A 13 környébeli település gyermekeit ellátó helyi gyermekintézményekben van úgy, hogy hétfő reggel, illetve a szüneteket követően éhesen mennek iskolába hazulról a gyermekek – fejtette ki Denke Valéria polgármester az MNO-nak adott nyilatkozatában.
Az iskola 500, az óvoda 160 gyermeket lát el Vajszlóval és vonzáskörzetével együtt, amely 13 települést jelent. Denke aláhúzta: támogatásokat kereső, a napilapokban is terjesztett felhívásukban azokon a családokon szeretnének segíteni, ahol mindkét szülő munkanélküli.
A környékbeli, régebben kiválóan működő üzemek sorra bezártak. Sokaknak nem éri meg, hogy bejárjanak Pécsre dolgozni, hiszen a kétkezi munkások számára biztosított bérek, melyeket a munkába járásra fordított összeg is megkurtít, gyakran nem érik el a segélyek összegét. Ez kevésbé ösztönzi az embereket arra, hogy munkát vállaljanak, ezért az emberek jó része alkalmi munkákból él – nyilatkozta az MNO-nak a polgármester.
A kormány által meghirdetett „ingyenes étkezés” javított ugyan a helyzeten, de van olyan család, amely egyetlen forint miatt esik ki kedvezményezettek köréből, mert a gyerekek szüleinek jövedelme ennyivel haladja meg a jogszabályban előírt határt –.érzékelteti a kialakult helyzetet Denke. A vajszlói képviselőtestület mindent elkövet annak érdekében, hogy javítson a helyzeten, ugyanis a szociális bizottság számba veszi azon gyermekeket, akik nem részesülnek ingyenes étkezésben, és differenciált támogatásban részesíti ezeket a családokat jövedelemtől függően.
Ha az önkormányzatnak módjában állna több családnál is átvállalni az ingyenes étkezést, több jutna a megélhetés elemi költségei, például a fűtés fedezésére – érvel a polgármester asszony. Vajszló 2004-ben mindössze 50 ezer forinttal kapott magasabb normatív támogatást a 2003-as évhez képest. A kormány meghirdette a pedagógusok béremelését, most az ingyenes étkeztetést, ami azzal járt, hogy aránytalanul megnövelték az önkormányzatok terheit. A 6 százalékos pedagógusi béremelésre például az önkormányzatnak 5 százalékot kell biztosítania, ehhez tesz hozzá az állam 1 százalékot. Az önkormányzatok számos településen anyagilag ellehetetlenültek, ellenük csődeljárások indultak – fogalmaz a polgármester.
„Úgy éreztük, tennünk kell valamit, együtt a felnövekvő nemzedékért, a jövőért, azokért, akik a mostoha körülményeikért nem okolhatóak, mégis vezekelniük kell” – áll a felhívásban. A kezdeményezésre ezidáig nagyon sokan reagáltak, a komolyabb cégektől kezdve egészen a kisnyugdíjasokig. Levelek sokaságát kapta a polgármester asszony, amelyben vagy támogatásukról vagy együttérzésükről biztosítják Vajszlót és környékét.
Denke Valéria hozzátette: a helyzeten csak akkor lehet változtatni, ha tartós munkahelyteremtés valósul meg a kistérségben, amely által az emberek lényegesen kedvezőbb anyagi helyzetben élhetnének.
– A béremelés kérdése, a bérek reálértékének megőrzése mindenkor kiemelt érdeklődésre tart számot, hiszen jelentős mértékben érinti a helyi önkormányzatokat – mint legnagyobb munkáltatókat – is. A reálbérek értékének megőrzése 2004. évben is kiemelt cél volt, ezért a kormány 6 százalékos béremelés végrehajtására tett javaslatot – fejtette ki az MNO-nak adott válaszában Deli Erika, a Belügyminisztérium önkormányzati és gazdasági főosztályának a helyettes vezetője.
– A 2004. évi elfogadott költségvetési törvényjavaslatban a javasolt béremelés végrehajtásához az önkormányzati alrendszerben megközelítőleg 4 százalékos növekmény került biztosításra, az önkormányzatok központi támogatásai mindösszességében közel 10 százalékkal emelkedtek. A béremelések végrehajtásának módjáról és mértékéről valamennyi helyi önkormányzat maga határozhatott – fogalmazott Deli. Hozzátette: ”Azzal, hogy az önkormányzatok ellehetetlenülnek, nem érthetünk egyet. A 2005. évi költségvetési törvényjavaslat előkészítése során mindvégig kiemelt szempont volt, hogy egyrészt biztosított legyen az önkormányzatok működőképessége, másrészt pedig legyen elegendő forrás – elsősorban az EU támogatások révén, de a hazai támogatásokat is fenntartva – a helyi fejlesztések megvalósítására.”
Deli Vajszló ügyére is kitért. A település pénzügyi adatait vizsgálva kiderül, hogy 2002 óta a normatív állami hozzájárulás 48 százalékkal nőtt, míg a normatív kötött felhasználású támogatások megháromszorozódtak ebben az időszakban. 2004-ben az önkormányzat működésének zavartalan fenntartása érdekében működési támogatásban részesült – olvasható Deli írásbeli válaszában.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége 2004. augusztus 26-i ülése után kiadott állásfoglalásában kijelenti: a az önkormányzatoknál nincs mód a 6 százalékos béremelésre, a tartalékok elfogytak, a táblákban feltüntetett bérek kiosztásra kerültek. A költségvetésben nincs betervezve a kormány által jelzett bérfejlesztés. Az önkormányzati rendszer – saját erőből – nem tudja garantálni a helyi költségvetésből a bérfejlesztést.
Az önkormányzati oldal határozottan elutasította a kormányzati oldal 6 százalékos béremelésre vonatkozó javaslatát, amennyiben kiegészítő forrást nem biztosít az önkormányzatok részére. A 2002 szeptemberi, mintegy 50%-os közalkalmazotti bérfejlesztés következményeinek jórészt az önkormányzatokra történt áthárítása már jelenleg is súlyos gazdálkodási nehézségeket okoz, melyet tovább fokozna a kormányzat által ajánlott „megoldás” – olvasható a szövetség állásfoglalásában.