A kormány tavaly év végén döntött úgy, hogy bázis-szemléletet vezet be, és 2004-ben a meg-előző évi költségvetési pénznek csak 98 százalékát bocsátja a kórházak rendelkezésére. Ez maximum 117, minimum 50 millió forint kiesést jelent az intézménynek. A betegszám növekedése esetén a hiány csökkenhető, ám a térség elmaradottsága és szűkös munkalehetőségei miatt továbbra is számolni kell
azzal, hogy az emberek jelentős csoportja nem vesz igénybe kórházi kezelést. Erre utal az a tény, hogy a kórház fekvő betegeinek száma tavaly 1778-al csökkent az előző évihez
képest. A táppénz miatti munkahelyvesztés félelme mellett csökkenti a kórházi ellátásban részesülők számát az is, hogy a privatizált alapellátásnak érdeke fűződik ahhoz, hogy beutalás helyett maga kezelje a betegeket – mutatott rá Vitányi István.
További 200 millió forint veszteséget jelent a kórház számára, hogy a béremelésre nem biztosít fedezetet az egészségügyi kormányzat, a járóbeteg-ellátás pontrendszerének változása pedig újabb harmincmillió forint kiesését eredményezi. Vitányi István szerint különösen fájdalmasan érinti a berettyóújfalui kórházat, hogy egy szakmai kollégiumi állásfoglalás miatt bizonyos beavatkozásokat ezentúl csak megyei kórházakban, illetve klinikákon lehet elvégezni. Ennek a döntésnek is van anyagi vonzata: újabb negyven millióval növeli a kórház veszteségeit.
Vitányi István felhívta a figyelmet arra, hogy a járóbeteg-ellátás normaidejének kormány által tervezett 30 százalékos csökkentése újabb veszteségeket jelent, s tovább nehezíti a kórházak anyagi helyzetét az EU-csatlakozás miatt szigorodó túlóra szabályozás is.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?