Medgyessy Péter közölte: április végén, miután a kormány tárgyalt a vállalatok, a szakszervezetek, a kutatók képviselőivel, már tisztábban fogja látni, hogy mi lehet az euró bevezetésének reális dátuma Magyarországon. A kormány Franciaország tapasztalataira és segítségére is számít az ügyben.
„Magyarország a lehető leggyorsabban csatlakozni akar az eurózónához, de át kell tekinteni a csatlakozás feltételeit. Az alacsony kamat, a stabil árfolyam, a költségvetési egyensúly körüli állapot jelentős erőfeszítéseket igényel” – tette hozzá Medgyessy Péter.
A kormányfő igen bíztatónak nevezte, hogy az idén 3,5 százalék lehet a gazdasági növekedés, és 2003 utolsó negyedévében „17 százalékkal nőtt az export, 11 százalékkal az ipari termelés, nőtt a foglalkoztatás, csökkent a munkanélküliség”.
Járai Zsigmond hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az euró eredetileg tervezett 2008-as bevezetése csak jelentős makrogazdasági áldozatok árán lenne teljesíthető.
„A 2008-as dátum elméletileg elérhető, azonban még a korábban feltételezettnél is szigorúbb fiskális politikát igényel” – mondta. A jegybank elnöke megerősítette, hogy a magyar gazdaság szempontjából továbbra is az euró mielőbbi bevezetését tartja hasznosnak. Hozzátette: a kormánynak kell értékelnie a szükséges áldozatokat, illetve az euró bevezetésének hasznát.
Draskovics Tibor február közepén azt közölte: várhatóan március végén, április elején a kormány a jegybankkal együtt bejelentheti, hogy tartható-e a 2008-as dátum, vagy új időpontot jelölnek meg az euróövezethez való csatlakozás céldátumaként. Ennek alapján készítik el a konvergencia-programot, amelyet május közepén juttatnak el Brüsszelbe – mondta a pénzügyminiszter.
A gazdaság szereplőivel, munkaadókkal és munkavállalókkal, a tudományos élet és a szakma képviselőivel, a politikai élet meghatározó személyiségeivel, a parlamenti pártok képviselőivel szeretnék konzultálni arról, hogy mi lenne Magyarország számára a legkedvezőbb céldátum – mondta az MTI-nek február közepén adott nyilatkozatában.
Az eddigi megnyilatkozások alapján a kérdés az, hogy 2008, 2009 vagy 2010 a vállalható dátum, de nem volna szerencsés időpontot megelőlegezni a konzultáció-sorozat előtt – tette hozzá a pénzügyminiszter.
Hogyan trükköznek a nagy cégek a leárazásokkal? Érdemes mindent megvásárolni?