Kovács újabb meghallgatása: most a Bizottság a tét

Lázasan készülhet, ezúttal az Európai Unió adó- és vámügyeiből Kovács László, akit kedden háromórás ülésen hallgat meg az egységes belső piacért felelős brüsszeli testület és a pénzügyekkel foglalkozó bizottság. Elemzők szerint a makacsul újrajelölt magyar politikus személyén áll vagy bukik a Bizottság újabb végszavazása csütörtökön.

2004. 11. 15. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azután, hogy lemondott jelöltségéről az előző körben markáns konzervatív nézetei miatt a bizottság legvitatottabb tagjának minősített olasz Rocco Buttiglione, a Bizottság megszavazásának második kísérlete során Kovács László került rivaldafénybe Brüsszelben. Talán nem véletlenül: mint a Világgazdaság fogalmaz, szereplését egyszerre terheli a szakmai inkompetencia képe, valamint egyes pártcsoportokban a személyével szembeni általános politikai elégedetlenség.

Az eredetileg energiaügyi biztosi posztra jelölt Kovács súlyosan leszerepelt felkészületlenségével az előző meghallgatáson. Budapesten az előző meghallgatás idején rendhagyó módon a külügyi tárca feje is volt Kovács – bár mandátuma az új összetételű kormányban csak néhány hétre szólt. Amellett, hogy a magyar miniszter energiahordozónak nevezte a hidrogént, kellemetlen perceket okozott számára, hogy többen felszólították: döntse el, külügyminiszter akar-e lenni vagy európai biztos.

Komoly kritikákat vetett fel Kovács pártállami múltja. Az Európai Unió legerősebb pártja, a jobboldali pártokat képviselő Európai Néppárt múlt szerdai frakcióülésén lengyel és cseh képviselők kommunistának és sztálinistának nevezték Kovács Lászlót, mások fölvetették a kérdést: „Miért igen egy kommunistára, és miért nem egy keresztényre?” A kérdés Rocco Buttiglionéra vonatkozott, és Kovácsra, akiről most egy fotó is körbejár brüsszeli körökben.

Mint arról az Index is beszámol, a kép azt sugalmazza, hogy Kovács László egykor munkásőr volt. A képen szereplő személy hasonlít a volt magyar külügyminiszterre, aki azonban a Népszabadság brüsszeli tudósítójának határozottan cáfolta, hogy valaha is köze lett volna a munkásőrséghez.

Mindez nem változtat azon a tényen, hogy a néppárti frakcióban csak a cseh és és lengyel képviselők utasították el nyíltan Kovács személyét: ők viszont kommunista múltja mellett egyebek között alkalmatlannak és bűnősnek titulálták a magyar biztosjelöltet.

A voksolás csütörtökön lesz, előzőleg hétfőn este és kedden reggel kell kiállnia a három biztosjelöltnek – köztük kedden Kovács Lászlónak – az EP-szakbizottsági meghallgatás háromórás faggatózását. A három jelölt közül az olasz Franco Frattini (aki Rocco Buttiglione helyére lép a bel- és igazságügyi tárca élén), valamint a lett Andris Piebalgs (a rigai kormány által visszahívott Ingrida Udre utóda) viszonylag békés, „jó szándékú” közönségre számíthat – teszi hozzá a Világgazdaság.

Mindeközben Budapesten éles üzenetváltás zajlott arról a levélről, melyet Szájer József EP-képviselő szerint Barroso küldött Gyurcsány Ferencnek. A dokumentumban a Bizottság elnöke jelezte: szerencsésebb lenne, ha Budapest más biztosjelöltet állítana Kovács László helyett. László Boglár kormányszóvivő hazugsággal vádolta Szájert, tagadva ilyen tartalmú levél létezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.