Energiapolitika 2000: nem volt indokolt az áfa-emelés

Magyarországon az energia-áremelések, a szektor privatizációjának, liberalizációjának következményei jelentik az infláció motorját - mondta Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke a civil szervezet állásfoglalását ismertető sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.

MTI
2004. 01. 22. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzátette, hogy az energetikai jogszabályok megalkotásánál a közösségi érdekeket jobban érvényesíteni kellene a befektetői érdekekkel szemben. Petz Ernő, a társulat alelnöke utalt arra, a 2002-es év mérlegadatai szerint az áramszolgáltatóknál 12 százalékos, az erőműveknél 22 százalékos volt az átlagos nyereség, és szerinte ennek terhére lehetne az áram fogyasztói árát mérsékelni.

Elhangzott: szükség lenne a villamosenergia-törvény módosítására is, amelyben a közüzemi árképzés alapelveit rögzíteni kellene, a társadalmi szolidaritáson alapuló szociális áram-tarifa kötelező kialakítását kellene bevezetni, illetve a hatósági körbe kellene vonni ismét az erőművek termelői ármegállapítását a közüzemi piacon.

A társulat állásfoglalása szerint az energiahordozók árcentrumát meghatározó kőolaj-import hazai árszintje 2001 óta csökken, ennek ellenére a liberalizáció következtében a vezetékes energiahordozók árai 2003 óta ismét nagymértékben tovább emelkedtek. Járosi Márton elmondta: nem volt indokolt az energiaszektorban az áfa emelése, mert az Európai Unióval kötött megállapodás szerint ennek rendezésére 2007-ig haladékot kapott Magyarország.

Porpáczy Dezső, a Magyar Energiafogyasztók Szövetsége alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy bár több törvény is előírja, a hatósági energia-áremelésekkel kapcsolatban kötelező az érdekképviseletekkel egyeztetni. Ezt azonban a mindenkori kormányok nem tartották be, ezért a szövetség ez év januárjában az állampolgári jogok országgyűlési biztosához fordult, kérve hasson oda, hogy a törvénysértés megszűnjön, illetve foglaljon állást, hogy az említett mulasztások mellett született jogszabályok hatályosak-e.

A sajtótájékoztatón Járosi Márton úgy vélekedett, hogy az energiafogyasztók védelme a gyakorlatban nem megoldott, törvényben kellene szabályozni a hatékonyabb fogyasztóvédelmet, az ehhez szükséges finanszírozást, hogy megfelelő szakértelemmel lehessen a befektetői érdekekkel szemben fellépni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.