Merjen kisebb lenni Budapest?

Mára egyfajta belső kerületek-külső kerületek közötti, új együttműködési koncepcióvá zsugorodott a Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő nagy port fölverő javaslata. A kétharmados önkormányzati törvény módosítására az ellenzék szerint is szükség lehet, csakhogy a működésképtelen fővárosért szerintük a kormánypártok által bebetonozott rendszer felelős.

2005. 01. 07. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője mai, a Magyar Rádió Krónikájának adott nyilatkozatában cáfolta, hogy a külső pesti kerületek leválasztását szorgalmazta volna. A politikának szerinte félre kéne tennie az érdekellentéteket és konszenzusra jutni például Budapest belső irányítását illetően. A jelenlegi helyzet ugyanis tarthatatlan – tette hozzá. Horn szerint a nagy-Budapest koncepciót fenntartva létrejönne egy „City”, amely a belvárosi részek szorosabb együttműködésén alapulna, a külső kerületek pedig a jelenleginél nagyobb mozgásteret kapnának.

A tudjuk, merjük, tesszük után most következik a merjünk kisebbek lenni – summázta az SZDSZ-es javaslatot Juharos Róbert, a Fővárosi Közgyűlés jogi bizottságának elnöke.

A főváros és a kerületek viszonyát szabályozó hatpárti konszenzust 1994-ben az MSZP-SZDSZ felrúgta, tönkretette a fővárosi önkormányzat rendszerét és egy új, működésképtelen rendszert betonoztak bele a kétharmados többséggel módosítható önkormányzati törvénybe – idézi fel az MNO-nak nyilatkozva Juharos. A kétszintű önkormányzati rendszerben szerinte gyakorlatilag nincs intézményes kapcsolat a kerületek és a fővárosi testület között. A kerületek ugyanis nem részesei a fővárosi közgyűlésnek; ugyanakkor ez a rendszer nem kezeli a mintegy 400 ezres agglomeráció kérdését sem – sorolta Juharos, hozzátéve: a Fidesz munkacsoportja folyamatosan foglalkozik ezzel a kérdéssel, és nyitottak a megalapozott kezdeményezésekre.

Dercze Tamás, Újpest polgármestere kijelentette: nem lehet visszaállítani az 1950 előtti Budapest-határokat. Nem lehetséges elszakítani az infrastrukturális szálakat – jelentette ki.

Tóth Mihály (MSZP), Csepel polgármestere emlékeztetett: 1993-ban népszavazásra került sor a fővárostól való elszakadásról. A magas részvétellel zajló voksoláson a polgárok 93 százaléka kinyilvánította: továbbra is Budapest kötelékében szeretne élni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.