Az államtitkár szavait ugyanakkor a tények nem támasztják alá teljes mértékben: tavaly mindössze 44,4 milliárd, egy évvel korábban pedig 75,3 milliárd forint volt az államháztartás január végi deficitje, így a tárca idei prognózisa legalább 150-180 milliárd forinttal rosszabb a „szokásosnál”.
A miniszterváltás miatt a költségvetés idei hiányának lefutásáról szóló tájékoztatást csak februárban közli a PM (erre feltehetően a januári költségvetési számok részletes adatainak ismertetésekor kerül sor), így most csupán az első havi minisztériumi előrejelzést ismertette Várfalvi.
Elmondta: a tavalyi hiány elszaladását a főbb adóbevételek decemberi elmaradása okozta. Társasági adóból 25 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 12 milliárddal, áfából 31 milliárd forinttal folyt be kevesebb az utolsó hónapban, mint azt várták. További kisebb tételekkel együtt mintegy 80 milliárd forintos elmaradás mutatkozott decemberben, amivel az éves deficit a PM által remélt 5,2 százalék helyett a GDP 5,6 százalékán állt meg – a helyi önkormányzatok eredménye nélkül.
Az év egészében a költségvetés csaknem 400 milliárd forinttal költött többet a tervezettnél 2003-ban, ami a bevételek mérsékeltebb túlteljesülése miatt 200 milliárd forintos deficitnövekedést eredményezett. A túlköltekezés egyrészt a kiadási előirányzatot szokás szerint túllépő központi költségvetési szervek okozták, de a szintén hagyományosan alultervezett gyógyszerkassza, valamint a lakástámogatási kiadások is felelősek. További kiadásemelkedést eredményezett a magasabb kamatszint miatti nagyobb adósságszolgálat.
Egy X. kerületi iskolát fenyegetett meg robbantással egy kisfiú