Január 30.: Magyar politikai élet

Demeter: A Munkáspártot is meghívta Szaddám Huszein; Fidesz: európai parlamenti áttörés kisebbség-ügyben; Medgyessy egyre népszerűtlenebb; Bojkottal fenyegetnek a hajdú-bihari tejtermelők; Csődöt akar jelenteni a Parmalat; Megtámadott vagyonzárolás; Magyar Postáé lesz az M5-ös?

MNO
2004. 01. 30. 21:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demeter: A Munkáspártot is meghívta Szaddám Huszein

A polgári titkosszolgálatoknak annak idején arról volt információjuk, hogy Szaddám Huszein több magyar pártot is meghívott Bagdadba, de arról nem, hogy ezek a politikai erők olajat értékesítettek volna – nyilatkozta pénteken az MTI megkeresésére Demeter Ervin. Az Orbán-kormány polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztere elmondta: a Magyar Érdek Pártja, a Munkáspárt és még egy párt kapott meghívást Irakba. – Ezen a megbeszélésen értesülések szerint felvetődött, hogy a jó kapcsolatért cserébe lehetőséget kaptak ezek a szervezetek, hogy kőolajat értékesítsenek – mondta Demeter Ervin. Szavai szerint arra, hogy ez megtörtént-e, semminemű információ nem utalt.

Fidesz: európai parlamenti áttörés kisebbség-ügyben

Szájer József fideszes képviselő pénteken „áttörésnek” nevezte, hogy az Európai Parlament határozatot fogadott el a kisebbségek kollektív jogaival kapcsolatban. A határozatot csütörtökön fogadta el az Európai Parlament. Értelmében a parlament külügyi bizottsága az Európai Unión kívüli kisebbségek jogaival, a szabadságjogi, igazság- és belügyi testület pedig az unió területén élő kisebbségek jogaival is foglalkozik – mondta az EP-megfigyelő pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten. – A határozat „áttörés”, mivel az unió intézményeiben eddig nem volt fóruma vagy felelőse a kisebbségi kérdésnek. Budapestnek azért kiemelkedő fontosságú a döntés, mert Magyarországnak van legnagyobb létszámú határon túli nemzeti kisebbsége az uniós tagállamok közül – közölte Szájer József.

Medgyessy egyre népszerűtlenebb

Az MSZP múlt január óta elveszítette szimpatizánsainak több mint négy tizedét, Medgyessy Péterrel a lakosság 56 százaléka, a kormánnyal 60 százalék elégedetlen – derül ki a Gallup januári felméréséből. A Fidesznek ebben a ciklusban most a legmagasabb a népszerűsége.Az MSZP támogatottsága a teljes népesség körében a 2002-es választások óta mért legalacsonyabb értéket érte el januárra: most mindössze 21 százalék. A szocialisták támogatottsága egy év alatt 16 százalékpontot esett, vagyis elvesztette a tavaly januári szimpatizánsainak több mint négy tizedét – állapítja meg a Magyar Gallup Intézet január 15-20. között készített felmérése.
Egyéves távlatban nézve a Fidesz változatlan, 32 százalékos támogatottságot élvez a teljes népesség körében. A valamilyen pártot választók körében 53 százalékos a népszerűsége, míg az MSZP támogatóinak aránya 2 százalékponttal csökkent december óta, így most 35 százalék. A kutatás megállapítja: a Fidesznek ebben a ciklusban most a legmagasabb a népszerűsége. A pártot választó biztos szavazók körében a Fidesz mostanra ugyancsak az eddigieknél nagyobb – 54 százalékos – támogatottságot ért el.

