Bősnél megfeneklettek a tárgyalások

Hazánk új államközi szerződésben szeretné véglegesen rendezni a bősi kérdést, továbbá igényt tart annak a kárnak a figyelembe vételére, amelyet Szlovákia okozott a Magyarországot illető vízmennyiség felhasználásával. Februárban kerülhet sor újabb tárgyalásokra.

2005. 01. 27. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartotta megfelelőnek Erdey György magyar kormánymegbízott tárgyalási ajánlatát a bősi vízi erőművel kapcsolatos tárgyalások során partnere, Dominik Kocinger – derült ki a szlovák dunai kormánybiztos nyilatkozatából, melyet a Népszabadságnak adott. A szlovák fél többek közt azt kifogásolja, hogy magyar részről minden kormányváltással cserélődik a tárgyalópartner. Hozzáteszi: 2002 májusától 2004 áprilisáig nem jelölt ki számára tárgyalópartnert Magyarország.

Erdey György, a környezetvédelmi tárca jogi helyettes államtitkára és szlovák partnerének találkozójára februárban kerülhet sor.

A bős-nagymarosi erőművel kapcsolatos tárgyalások egyelőre a magyar álláspont megismerésénél tartanak. Pozsonyban a magyar szöveg lefordításával és tanulmányozásával telik az idő, míg a környezetvédők visszafordíthatatlan természeti károkra figyelmeztetnek.

A csehszlovák állam 1992-ben tette meg a végzetes lépést: Dunacsúnynál elvágta a Szigetközt és a Csallóköz egy részét ellátó Duna-ágat, a folyót mesterséges csatornába terelve. A régebbi vízmennyiségnek alig 20 százaléka jut a régi folyómederbe. A hagyományos élővilág így jórészt kipusztult, hatalmas területek maradtak a létfontosságú víz nélkül. A jelenlegi kormányzati ciklus első felében a Medgyessy-kormány semmilyen előrehaladást nem produkált. Mint arról korábban a Magyar Nemzet is beszámolt, a Duna elterelését lehetővé tevő vízlépcsőszerződés egyik megalkotóját, Prandler Árpádot tették meg a bősi ügy felelősévé.

A folyamat Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter gondnoksága alatt indult újra: Erdey György, a magyar delegáció vezetője 2004 végén olyan kormányhatározatról beszélt, amely „világosan és egyértelműen nemet mondott a nagymarosi vízlépcsőre… Hazánk egy új államközi szerződésben szeretné véglegesen rendezni a kérdést, továbbá igényt tart annak a kárnak a figyelembe vételére, amelyet Szlovákia okozott a Magyarországot illető vízmennyiség bősi felhasználásáva.l”

Szlovákia érdekelt abban, hogy időt nyerjen, hiszen a hágai Nemzetközi Bíróság döntése nem kötelezi Magyarországot az erőmű megépítésére, ugyanakkor előírja a szükséges vízmennyiség biztosítását és a környezet helyreállítását. Amíg nem születik megállapodás, Szlovákia büntetlenül használhatja fel saját erőműveinek működtetésére a Magyarországtól jogtalanul elvett vízmennyiséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.