A sportolók, akik a Sztálin út 60-ban dolgoztak

Azt követően, hogy az MNO összefoglalta az ÁVH történetet az állami terrorszervezet megalakulásának évfordulóján, Ábrahám Dezső, az 1956-os Magyarok Világtanácsának vezetője jelezte: 1954-55-től az ÁVH kiköltözött a Sztálin (Andrássy) út 60-62-es épületekből. Nem tartja ezt lehetségesnek Kiszely Gábor történész, a Terror Háza munkatársa.

2005. 01. 07. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem gondolnánk, hogy 15 évvel a rendszerváltozás után alapvető, lényegi ellentmondások állhatnak fenn olyan triviálisnak tűnő kérdésekben, hogy kik birtokoltak egy épültet a főváros szívében 1954 és 1962 között. Márpedig úgy tűnik, a Terror Háza története különös kérdéseket vet föl.

Az ÁVH történetét röviden összefoglaló cikkünkben a rendelkezésre álló adatok alapján az Andrássy út 60. számú épületről ezt írtuk: „A forradalom kitöréséig pincéiben – szovjet mintára – kivégzések, kihallgatások, középkort idéző, embertelen és értelmetlen kínzások folytak az előre megírt, valótlan ’vallomások’ kicsikarására.”

Ábrahám Dezső szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében viszont kijelentette: „Az Andrássy út 60-at ’civil’ hivatalok elhelyezésére használták 1955-től. Többek között itt működött egy ideig a Budapesti Testnevelési és Sportbizottság, miután a Bárczy István utca 5. számú, a Fővárosi Tanács tulajdonát képező ingatlant életveszélyessé nyilvánították. (A BTSB a Fővárosi Tanács egyik osztálya volt.) Ez utóbbinál dolgoztam úgy a Bárczy István utca 5-ben, mint később az Andrássy út 60-ban, majd 1956-ban az Új Városházára (Váci utca 62-64) költöztünk.”

Ábrahám több fotót is mellékelt leveléhez, ezeken ő és kollegái láthatóak a Sztálin út 60-as számú épület III. emeletén, ahol a BTSB működött.

Megkeresésünkre Ábrahám Dezső elmondta: kézilabdásként került a fővárosi tanács sportbizottságához, és amikor a sporttevékenységgel foglalkozó, civil testületet 1955-ben a Sztálin útra költöztették, már sem a 60-as, sem a 62-es számban nem folytak kihallgatások, ugyanis az ÁVH más épületekbe költözött.

– Kollégáimmal bejártuk az épületet, lementünk a pincékbe is, ahol még megvoltak az elítéltek cellái. Természetesen tisztában voltunk vele, hogy mire használta az ÁVH régebben a Sztálin út 60-at – meséli Ábrahám. A sportbizottság egykori tagja állítja: még megvolt a 62-es számú épületbe átvezető folyosó, át is ment rajta a 62-es számú épületbe. Ábrahám kijelentette: biztos benne, hogy 1955 után sem a 60-as, sem a 62-es számú épületben nem folyhattak kihallgatások vagy kivégzések, erről ugyanis ők, akik ott dolgoztak, mindenképpen tudtak volna. Az ÁVH-sok a mai Képviselői Irodaház épületét, a Fő utcai épületet, valamint a Belgrád rakpart 5. számú épület kazamatáit használták dicstelen tevékenységük folytatására.

Ábrahám kifejtette: 1956-ban a Fővárosi Tanácsnál dolgozott, s a testület „ügyeleteseként” részt vett a város élelemellátása, illetve számos egyéb, a kitört harcokhoz kapcsolódó szállítási feladat (így a halottak elszállítása) megszervezésében, a főváros rendelkezésére álló TEFU fuvarozó vállalat segítségével.

Elmondta: szerinte 1955 után köztudott volt Budapesten, hogy az ÁVH már kiköltözött a Sztálin útról, de az ávósokat még bizalmas, szűk baráti körökben sem volt tanácsos emlegetni. A félelem légkörére jellemző, hogy munkahelyéről, a pincében látott kínzókamrákról nem igazán adhatott hírt másoknak: ilyesmikről nem beszélgettek az emberek.

Kérdésünkre Ábrahám határozottan kijelentette, hogy az épületben a forradalom napjaiban sem ÁVH-sok, sem forradalmárok nem tartózkodtak. Tudomása szerint az épületet a forradalom leverése után nem használta az új „karhatalom”.

Érdeklődésünkre a Terror Háza vezető történésze, Kiszely Gábor, aki könyvet is írt az ÁVH történetéről, elmondta: a 60-as számú épületben 1955-től valóban működtek civil intézmények, viszont a 62-es számú épület pincéiben változatlanul folytatódtak a kínvallatások. Elmondta: 1956-ban az ÁVH-sok visszatértek az épülettömbbe, ahová még 1962-ben is hurcoltak embereket.

A történész és a korabeli sporthivatalnok visszaemlékezései ellentmondanak ugyan egymásnak, ám az sincs kizárva, hogy például a 62-es épület pincéjében még azalatt is folytatódtak a kínvallatások, hogy ugyanabban az épülettömbben az emeleten egy civil, közfeladatot ellátó szervezet munkatársai dolgoztak mit sem sejtve. Vagy legalábbis nem akartak semmit megsejteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.