Magyar katasztrófa: a doni áttörés

Országszerte megemlékezések zajlanak a doni áttörés mai, 62. évfordulójáról. A doni frontvonalat tartó 2. magyar hadsereg 1943. januárjában jórészt megsemmisült, az emberveszteség száma egyes források szerint a 150 ezer főt is eléri.

2005. 01. 12. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1943 január 12-én a Vörös Hadsereg a Don folyó urivi hídfőjénél megkezdte az áttörést. A frontvonalat tartó 2. magyar hadsereg jórészt megsemmisült, az emberveszteség száma egyes források szerint a 150 ezer főt is eléri. A háborús körülmények, majd az 1989-ig tartó diktatúra miatt a magyar társadalom nem tudta sem földolgozni, sem tudatosítani történelmünk legvéresebb csatavesztését.

Országszerte megemlékezések zajlanak a doni áttörés mai, 62. évfordulójáról. Budapesten délelőtt a Budavári Nagyboldogasszony Templomban tartottak katonai ökumenikus istentiszteletet, s a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán emlékünnepséget és koszorúzást rendeznek. Megemlékezésekre kerül sor Sopronban, Győrben, Kiskunfélegyházán, Százhalombattán, Pákozdon, Tatán, Hódmezővásárhelyen és Szentesen is.

A 200 ezer fős 2. magyar hadsereg pusztulása a magyar történelem legnagyobb vérveszteséggel járó ütközete: az áldozatok száma ismeretlen, egyes adatok 93 500 főről szólnak, más adatok szerint viszont 120 ezer, illetve 147 971 fő volt a veszteség.

Történelmünk folyamán magyar katonaság még soha nem harcolt határainktól ekkora távolságra. A német előrenyomulás 1941-42-es megtorpanása után egyre világosabbnak tűnt, hogy a háború menete megfordult.

A német hadvezetés baklövése volt, hogy a könnyített felszereléssel rendelkező, alacsony harcértékű magyar katonai egységeket olyan frontszakaszra helyezték, ahol egy nehézfegyverekkel és légi támogatással rendelkező hadsereg is komoly erőpróbára számíthatott. A magyarok nagy része mindvégig nem kapott téli felszerelést, a németek által ígért szállítóeszközök soha nem érkeztek meg. Ráadásul a tél beálltával a szovjet hadsereg bárhol átkelhetett a befagyott folyón.

Az erőviszonyokat felismerve Italo Gariboldi, a szintén a Donnál állomásozó olasz II. alpini hadtest parancsnoka 1942. december 19-én kieszközölte csapatainak visszavonását, ezzel hátrébb húzódtak a német egységek is. A fronton már ekkor több száz kilométeres rés keletkezett, melyen elkezdtek beözönleni a szovjet csapatok. A 2. hadsereg felett rendelkező Jány Gusztáv szintén kérte, hogy a magyarok is visszavonulhassanak, de erre a német hadvezetés nem adott engedélyt.

A hibás német felderítési adatok miatt az urivi áttörést kisebb hadmozdulatnak hitték a magyar védők. Pedig a fronton több hídfő áttörésére készült a Vörös hadsereg 38., a 60., a 40. hadserege és a 18. lövészhadtest.

A szovjet haderő első támadását visszaverték a magyarok, ám a frontvonal több pontján, így Scsucsjénél a szovjetek T-34-es tankokat vetettek be, amelyekkel szemben a nehézfegyverekkel szinte alig rendelkező magyarok védtelenek voltak. Január 15-re a 7. és a 12. könnyű hadosztály szinte teljesen megsemmisült, vagy fogságba esett és a többi hadosztály is jelentős veszteségeket könyvelt el. A 40. szovjet hadsereg elszakította a VII. és a III. hadtestet, melyek azt ezt követő napokban sem kaptak engedélyt visszavonulásra. A maradék haderő visszavonására január 16-17-én adtak ki parancsot, addigra a frontvonalak összeomlottak. A mintegy 50 kilométer mélységben előretört, erős légi támogatással rendelkező szovjet csapatok valóságos vérengzést hajtottak végre a fejveszetten menekülő csoportok között: Sára Sándor dokumentumfilmjéből is kiderül, hogy a visszavonuló menetoszlopokat rendszeresen végig géppuskázták a vadászgépek.

A katasztrófáról 1979-ben Nemeskürty István történész könyve szólt először: a Requiem egy hadseregért épp úgy tabutémához nyúlt, mint Sára Sándor 25 részes dokumentumfilmje, melynek csak egy részét vetítette le a Magyar Televízió. A szovjetek által megszállt Magyarországon nem nézték jó szemmel a sorozat vetítését; Sára visszaemlékezései szerint már a harmadik rész műsorra kerülése komoly vitákat váltott ki. A sorozatot mintegy 10 évvel később mutatták be. A diktatúra a leállított dokumentumfilmből készült, Pergőtűzben című, 1983-ban kiadott könyvet azonnal bezúzatta.

info rádió, historia.hu, palya.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.