Megerősíti vagy felrobbantja a választás Irakot?

Mi változik Irakban a választások után? A nemzetközi sajtó nagy része ovációval fogadta az iraki választásokat, ám e kérdésre egy francia lap úgy válaszolt: semmisem. A magas részvételi arány ellenére bizonytalan a résztvevők száma, számos nagyvárosban senki nem ment el szavazni.

2005. 01. 31. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresen, magas részvételi aránnyal zárultak le vasárnap este a parlamenti választások Irakban. A voksolást a nemzetközi sajtó az 50 év óta először sorra került első szabad választásként emlegeti. Az iraki választási bizottság szóvivője vasárnap este cáfolta a 72 százalékos részvételi arányról szóló hírt, szerinte ezek csak előzetes becslések voltak – jelzi a Reuters. A brit hírügynökség a BBC-vel együtt „60 százalékosnál magasabbra” becsli a választásokon való részvételt. Az irakiak vasárnap az ideiglenes parlament mellett a tartományi tanácsok tagjaira is szavaztak a megfigyelők szerint legitimnek vélhető voksoláson. A legelső eredmények február közepére várhatóak, a feldolgozás ugyanis mind technikai okok, mind a háborús körülmények miatt nehézkesen haladnak.

Nemcsak a választáson résztvevők számát illetően tapasztalhatóak igen nagy eltérések: tény, hogy régiónként is óriási különbségek voltak a választásokon való részvételt illetően. Az ország 20 százalékát kitevő szunnita lakosság bojkottálta a választást, Bagdad egyes körzeteiben a rendszeres robbantások és öngyilkos merényletek miatt szintén viszonylag alacsony volt a részvétel.

A százéves kurd asszony „a kurd népért”, a lábát egy terrorista merényletben elvesztett 33 éves iraki férfi „a békés Irakért” szavazott: a nagy részvételi aránnyal megtartott választásokra a változások reményében került sor – derül ki a The Times online kiadásának cikkéből. A brit orgánum ugyanakkor emlékeztet: több százezres városok lakossága bojkottálta a választást, így a 200 ezres Szamarrában csak 1400 választópolgár járult az urnák elé.

A nagy kérdés ugyanaz marad: mi változik az irakiak mindennapjaiban a választások után? Kétségtelenül: semmi – kommentálja a történeteket a Dernières Nouvelles d'Alsace című elszászi francia lap.

Miközben a francia vezető politikusok, így Michel Barnier külügyminiszter a demokrácia felé tett első lépésként”, az iraki nép győzelmeként ünnepelték a nagy részvételi arány mellett megtartott választásokat, ismét sürgették a külföldi csapatok kivonását, az iraki nép függetlenségének helyreállítását is. A francia diplomácia vezetője némi bizalmatlansággal „törékenynek” nevezte az iraki politikai folyamatokat.

A szunnitákat mindenképpen bele kell vonni az új alkotmány kidolgozásába – üzente az újonnan megválasztott ideiglenes alkotmányozó nemzetgyűlésnek az Európai Uniót elnöklő Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn. A szaddámi diktatúrában minden vezető poszton meghatározó szerepet betöltő, 20 százalékos szunnita kisebbség háttérbe szorulása elemzők szerint polgárháborúba taszíthatja az országot a választások után.

Nagy ovációval fogadták a Fehér Házban a választások hírét: a Fox News amerikai hírtelevízió szerint a külügyminiszter, Condoleezza Rice arról számolt be, hogy az iraki választások eredménye „hihetetlenül felbátorította” George Bush amerikai elnököt. A voksolás eredményét azonnal felhasználták a belpolitikai csatározásokban is. A Wall Street Journal a Bush politikáját támadók érveinek „ékesszóló cáfolatát” látja a választásban. Az USA Today is üdvözli az eredményeket, de hozzáteszi: az amerikai katonákat egyhamar nem fogják visszahívni az Irakból.
A választások vegyes fogadtatásra találtak a távol-keleti országokban. Amerika szövetségesei, az Irakba katonákat is küldő Dél-Korea és Japán üdvözölték a voksolást, míg Kína attól óvott, hogy a szavazás önmagában nem mozdítja elő az erőszak felszámolását és a vallási közösségek közötti feszültség enyhítését.

Oroszország óvatosan fogadta a választásokról szóló híreket. Alekszandr Jakovenko orosz külügyminiszter az NTV orosz televíziónak adott nyilatkozatában kifejtette: „A legfontosabb most az, hogy az iraki nép megismerje és elismerje a választás eredményét”. Csak így biztosítható, hogy működjenek az iraki társadalmat összetartó erők, s hogy elkezdődjön az ország újjáépítése – fűzte hozzá.

Az iraki választás a történelem legvéresebb voksolása volt – írta az Izvesztyija, az orosz lapok többségével együtt kritizálva az Amerikai Egyesült Államokat. Az orosz zsurnaliszták szerint az USA egyre kevésbé tartja kézben az országot. „A vér választása: a szavazás megtörtént, a háború folytatódik” – írja főcímében a Rossziszkaja Gazeta, míg az ellenzéki Nyezaviszimájá Gazeta aláhúzza: „A választások felrobbanthatják Irakot.” A Vremja kiemeli: „A kamikázék eljöttek a választásra. Irak parlamentet és szabadságot nyert – demokrácia nélkül”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.