Tall Afarban a harcok folyamán a csütörtökre virradó éjjelen 57-en meghaltak, a sebesültek száma 51 – jelenti az AFP kórházi forrásokra hivatkozva. Az éjszaka folyamán az iraki többnemzetiségű erők is bombatámadásokat hajtottak végre a város ellen.
Hajnali 2 órakor kezdődtek a légitámadások, melyek reggel 9 óráig tartottak. Az amerikaiak 500, fegyveres tevékenységgel gyanúsított személyt letartóztattak a szunnita muszlim felkelés egyik fellegvárának számító városban, amely az ország északnyugati részén, a szír határnál fekszik. A francia hírügynökség emlékeztet: az amerikaiak szerint e városba szivárognak át a Szíriából érkező fegyveresek.
A harcok akkor törtek ki, amikor – szeptember 4-én – egy gépfegyveres felkelő tüzet nyitott egy amerikai konvojra. A városba érkező amerikai katonák és az iraki kormánycsapatok a városközpontban felvették a harcot, majd annak ellenére kénytelenek voltak visszavonulni, hogy amerikai helikopterek is támogatták vonalaikat. Az összecsapások akkor 13 halálos áldozatot és 53 sebesültet követeltek.
Az AFP információi szerint a folyamatos ostrom ellenére Tall Afart a felkelők ellenőrzik. Az AP hozzáteszi: több holttest az utcán hever, s nem tudják elszállítani őket a folyamatos bombatámadások miatt.
12 halálos áldozata volt Fallúdzsában az amerikai légitámadásoknak, melyre a Tall Afar-i támadással egy időben került sor. Az AFP kórházi forrásokból úgy értesült, hogy az egyelőre ismeretlen számú – egyes források szerint 9 – sebesült között számos gyermek és nő is van.
Szerdán a Pentagon tisztségviselői a The New York Timesban elismerték: Közép-Irakban nagy, összefüggő területeket ellenőriznek a fegyveres felkelők. Fallúdzsa mellett, melynek elfoglalásáról áprilisban egy háromhetes, sikertelen ostrom után tett le az amerikai hadsereg, Ramádit, Fallúdzsát, Baakúbát és Szamarrát sem a szövetségesek tartják kézben. Richard Myers tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szerint az iraki kormánycsapatok semmilyen szín alatt nem lesznek képesek visszafoglalni ezeket a területeket 2004-ben, s ez kétségessé teszi a tervezett választások legitimitását, kimenetelét. A napokban kiderült: a megszálló csapatok az ország északi részét sem ellenőrzik teljes egészében, amit a Moszultól nyugatra fekvő Tall Afar elleni, sikertelen támadások is bizonyítanak.