Nyílt levélben szólították fel egykori III/III-as tisztek Hiller Istvánt, az MSZP elnökét és Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy hagyjanak fel az „ügynöki és operatív tiszti múlt további látványos kiteregetésének” tervezetével – közölte a Heti Válasz szerdán megjelent, legújabb száma. A levél ismeretlen szerzői azzal fenyegetőznek, hogy ellenkező esetben nyilvánosságra hoznak „különböző dokumentumokat”, melyek bizonyítják, hogy „a BM III. főcsoportfőnökség, de különösen a III/III. csoportfőnökség tevékenységét az MSZMP országos és megyei vezetése irányította” – írja a lap.
A levélírók felróják, hogy eddig három esetben is az állambiztonságiakon verték el a port, így őket tették felelőssé 1954-ben az ávós kegyetlenkedésekért, 1962-ben a forradalom utáni megtorlásért, 1989-ben az ellenzék megfigyeléséért. A dokumentum felhozza a lemondani készült belügyminiszter, Horváth István és a BM III-as főcsoport-főnökségének vezetője, Pallagi Ferenc esetét. (A kommunista diktatúra bűnöseinek felelősségre vonására a valóságban még csak bátortalan kísérlet sem történt, az ÁVH-t vezető, a rendszerváltozást túlélő Péter Gábort még csak be sem idézték – a szerk.)
A levél szerzői emlékeztetik „a kissé feledékeny elvtársakat”: a belső elhárítás feladatait az MSZMP KB és a Politikai Bizottság határozta meg, illetve, hogy a vezető posztban levők nemcsak olvasták a jelentéseket, de megfogalmazták „hírigényeiket” is. A Heti Válasznak nyilatkozva egy állambiztonsági tiszt megerősítette: széljegyzet formájában ilyen utasítások is rákerülhettek az érintettek részéről. Ez kellemetlenül érinthetné mindazokat, akik – mint Horn Gyula – rendre azt nyilatkozták, hogy ezeket a jelentéseket nem olvasták el, mert nem érdekelte őket. Medgyessy Péter miniszterelnökként szintén azt állította, hogy csak egyes jelentéseket olvasott el, s ezeket nem használta fel döntéseinél.
Több száz főre is kiterjedhet azoknak a listája, akik mind napi információkat kaphattak, mind utasításokat adtak az állambiztonsági szolgálatoknak – írja a lap. A Heti Válasz egy 1982-es rendelkezésre hivatkozva egy szűkebb listát közöl „azoknak a vezetőknek a listáját, akik bizonyosan megkapták a jelentéseket”.
A felsoroltak között szerepelnek többek közt az MSZMP Központi Bizottságának (KB) titkárai, az MSZMP KB közigazgatási és adminisztratív osztályának vezetője (és alkalomadtán egyes más osztályvezetők), az MSZMP budapesti pártbizottságának első titkára (és helyi tájékoztató formájában a megyei párttitkárok), továbbá a Népszabadság főszerkesztője is.
Egymásnak némileg ellentmondó nyilatkozatokat hangzottak el az MSZP részéről a volt állambiztonságiak fenyegetőzését illetően. Nyakó István, az MSZP szóvivője kijelentette: nem tud arról, hogy Hiller István levelet kapott volna a III/III-as ügynököktől. Kijelentette ugyanakkor, hogy a szocialisták szeretnék maguk mögött hagyni az elmúlt rendszer ügyeit.
A nagyobbik kormánypárt frakcióvezető-helyettese, Göndör István viszont elismerte, hogy sokan próbálnak nyomást gyakorolni a vezető szocialista politikusokra: ne tegyék közzé a vitatott „állambiztonsági” iratokat. Göndör hozzátette, hogy pártja továbbra is módosítani akarja a rendelkezéséket, amelyek szabályozzák ezeknek az iratoknak a hozzáférhetőségét.

Újra féláron fagyizhat az ország!