Azután, hogy lemondott jelöltségéről az előző körben markáns konzervatív nézetei miatt a bizottság legvitatottabb tagjának minősített olasz Rocco Buttiglione, a Bizottság megszavazásának második kísérlete során Kovács László került rivaldafénybe Brüsszelben. Talán nem véletlenül: mint a Világgazdaság fogalmaz, szereplését egyszerre terheli a szakmai inkompetencia képe, valamint egyes pártcsoportokban a személyével szembeni általános politikai elégedetlenség.
Az eredetileg energiaügyi biztosi posztra jelölt Kovács súlyosan leszerepelt felkészületlenségével az előző meghallgatáson. Budapesten az előző meghallgatás idején rendhagyó módon a külügyi tárca feje is volt Kovács – bár mandátuma az új összetételű kormányban csak néhány hétre szólt. Amellett, hogy a magyar miniszter energiahordozónak nevezte a hidrogént, kellemetlen perceket okozott számára, hogy többen felszólították: döntse el, külügyminiszter akar-e lenni vagy európai biztos.
Komoly kritikákat vetett fel Kovács pártállami múltja. Az Európai Unió legerősebb pártja, a jobboldali pártokat képviselő Európai Néppárt múlt szerdai frakcióülésén lengyel és cseh képviselők kommunistának és sztálinistának nevezték Kovács Lászlót, mások fölvetették a kérdést: „Miért igen egy kommunistára, és miért nem egy keresztényre?” A kérdés Rocco Buttiglionéra vonatkozott, és Kovácsra, akiről most egy fotó is körbejár brüsszeli körökben.
Mint arról az Index is beszámol, a kép azt sugalmazza, hogy Kovács László egykor munkásőr volt. A képen szereplő személy hasonlít a volt magyar külügyminiszterre, aki azonban a Népszabadság brüsszeli tudósítójának határozottan cáfolta, hogy valaha is köze lett volna a munkásőrséghez.
Mindez nem változtat azon a tényen, hogy a néppárti frakcióban csak a cseh és és lengyel képviselők utasították el nyíltan Kovács személyét: ők viszont kommunista múltja mellett egyebek között alkalmatlannak és bűnősnek titulálták a magyar biztosjelöltet.
A voksolás csütörtökön lesz, előzőleg hétfőn este és kedden reggel kell kiállnia a három biztosjelöltnek – köztük kedden Kovács Lászlónak – az EP-szakbizottsági meghallgatás háromórás faggatózását. A három jelölt közül az olasz Franco Frattini (aki Rocco Buttiglione helyére lép a bel- és igazságügyi tárca élén), valamint a lett Andris Piebalgs (a rigai kormány által visszahívott Ingrida Udre utóda) viszonylag békés, „jó szándékú” közönségre számíthat – teszi hozzá a Világgazdaság.
Mindeközben Budapesten éles üzenetváltás zajlott arról a levélről, melyet Szájer József EP-képviselő szerint Barroso küldött Gyurcsány Ferencnek. A dokumentumban a Bizottság elnöke jelezte: szerencsésebb lenne, ha Budapest más biztosjelöltet állítana Kovács László helyett. László Boglár kormányszóvivő hazugsággal vádolta Szájert, tagadva ilyen tartalmú levél létezését.

Sulyok Tamás is részt vesz Ferenc pápa temetésén