Az egészségügyi minisztérium által szakmai szervezetek bevonásával készített dokumentum leszögezi: a különböző intézkedések ellenére sem remélhető gyors javulás, sőt a közeljövőben az egészségügyi dolgozók létszámának további csökkenésére kell számítani. Ezért arra kell törekedni, hogy aki tud, az kórházon kívül gyógyuljon meg. Ehhez a megfelelő szakembert is biztosítani kell – olvasható.
Vojnik Mária, a tárca politikai államtitkára szerint a létszámhiány oka elsősorban a gyógyítás technikai fejlődéséből, a lakosság elöregedéséből eredő többletmunka, az emberek elvárásának növekedése, az ehhez képest alacsony bérezés, az elismertség hiánya és a kevés szabadidő. Mint mondta: a bérezést és az oktatást érintő változásokon túl a munkafeltételek javítása, a munkahelyi óvodák, bölcsődék újraindítása, a bevándorlás és toborzás etikus használata, a külföldre távozott kollégák visszatérésének megteremtése is segíthet a helyzeten.
Annak a gyakorlatnak a megváltoztatására is szükség lenne, hogy a külföldi munkalehetőségek kapcsán mindig csak a jó bérezésről hallanak a kollégák, de a hátrányokról, nehézségekről nem.
A társadalmi vitát követően a parlament elé kerülő anyag leszögezi: a társadalomnak egyetértésre kell jutnia abban, hogy az egészségügy is csak az adott gazdasági és jogi korlátok között képes biztosítani a feladatát, nincs és nem is lesz mód minden igény teljes körű és azonnali kielégítésére.
Vojnik Mária elmondta azt is: a legutóbbi statisztikák szerint Magyarországon jelenleg közel 37 ezer orvos dolgozik, mintegy harmaduk „középtávon” eléri a nyugdíjkorhatárt.
Korábbi álláspontjára emlékeztették Magyar Pétert