Bojkottal fenyegetnek a hajdú-bihari tejtermelők

Nem fogadta el a Friesland Rt. által diktált sávos árképzést, így most szerződés nélkül szállít a feldolgozónak az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. Az 54 tagot, 200 millió tejkvótát képviselő társaság nevében Kovács Imre ügyvezető igazgató mai sajtótájékoztatóján elmondta: ha nem sikerült tisztességes árat kialkudni a Frieslandtól, bojkottot szerveznek, illetve megakadályozzák a cég szállításait. A Friesland és az Alföldi Tej Értékesítő a tervek szerint ma délelőtt egyeztetett volna az árról, ám a feldolgozó képviselője nem jelent meg a tárgyaláson. A felek álláspontja egyelőre meglehetősen távol esik egymástól, a termelők ugyanis elfogadhatatlannak tartják a várható 82 forint/liter önköltséget messze alulmúló 60-70 forint közötti felvásárlási árat, a Friesland viszont exportveszteségeire hivatkozva ragaszkodik hozzá. Temesvári Kornél, a Friesland Hungária Rt. vezérigazgatója kijelentette: meglepte őket, hogy a szerződéskötésre a mai napon nem került sor, mert – mint mondta -, az előzetes tárgyalások alapján biztosnak tűnt a megegyezés. – Ez a cégünket hátrányosan érinti, bizonytalan helyzetet teremt, ezért csak kármentésre, utólagos elszámolással tudjuk átvenni a tejet az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft.-től – tette hozzá. A vezérigazgató elmondta: a biztos beszállítói háttér megteremtése érdekében a Friesland más termelőkkel is tárgyalásokat kezd.

Csődöt akar jelenteni a Parmalat

A Parmalat Hungaria Rt. többségi részvényese, a Parmalat S.p.A. – amely ellen rendkívüli csődeljárás van folyamatban – jelezte, hogy Enrico Bondi rendkívüli biztosnak az a szándéka, hogy csődbejelentéssel éljen – közölte a Parmalat Hungaria Rt. pénteken az MTI- vel. A késő este leadott közlemény szerint a rendkívüli biztos azért határozott így, „hogy megőrizze a Parmalat Hungaria Rt. üzleti tevékenységét és vagyonát, és gondoskodjék a társaság beszállítói és alkalmazottai érdekeinek a védelméről.” A cég ellen ma felszámolást kezdeményeztek a termelők. A Parmalat szerint egyébként a felszámolási eljárás kezdeményezése „olyan lépés, amely veszélyeztetné a társaság működésének folytonosságát és a foglalkoztatás jelenlegi mértékét”.

Megtámadott vagyonzárolás

Ötmillió euró ellenében az osztrák bíróság szabadlábra helyezné Kulcsár Attilát; a bróker védői az óvadék további csökkentésére tettek kísérletet. A K&H Equities Rt. egyes ügyfeleinek jogi képviselői felülvizsgálati kérelmet indítottak a Fővárosi Bíróság vagyonzárolásról szóló jogerős végzése miatt – a kérelemről Polt Péter legfőbb ügyész dönt. A volt pénzügyi tanácsadó osztrák ügyvédje azonban – a Magyar Hírlap értesülései szerint – kísérletet tesz az óvadék összegének csökkentésére (eredetileg 88 millió eurót kértek volna szabadlábra helyezéséért). A napilap közölte azt is: Kulcsár védői újabb és újabb jogorvoslati kérelmekkel állnak elő az osztrák hatóságnál. Jogi szakértők szerint a nyilvánosságra hozott hírekből egyértelműsíthető: a bróker jogi képviselői Ausztriában akarják tartani az ügy kulcsszereplőjét, ezért kísérleteznek az eljárás meghosszabbításával. Ismeretes: Simonfay Géza, Kulcsár bécsi ügyvédje azután nyújtotta be az óvadéki kérelmet, hogy Magyarországon sorra engedték szabadon – tíz- és harmincmillió forint letétbe helyezése ellenében – a K&H Equities Rt.-nél történt pénzügyi bűncselekmények gyanúsítottjait.

Magyar Postáé lesz az M5-ös?

Értesülések szerint megszületett a kormánydöntés arról, hogy a Magyar Posta vásárolja meg az M5-ös autópályát az AKA Rt.-től – mondta Szabó Imre, a Pest megyei közgyűlés elnöke. A vásárlás körülményeiről még nem tudok felvilágosítást adni, hiszen a kormány még tárgyalásokat folytat az ügyben – mondta a közgyűlés elnöke, hozzáfűzve: a vásárlás ugyan még nem történt meg, ám biztos, hogy a közeljövőben megállapodás születik az AKA Rt. és a Magyar Posta között. Fónagy János (Fidesz) mai sajtótájékoztatóján elmondta: a Fidesz arra kéri a kormányt, hogy ne adja tovább különböző cégeknek az M5-ös autópályát, miután azt a Postabank eladásából származó pénzből kivásárolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.