A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) tartott szerdai megbeszélésen négy kiskereskedelmi cég (a Spar, a Metro, az Auchan és a CBA) úgy döntött, hogy megszünteti az úgynevezett reggeli italok forgalmazását. A Napi Gazdaság információi szerint az ötletet az FVM vetette fel. A megbeszélésről több fontos szereplő is távol maradt – teszi hozzá a lap.
Magyarországon a reggeli italokat (más néven tejimitátumok) a háztartások legnagyobb arányban (a forgalom 50 százaléka) a kis alapterületű boltokból szerzik be – derül ki a GfK Hungária Piackutató adataiból. Így a legfontosabb kérdés a CBA együttműködése volt. A szupermarketek részaránya 12 százalékos, a cash & carry üzlettípusokban mindössze a forgalom egy százaléka realizálódik, így érthető, hogy az ebben a szegmensben működő Metro miért mondott le könnyedén a termék forgalmazásáról. A hipermarketek részaránya mindössze 10 százalék.
A tejimitátumok kilistázása kartellgyanús – tudta meg a lap a Gazdasági Versenyhivatalnál. A kartellezés alól nem jelent felmentést, ha azt egy állami szervezet – jelen esetben az FVM – égisze alatt szervezik. Az azonban még nem minősül automatikusan kartellnek, ha négy társaság egyszerre hagy fel egy termékkör forgalmazásával. A hivatal szerint az alapvető kérdés az, hogy az érintett társaságok együttes részesedése a kérdéses szegmensben eléri-e a 10 százalékot. Versenyjogilag azonban mindenképpen kérdéseket vet fel a helyzet, hiszen ha ma a reggeli ital forgalmazását szüntetik be, mi a garancia arra, hogy holnap – például a baromfitermelők nyomására – nem korlátozzák a sertéshús forgalmát az üzletekben?
Az ügy meglehetősen kényes, emiatt a piac szereplői nem adják nevüket a véleményükhöz. A feldolgozók egyelőre vizsgálják a helyzetet, hiszen az ominózus tárgyaláson nem vettek részt, akárcsak a gazdákkal való szerdai egyeztetésen.
A piac egyébként igényli a reggeli italokat, mivel ezeket más tejtermékek előállításából visszamaradt savóból és adalékanyagokból készítik, és így jóval olcsóbbak a tejnél – írja a Napi Gazdaság.
50 valótlanság kevesebb mint 20 percben - Apáti Bence értékeli Magyar Péter évét