Egymással dulakodtak a nyilasellenes tüntetés résztvevői

Csepelről érkezett antifasiszta punkok verekedtek össze a nyilasellenes tüntetés egyik résztvevőjével a péntek esti megemlékezésen. A rendőrök előállították őket. Budapesten és több vidéki nagyvárosban, így Debrecenben és Pécsett is tüntettek a neonáci eszmék ellen.

2004. 10. 15. 17:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrök gyors közbelépése vált szükségessé a Terror Háza előtt ahhoz, hogy a nyilas terror áldozataira emlékező, eredetileg ellentüntetésként megszerveződött, több ezer fős demonstráció ne váljon tömegverekedéssé. Hat tüntetőt állított elő a rendőrség a Terror Háza közelében. Mint az a Magyar Televízió esti hírműsorában közölt felvételen is látható volt, a fiatalok náciellenes feliratú pólókban vonultak fel.

A fiatalok egy idősebb tüntetővel kerültek összetűzésbe, aki valószínűleg félreértette a trikójukon látató jelképeket és feliratokat, és nekik rontott, „Rohadt fasiszták!” felkiáltással. Már a demonstráció előtt is szükség volt a rendőrség közbelépésre, amikor egy hölgy a felállított emlékfalon szereplő „Rabló MSZP” feliratot kiegészítette azzal, hogy „SZDSZ”. Mint arról a Hír TV is beszámolt, ekkor egy idősebb férfi üvöltözni kezdett vele, majd meglökte, mire a hölgy a rendőrökhöz menekült. Kisebb vita és az adatok felvétele után a felek távoztak a helyszínről.

A ma esti demonstráción Hiller István, az MSZP alelnöke síkra szállt a fasiszta eszmék terjedése ellen, s azt mondta: „Van mit féltenünk”. Magyar Bálint, az oktatási tárca vezetője úgy vélte: aki a barbár eszmék híveinek engedményt tesz, igent is mond azokra. Az SZDSZ-es politikus is nemet mondott a nácizmusra, az antiszemitizmusra és a rasszizmusra.

Nem politikusok vagy katonák, hanem civil emberek, demokraták tiltakoznak a fajgyűlölet ellen – mondta Glatz Ferenc, az MTA volt elnöke a Műcsarnok előtt azon a demonstráción, amelyet többek közt roma és zsidó szervezetek kezdeményeztek.

Glatz elmondta: örömmel töltötte el az is, hogy tagjai vagyunk immár Európai Uniónak, amely szerinte egy olyan közösség, ahol bárki szabadon felszólalhat az olyan jelenségek ellen, mint a magyarországi romákat ért atrocitások, a vajdasági magyarokat ért támadások, vagy akár a franciaországi zsidó sírok rombolása.

A Terror Házánál tartott megemlékezés után este még bárki elhelyezheti az emlékezés virágait, vagy zsidó szokás szerint az emlékezés köveit.

Magyar Televízió, radio.hu, hirtv.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.