Házról házra haladva harcolnak Fallúdzsáért

A tengerészgyalogság és az iraki kormányerők Fallúdzsa 70 százalékát ellenőrzik. Segélyszervezetek aggasztónak látják a városban rekedt 50 ezer civil lakos biztonságát. Lefejezés fenyegeti Ijád Allávi ideiglenes iraki kormányfő három elrabolt családtagját, ha tovább folytatódik a Fallúdzsa elleni támadás.

2004. 11. 10. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai tengerészgyalogosok a szunnita felkelőkkel vívott elkeseredett harcok után Fallúdzsa 70 százalékát ellenőrzik – jelentette az AP. A BBC közben jelentette: lefejezéssel fenyegetőznek azok az iraki fegyveresek, akik az ideiglenes kormány miniszterelnöke, Ijád Allávi három családtagját rabolták el. Mint beszámoltunk róla, Allávi unokatestvére, annak felesége és még egy harmadik személy vált emberrablás áldozatává.

A magát Aszar al-Dszihádnak nevező fegyveres csoport egy internetes honlapon jelentette be, hogy ők rabolták el az iraki kormányfő három rokonát. A Fallúdzsa elleni támadás leállításán kívül a fegyveresek az iraki és amerikai erők által fogva tartottak szabadon bocsátását is követelik. Amennyiben követeléseik 48 órán belül nem teljesülnek, lefejezik a túszokat.

Fallúdzsában a támadók és a velük szövetséges iraki erők a város déli része felé tartanak a központi főútvonal mentén – közölte az amerikai hírügynökséggel Francis Piccoli, a tengerészgyalogság 1. számú gyorsreagálású alakulatának főparancsnoka.

Piccoli hozzátette: csupán egy „terrorista banda” harcol már Fallúdzsa központjában, a kelet-nyugati irányú főútvonal környékén, ám az iraki és amerikai erők még a nap folyamán offenzívát indítanak ellenük.

A BBC információi szerint a várost ostromló „amerikai vezetésű alakulatok” légi csapásokat és nehéztüzérségi tüzet alkalmazva fedezik előrenyomulásukat a városközpont felé. Az iraki felkelők egyik tűzfészkének számító város ostromának második napján az amerikai tengerészgyalogság elfoglalt egy rendőrőrsöt és több hivatalt Fallúdzsa központjában. A BBC tudósítója szerint a városközpont teljes ellenőrzéséért még újabb harcokat kell vívni. Más hírügynökségek becslései szerint is több napig tarthat a város ostroma. Thomas Metz tábornok, a hadművelet felelőse arra figyelmeztetett, hogy az összecsapások még hevesebbé válhatnak.

Az előrenyomuló tengerészgyalogosokat erőteljes tűz alá vették a város központjában egy közeli mecsetből. Szintén a BBC számol be arról, hogy a harcok során egy ponton a felkelők kitűzték a fehér zászlót, ám amikor a tengerészgyalogosok meg akartak bizonyosodni arról, hogy az ellenállók megadják-e magukat, három oldalról is tűz alá vették őket.

Az első információk szerint az ostrom második napjáig az amerikaiak tíz, a velük szövetséges irakiak két katonát veszítettek.

Segélyszervezetek mély aggodalmukat fejezték ki a civil áldozatok vélhetően nagy száma miatt. A BBC arab adásának riportere beszámolt: az utcákon súlyos harcok dúlnak, az amerikai katonák házról házra haladva veszik be a várost. Helyi lakosok elmondták: éjszaka teljes sötétség borította a várost, melyben megszűnt az elektromos és vízszolgáltatás.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága fenntartásait fejezte ki a Fallúdzsai civil lakosság biztonsága miatt. A város 250 ezer lakosának nagy része elmenekült a hadműveletek kezdete előtt, ám becslések szerint 30-50 ezren ottmaradtak.

Mindeközben Irak legnagyobb szunnita vezetésű politikai pártja, az Iraki Iszlám Párt az ideiglenes kormányhoz fordult, hogy tiltakozzon Fallúdzsa ostroma ellen. A szunnita vallási vezetők legfőbb szervezete szintén felemelte hangját a város elfoglalása miatt, bojkottra hívva a lakosságot a januárra kitűzött választásokon.

Fallúdzsa újabb ostrománál 15 ezer amerikai és iraki katonát vetettek be. Mintegy 3 ezer felkelő és külföldi harcos védi a várost.




Az amerikai tengerészgyalogság áprilisban három heti, sikertelen ostromot intézett Fallúdzsa ellen. A várost azt követően nyilvánította az amerikai hivatalos retorika a „felkelők fészkének”, hogy ott a lincselő tömeg brutálisan meggyilkolt, és a Tigris folyó hídjára akasztott fel négy amerikai állampolgárt, akik a hadsereg kötelékébe tartoztak. A népharag azután harapózott el a városban, hogy az amerikai katonák egy tüntetésen a tömeg közé lőttek, és 17 embert mészároltak le Fallúdzsában. A város 3 hetes áprilisi ostroma során az iraki áldozatok számát 800–1000 fő közé tették; kórházi források szerint jelentős részük a civil lakosság közül került ki. A tavaszi offenzíva leállítására többek közt a lakóházakat is romba döntő, rendszeres légi támadások által kiváltott nemzetközi felháborodás miatt került sor. Az akkor született kompromisszumos megállapodás során helyi fegyveres erők vették át az ellenőrzést Fallúdzsa fölött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.