Egyre kevesebb esélyt adnak a politikai elemzők annak, hogy a britek valaha is népszavazáson hagyják jóvá az EU alkotmányát. Ez részben a bulvárlapoknak köszönhető – írja a Napi Gazdaság.
A brit bulvársajtó sohasem arról volt nevezetes, hogy lelkesen buzdította volna olvasóit az Európai Unió támogatására. A Corriere della Sera című olasz lap szerint a helyzet az elmúlt hat évben tovább romlott, és ez valószínűleg még mind semmi az előttünk álló évben várható támadásokhoz képest. Nagy-Britanniában ugyanis népszavazást fognak tartani az EU alkotmányáról (előreláthatóan 2006 tavaszán), és ez elég ahhoz, hogy a milliós olvasottságú sajtótermékek ismét célkeresztbe állítsák az uniós bürokráciát.
A kedvenc téma továbbra is az, miként teszi lehetetlenné a mindennapi életet a brüsszeli szabályozási mánia. A Daily Mirror nemrég arra döbbentette rá olvasóit, hogy a Brit szigeteken már nem lehet kapni brazil mogyorót, mert az Európai Bizottság megtiltotta bevitelét. Brüsszelből hiába pontosítottak, hogy csak egyfajta héjas mogyoró importját állították le – mégpedig azért, mert túl sok mérgező anyagot találtak benne –, az euromitológia újabb negatív példával gyarapodott. Emlékezetes a Sun tavalyi szenzációja is: eszerint a hölgyeknek közvetlenül egy európai hivatalnoknál kell majd leadniuk megunt szexuális segédeszközeiket – hiszen egy direktíva értelmében arra kellene ösztönzőket találniuk a tagállamoknak, hogy ne dobják egyszerűen a szemétbe megunt vagy működésképtelenné vált elektronikus berendezéseiket.
Olykor Brüsszel is a kezükre játszik az euroszkeptikusoknak: a komoly lapok is elcsámcsogtak azon, hogy a sertéstenyésztőknek játékot kell rakniuk az ólakba állataik jobb kedvre hangolása érdekében. Az előírás valójában játékként használható anyagról beszél (ilyen lehet akár a szalma is), és a cél az, hogy a disznók ne harapják meg egymást…
Tagadhatatlan, hogy az európai bürokraták olykor nem csak az állattok magánéletébe avatkoznának be, amikor extrém szabályokat hoznak. Születtek már olyan jogszabályok, amelyek értelmét nehéz egy egyszerű európai polgárnak elmagyarázni: ilyen a ruhaméretek egységesítése, vagy az, hogy a hentesek – talán jogos állat-egyészségügyi okokból – nem tehetnek hozzá a vevők csomagjához egy kis csontot-nyesedéket a kutyáknak.
Az EU nagy-britanniai képviseletének honlapján külön sajtófigyelő szemezget az újságok által több-kevesebb joggal kipécézett regulákból. A legújabb gyöngyszemek közé sorolják, hogy az otthon készült süteményekre is rá kellene rakni az összetevőiket tartalmazó címkét, ha egy iskolai ünnepségre vagy egyházi rendezvényre viszik, vagy hogy bukósisakot kellene viselniük a cirkuszi akrobatáknak, esetleg hogy sebességkorlátozást szabnak meg a lábbal hajtható gyerekautók számára. A brit lapok által érthető felháborodással emlegetett csúcsteljesítmény azonban az a javaslat, amelynek alapján meg kellene változtatni a londoni Trafalgar tér és a Waterloo pályaudvar nevét – merthogy e két név sérti a franciákat. (Napi Gazdaság)
Zelenszkij hátrál
