A korszak ránk maradt öröksége mindenekelőtt az államadósság, melyet nemzedékek fizethetnek meg – csakúgy, mint a Kádár-rendszer felelőtlen pénzfelvételeit, mellyel működő gazdaságot és jóléti államot imitáltak.
2002 júliusában a magyar állam adóssága 8273 milliárd forint volt, ez 2004 első negyedévében elérte a 11025 milliárdot, a nemzeti jövedelem 59 százalékát. Az államadósság pillanatnyi állapotát – bár kértek tájékoztatást – az ellenzék sem ismeri, így nem tudni, hogy a költségvetés hiánya eléri-e ebben az évben az 5 százalékot, túllógva 4,6 százalékos tervezett határon.
Mindeközben Medgyessy – nem alaptalanul – koalíciós partnerére mutogat, korrupciós illetve zavaros ügyeket kiáltva. Erről a vasárnapi interjúban úgy vélekedett: az SZDSZ-nek nemcsak a Wekler- és a Demszky-, hanem más zavaros ügyei is vannak. Mint azt elismerte: „más pártban is volt ilyen”.
Emlékeztetőül álljon itt a baloldali koalíció pártjainak és párttagjainak néhány kínos esete:
Mint ismeretes, a kormányfő e ciklusbeli politikai karrierje úgy kezdődött, hogy a rendőrség még megválasztása előtt beszüntetett ellene egy nyomozást. Medgyessy Péter a 30 milliós Gresham-szerződés kapcsán a mai napig nem adott választ arra a kérdésre, hogy befolyásolta-e az V. kerületi MSZP-s képviselők szavazatát, ahogy ezt a szerződésben az aláírásával vállalta. 1998 őszén állítólag helyi szocialista önkormányzati képviselők befolyásolásáért cserébe összesen 100 ezer dollárt ajánlott fel Medgyessy Péter családi vállalkozásának a Roosevelt téri luxusszállodát építő Gresco Rt. Lapvélemények szerint Medgyessy az összeg egy töredékét karácsonyi ajándék címén szétosztotta a helyi szocialista frakcióban.
Ám, amikor már igencsak küszöbön állt Medgyessy vezető politikussá való előlépése, a BRFK rövid közleményt adott ki, amely szerint „a Gresham-palota ügyében befolyással üzérkedés bűntette elkövetésének alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága bűncselekmény hiányában megszüntette.”
A lobbizásnál maradva figyelemre méltó a TGG and Partrners cég esete, melyet azért hozott létre Medgyessy Péter miniszterelnök fia és Baráth Etele, az EU-pénzekért felelős államtitkár fia (Medgyessy Gergely és Baráth Gergely) hogy e cégek a két legnagyobb magyar vállalat érdekében lobbizzanak Brüsszelben. A cégnek a Matáv és az OTP Bank 100-100 millió forintos megrendelést adott. És ha már szót ejtettünk a kormányfő fiáról, ne feledkezzünk meg nevelt lányáról sem, aki külső gyártású, milliós költségvetésű műsorokban működött közre a Magyar Televízióban. Az MSZP-kampányát támogató Hajdú Péter műsorvezető és Tornóczky Anita cége korábban 8,75 milliós szerződést kötött a Névshowr című produkció szilveszteri adásának elkészítésére, a nevelt lányhoz köthető műsorok pedig általában elég drágán készültek, az MTV Roadshow 4,3 millió, az Autóbontó pedig 1,2 millió forintjába került az adófizetőknek 2003-ban adásonként.
Szintén a véletlen műve lehet, hogy a kormányfő előző házasságából született Medgyessy Ildikó, aki, mint azt a Magyar Nemzet megírta, a Titina Kft. igazgatója és százszázalékos tulajdonosa, éppen mostanság építi-szépíti a Hungaroring gyeppályáját és csatornáit.
Medgyessy felszínre került, személyes ügyei közül említésre méltó az Alexandru Mudura vállalkozó és fia, Mudura Sándor közpénzes esete is. Az állami tulajdonú Exim Bank 10,6 millió eurós, 2,5 milliárd forintos kölcsönt adott a Lotus Market romániai bevásárlóközpont felépítéséhez. A kormányfő vadásztársa, az idősebb Mudura a nagyváradi szupermarkettel kapcsolatban álló Lotus Market SA tulajdonosa, míg Mudura Sándor cége, a Ramexa számláján 86,5 milliárd forintot zároltak a Kulcsár Attila tevékenysége nyomán kialakult K&H-botrányt követően. Nem mellékes körülmény, hogy a K&H brókercégében tevékenykedő, jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Kulcsár Attila felügyelőbizottsági tag volt a Lotus Market SA-ban.
Mégis, a legnagyobb port nem ezek az ügyek verték fel. Már az üvegzseb-program meghirdetését követően előfordultak kisebb volumenű bukások, melyeket a későbbi botrányokhoz képest igencsak megszellőztetett a napisajtó.
