forintos hivatali lakástérítéssel kezdődik. Ha egy vezető havonta három napot tartózkodik külföldön, és tegyük fel azt is, hogy díjtalan szállásban és étkezésben részesül, vagyis csökkentett, 40 százaléknyi napidíjat kap, havonta akkor is nagyjából 20 ezer forintnak megfelelő összeg üti a markát. A hivatali gépkocsit a vezető lízingelheti, egy felső kategóriás, tízmillió forintos autó esetében öt éves lízinggel és nyolc százalékos eurókamattal számolva havi 200 ezer forint a kiadás.
Öt év múlva fél áron történő eladással számolva havi százezer forintnyi bevétel jelentkezik, ráadásul megtakarítás az a 42 ezer forint is, amit egy magánvállalkozónak fizetnie kellene a magáncélú használat után, az állami vezetőnek viszont nem. Az összeg az üzemanyag-költséggel, szervizdíjakkal, gépkocsivezetői bérrel és egyéb járulékokkal együtt mintegy 300 ezer forintot is kitehet. Az egyéb juttatások összege szintén havi több százezres megtakarítást jelenthet, amely a civil szféra dolgozóinak nem adatott meg.
Forrás: FigyelőNet, ma.hu, Világgazdaság
Hont András reagált Majka legújabb zenéjére