Bush nyerte a választást

Ohio állam választási honlapjáról kiderül: a választási adatok 100 százalékos feldolgozása után George Bush nyerte meg a választásokat a kulcsfontosságú államban. Ez azt jelenti, hogy Bush az elektori szavazatok közül több mint 270-et szerzett meg, így ismét ő az Egyesült Államok elnöke. John Kerry telefonon gratulált Bush elnök győzelméhez. Bush első beszédében gazdasági fellendülést ígért az Egyesült Államok számára.

2004. 11. 03. 21:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb hírek szerint John Kerry szenátor magyar idő szerint szerda délután 5 órakor telefonon felhívta Bush elnököt, és gratulált neki a győzelméhez.

George Bush a republikánusok szerint megnyerte a választásokat Ohióban, így akár be is jelenthetné választási győzelmét.

Az amerikai elnökválasztás az ohiói szavazatokon áll vagy bukik: George Bush 254, John Kerry 252 elektori szavazatot szedett össze. Ohio 20 elektort delegál.

John Kerry kampánystábja ugyanakkor megmakacsolta magát: bár a szavazatokat még nem számlálták össze, bejelentették, hogy nem ismerik el választási vereségüket Ohióban. A demokraták jelezték: bírósághoz fordulnak.

Gazdasági fellendülést ígért Bush

Történelmi győzelemről beszélt George Bush amerikai elnök az újjáválasztását követő washingtoni beszédében. Az elnök köszönetet mondott támogatóinak, és a remény korszakát jövendölte. Emellett, gazdasági fellendülést ígért az Egyesült Államok számára, és síkraszállt a terrorizmus elleni harc folytatása mellett. (Klubrádió)



A 2000-es elnökválasztás floridai forgatókönyve, az újra és újra átszámlált szavazatok végtelenségig húzódó csatája ismétlődhet meg ezúttal Ohióban – véli az AP. Az amerikai hírügynökség korábban kiemelte: csak 114 ezer szavazattal vezet George Bush kihívója, John Kerry előtt az eddig leadott szavazatok 96 százalékának összeszámlálása után. 2000-ben Al Gore mindössze 537 szavazattal maradt le Bush mögött.

Az elnöknek Ohióban is nyernie kell Pennsylvania és Florida után – jelzi az AP. Elemzők szerint a második Bush-éra kezdetét jelenti, ha az elnök Ohióban is győz – erősítette meg a BBC.

Bárhogy is alakul a választás sora, egyértelmű a republikánus előretörés. Bush győzelemre áll Florida, Arkansas, Missouri, Indiana, Kentucky, Georgia, Nyugat-Virginia, Alabama, Oklahoma, Tennessee, Virginia, Dél-Karolina, Észak-Karolina, Texas, Kansas, Nebraska, Észak- és Dél-Dakota, Mississippi, Louisiana, Wyoming, Utah, Arizona, Idaho, Montana, Alaska és Colorado államban.

Kerrynek az előrejelzések szerint Minnesota, Vermont, Delaware, Connecticut, Columbia, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Rhode Island, Pennsylvania, California, Washington, New Hampshire és Oregon hozhat babért – jelentette a BBC.

A CNN értesülései szerint George Bush 249 elektori szavazatot szerzett meg, míg John Kerry 211-et a szavazatok összeszámlálásának jelenlegi adatai szerint. A Guardian Unlimited információi szerint Kerry 221 elektori voksot tudhat magáénak. Az elnökválasztás megnyeréséhez 270 szavazatot kell elnyerni. Bush Floridában, Kerry Pennsylvaniában esélyes a győzelemre. A Guardian tudósítása szerint Bush a szavazatok legutóbbi összeszámlálása után 53 362 242 szavazatot, Kerry 49 736 951 voksot tudhat magáénak, így a szavazatok egyelőre 51-48 százalékban oszlanak meg.

A választási harcokat leginkább nemzetbiztonsági témák és az iraki háború határozták meg, messze a háttérbe szorítva a gazdasági kérdéseket – idézi fel a BBC. A választási harc hevére jellemző, hogy a hagyományokkal szakítva Bush az utolsó pillanatban is folytatta választási hadjáratát (főleg Ohióra koncentrálva – emeli ki a BBC), míg Kerry az „ellenséges” Wisconsinban próbált kampányolni, mielőtt visszatért Massachusettsbe.


Amerika déli és középső része egyre pirosabb, míg az északkeleti államok és Kalifornia kékülnek – írja a radio.hu. A piros ugyanis a republikánusok, a kék pedig a demokraták színe. Végleges eredmény még nincs, de sok-sok felmérés már igen. Az eddigiek alapján az derült ki, hogy Kerry a nők, a fekete bőrű szavazók és a fiatalok körében volt kedveltebb ellenfelénél. Bush elnököt viszont a középkorúak és a spanyol ajkúak nagy többsége választotta. A spanyol ajkúak meghódítását egyébként áttörésnek minősítik az első kommentárok.

A republikánus párt kampánymenedzsere elmondta, rendkívüli volt a szervezésük: „Péntektől mostanáig 1,2 millió önkéntes segített nekünk, összesen 8 millió emberhez jutottunk el személyesen is, egyszóval sikerült mozgósítani a választókat.”

Az Egyesült Államokban e választásokon zajlik egyben a kongresszus egy részének megújítása: 11 államban kormányzót is választanak. A televíziós társaságok előrejelzése szerint a republikánus párt megőrizte többségét az amerikai kongresszus mindkét házában, a szenátusban és a képviselőházban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.