A VMSZ levelének címzettjei az Európai Unió, az Európa Tanács, az EBESZ, az ENSZ, de az okmányt eljuttatták a hatalmak belgrádi diplomáciai képviseleteihez is, Magyarországnak nemkülönben. Mint Kasza József a tájékoztatón kiemelte, a választási törvényt módosítani kellene – különösen az ötszázalékos parlamenti küszöböt –, hogy ezzel esélyt kapjanak a kisebbségek szervezetei is, ehhez kér nemzetközi segítséget.
A pártvezető sajtóértekezletén nem kerülhették meg az újabban egyre kifejezettebb etnikai ellentéteket, kilengéseket. Mint ismeretes, nemrégiben Tavankúton ledöntötték a horvát Matija Gubec (Gubec Máté) mellszobrát, a szabadkai pravoszláv templomnál pedig „Talpra magyar, itt a haza” felirat jelent meg. Életveszélyes fenyegetéseket kellett eltűrniük a szabadkai horvát helyi lap, a Hrvatska rijec munkatársainak. Kasza a leghatározottabban elítélte e fejleményeket, amelyek a milosevicsi időkre emlékeztetnek.
A VMDP üdvözli a tényt, hogy a szerbiai parlamenti pártok szükségesnek látják a kisebbségek parlamenti képviseletének megvalósítását. Megoldásként a Szerb Demokrata Párt javaslatát tartja a célravezetőnek, amelynek lényege, hogy számarányuknak megfelelően garantált helyeket kell biztosítani a szerb parlamentben. Ezáltal lehetővé válik a magyar kisebbségi közösség tényleges politikai súlyának megfelelő, legitim részvétele a szerb politikai színtéren zajló politikai folyamatokban. A VMDP támogatja azokat a felvetéseket, amelyek a szerb kisebbségi törvény mielőbbi meghozatalát szorgalmazzák, és az új szerb kormányban kisebbségügyi minisztérium felállítását követelik.
Autonómiaigény
Nenad Csanak szerint a szerbia-montenegrói reformok feltétele a Vajdaság teljes politikai autonómiája, a törvényhozási, a végrehajtói illetékesség visszaszármaztatása a tartomány intézményeire. Ezt a vajdasági képviselőház elnöke azután mondta, hogy Újvidéken fogadta az amerikai kongresszus szerbiai látogatáson tartózkodó tagjait. Csanak szerint csakis így építhető ki egy európai mintájú államközösség. A parlamenti elnök szavai azonban nem voltak mentesek egy jó adag kincstári hazabeszéléstől sem, amikor azt ismertette, hogy a Vajdaságban sikerült megőrizni a többnyelvűséget a politikai, de a mindennapi életben is, valamint a vallási és kulturális sokszínűséget. Az amerikai vendégek azonban, mint a Beta jelentette, inkább a politikai és gazdasági, valamint az alkotmányos és jogi reformok, illetve a decentralizáció üteme iránt érdeklődtek. A Rasim Ljajics emberi jogi és kisebbségi miniszterrel való találkozásukon az amerikai kongresszusi képviselők aggodalmuknak adtak hangot, hogy a hatályos választási törvény kiszorítja a kisebbségeket a törvényhozásból. Ljajics annak a reményének adott hangot, hogy a jövőben alkalmazzák a pozitív diszkrimináció elvét.
Sebestyén Imre