A kormányt működését más megvilágosításba helyezte a Magyar Nemzet egyik korábbi cikke, amely szerint 2001 novemberében és 2002 februárjában a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) Vegyvizsgáló Intézete szakvéleménye a Zwack Unicum Rt. négy termékének magasabb vámtarifa-besorolását javasolta, a VPOP mégis rendben találta az Rt.
helytelen árubesorolását, aminek következtében a literenként 239
forintos jövedéki adó helyett csak 115 forintos adóterhet fizetett a
Zwack. Az MDF-es képviselő, Font Sándor szerint kétmilliárd, a Magyar Nemzet információi szerint hárommilliárd forint adó megfizetésétől mentesült így a Zwack Unicum Rt.
Látványos bukás volt Kiss Eleméré. A kancelláriaminiszter ügyvédi cége, a Forgács és Kiss ügyvédi iroda a Malév átvilágításáért lapinformációk szerint 30 millió forintot kapott. Kiss nem fogott heves cáfolatokba, csöndesen távozott inkább – üvegzsebében a Nemzeti Autópálya Rt-nek megbízásából készített jelentésért kapott 6-8 millió forinttal, amit szintén irodájának számláját gazdagította.
Miközben a hely és terjedelem nem teszi lehetővé, hogy minden olyan „jelentéktelen” ügyre kitérjünk, mint Szanyi Tibor testvérének többmilliós állami megrendelése (2004 márciusában a Földművelésügyi Minisztérium egyik négymillió forintos közbeszerzési pályázatát Szanyi, a politikai államtitkár volt cége, az Euro Info Service Kft. nyerte, amelynek a politikus nővére még akkor is tagja volt), nem lehet kihagyni visszatekintésünkből egy olyan komoly teljesítményt, mint a K&H-ügy. A sikkasztást vizsgáló tőkepiaci szakértők ezt a teljesítményt 20 milliárdra teszik. A szövevényes maffiabotrány nemhogy nem nélkülözi a politikai szálakat (elég csak Puch László MSZP-pártpénztárnokra gondolni, akinek autója a botrányban jelentős szereppel bíró Britton kft.-től származik, vagy Kulcsár Attilára, aki ki- és bejárhatott kormányüdülőbe és a Miniszterelnöki Hivatalba), és akkor az még nem is derült ki, hogy ki verette meg tavaly Szász Károlyt, a PSZÁF-elnököt, aki a felügyelet élén egy közpénz felhasználásával végrehajtott pénzügyi machinációt leplezett le.
A korrupciós ügyek sorából sorból üdítő színfoltként tűnik ki Nagy Sándor, a MeH Nemzeti Területfejlesztési Hivatalát felügyelő politikai államtitkárának botránya. Nagy a hattyúházi ingatlanbérlési ügy miatt adta be lemondását, ezt Medgyessy nem fogadta el. Sajtóértesülések szerint a Nemzeti Területfejlesztési Hivatal nettó 236 millió forintot költött 4 ezer négyzetméternyi hattyúházi irodaterület bérlésére. Az irodaház a Tocsik-ügybõl ismert, végelszámolás alatt álló Vektor Rt. tulajdonosainak érdekeltségi körébe tartozik, és a pályázaton csak az Elsõ Budai Építõ Rt., a Hattyú-ház tulajdonosa indulhatott.
És ha már a bérlés szóba került, akkor le kell szögeznünk, a baloldali politikusok a saját tulajdont sokkal joban kedvelik. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, felesége és apósa három részletben összesen 95 millió forintot fizettek egy Lejtő utcai házért. A rendelkezésre bocsátott adatok alapján azonban az ellenzék szerint csupán 81 millió forint eredetéről van a közvéleménynek tudomása. Még ismeretlen, honnan teremtettek elő további 14 millió forintot az ingatlan megvásárlásához. De árnyék vetült Gál J. Zoltán ingatlanvásárlási ügyére és Csabai Lászlóné lakásügyi kormánybiztos lakásvásárlására is.
Semmi kétség: az SZDSZ-nek is kijutott a jóból és a „zavaros” ügyekből. Magyar Bálint oktatási miniszter például azelőtt vett több helyről hitelből egy 93 millió forint értékű ingatlant, hogy a kormány a villa megvásárlására felvett állami támogatású hitel legnagyobb felvehető összegét 30 millió forintról 15 millióra csökkentette volna. A Fidesz összeférhetetlenségi eljárást kezdeményezett a miniszter ellen az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságánál azért, mert szerintük Magyar Bálint tudhatott a készülő intézkedésről, és ezen információ alapján vehette fel a kölcsönt.
Szintén Magyar Bálintot érintő ügy volt, hogy az oktatási miniszter és munkatársai elutaztak az amerikai Cisco cég által – kétes körülmények között – finanszírozott útra, és egy minisztériumi közbeszerzéseken tendereket nyerő cég, az Elender meghívására balatoni protokollvacsorán vettek részt. Az ügy kitudódása után Magyar Bálint több beosztottját menesztette.
A kérdés már csak az, milyen ügyekről tud még ezeken felül Medgyessy Péter megbuktatott miniszterelnök, és vajon leírja-e azokat tervbe vett könyvében?

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság