„Szent meggyőződéssel” ki kell jelentenünk ezen a napon, hogy „soha többé” – fogalmazott a kommunizmus áldozatairól szóló parlamenti megemlékezésen, ma reggel Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. Mint ismeretes, rövidesen sor kerül a kommunizmus áldozatainak emléknapjára. A polgári kormány 2000-ben kezdeményezte, hogy február 25-én emlékezzen Magyarország a kommunista terror áldozataira.
Ezen a napon, 1947. február 25-én hurcolták el a szovjet biztonsági szervek Budapestről Kovács Béla kisgazda parlamenti képviselőt, a Független Kisgazdapárt egykori főtitkárát, akinek mentelmi jogát nem volt hajlandó felfüggeszteni a magyar országgyűlés.
Súlyos diplomáciai botránnyá dagadt Gyurcsány kijelentése, mivel a Szaúd-Arábiai Királyság hazarendelte budapesti nagykövetét, ami „diplomáciai figyelmeztetés” – jelentette ki Németh Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a parlamentben, a napirend előtti felszólalások során. Németh rámutatott: a szaúdi lépést nem lehet elbagatellizálni. A külügyi bizottság elnöke kiemelte: a kormányzatnak a szavahihetősége is a „tétre került” a dezinformációk miatt. Példaként hozta azt az indoklást, amely szerint Szili Katalin házelnök a hétvégén azért nem utazott Rijádba, mert itthon kellett maradnia a parlamenti szavazásokra. Szerinte nem igaz, hogy az „ügy le van zárva, mert kettőn áll a vásár”. Németh azt kérdezte Kiss Péter minisztertől, hogy Abdullah koronaherceg megkapta-e már Gyurcsány bocsánatkérő levelét.
Kiss Péter szerint a viccesnek szánt kijelentés után a kormányfő megkövette az érintetteket. Hozzátette: „Remélem, ezzel a szerencsétlen incidens lezárul”.
A kancelláriaminiszter reményei ellenére sem tűnik az ügy lezártnak. Gyurcsány Ferenc, aki ma Németországban, Észak-Rajna-Vesztfáliában tett látogatást, magyarázkodni kényszerült német újságírók előtt: „Mint ahogy már korábban mondtam, sajnálom, ha kijelentésem félreérthető, bántó volt. Nem állt szándékomban sérteni a szaúdi kormányt és népet. Ha megjegyzésem mégis ezt eredményezte, akkor megkövetem őket” – jelentette ki saját, Németh Zsolt által rasszistának minősített megjegyzésével kapcsolatban.
Herényi Károly szintén a napirend előtti felszólalások során rámutatott: itt az ideje, hogy a kormány beismerje, a választásokig már nem valósul meg az adórendszer átalakítása. Ennek oka, hogy az adócsökkentéshez nem áll rendelkezésre a szükséges anyagi forrás, nőtt az államadóság, és az Európai Bizottság is tartózkodásra szólította fel Magyarországot. Katona Tamás, a pénzügyminisztérium politikai államtitkára szerint a kormány céljai egyértelműek: többen fizessenek kevesebb adót, és ez az ország versenyképességét szolgálja.
Béki Gabriella (SZDSZ) támadta a jelenlegi, szerinte hibás családtámogatási rendszert, amely szerinte nem alkalmas az egyre mélyülő gyermekszegénység enyhítésére.
Méterben sem épített annyi gátat a kormány, ahányat kilométerben megígértek – kérte számon a kormány ígéreteit Turi-Kovács Béla fideszes képviselő napirend előtti interpellációjában.
– Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy 2004 a rekordok éve volt a zöld tárca életében. Ígérgetésben csúcsot döntött a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vezetése. Szereptévesztésében Persányi Miklós pr-miniszterként mérte számolatlanul a „soha nem látott hazai és uniós forrásokat” miközben soha, senki nem látta még a beígért összegeket, amelyekkel a zöld tárca vezetése az idei évet Magyarország zöld évévé varázsolná – jegyezte meg Turi-Kovács.
- Érdemes felidézni, hogy amíg az előző szocialista kormány idején alig épültek gátak, addig a polgári kormány összesen 203 kilométer töltést emelt, ebből 105 kilométernyit csak a Felső-Tiszán. Ezt kevesellték, és Medgyessy Péter „egyetértésben a nemzettel”, írásban rögzítette: „2004-ben befejezzük a Tisza és mellékfolyói teljes körű árvízvédelmi rendszere, valamint a Duna-Tisza-köze kiszáradását gátló hálózat megépítését(...)” – idézte a képviselő. Elmékeztett: mindmáig azonban sem a Tiszántúlon, sem a Duna-Tisza közén nem épült ki ez a hálózat. De a Vásárhelyi tervre is azt mondták, hogy a polgári kormány rosszul készítette elő. Mivel pedig a zord természet még nem a Gyurcsány-kormány pr-kampánya szerint működik, már azt az egyetlen kapavágást is eltüntette, amit a miniszter Szeged alatt nagy médiakampány keretében megejtett. Ám sem médiakampánnyal, sem ígéretekkel nem lehet majd visszaparancsolni a medrébe a gátat szakított szennyes áradatot – figyelmeztetett a képviselő.
- Nyilván elkerülte a figyelmüket hogy a szakemberek minden korábbinál nagyobb árvizet jósolnak idén. A gátak, a töltések, a Vásárhelyi terv védművei képesek lennének levezetni az árvizet, ha ígéreteiknek megfelelően elkészültek volna – tette hozzá.
- Miután Gombos András államtitkár a kérdésekre konkrét választ nem adott, Turi-Kovács Béla azt nem fogadta el. Megjegyezte: legközelebb jelezzék, a gátépítések kapcsán, hogy azt nem kilométerben, hanem méterben ígérik...
Alig ocsúdtak fel az emberek az év eleji gázáremelés okozta jelentős kiadásnövekedésből, máris újabb kormánydöntés borzolta a kedélyeket, növekedtek a villamos energia költségek is – hangoztatta Lázár Mózes. A fideszes képviselő interpellációjában arra volt kíváncsi, számíthatnak-e valós kompenzációra a távfűtéses lakásokban élők.
Lázár Mózes elmondta, hogy a kompenzációs rendszer nem működik, mert nem veszi figyelembe, hogy hány ember él abban a családban, ahol fizetik a számlát, így lehetséges az, hogy egy 3-4 gyermekes család semmilyen kedvezményt nem kap. Erre az igazságtalanságra a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is felhívta a figyelmet, de a Gyurcsány-kormány sem nem válaszolt, sem nem intézkedett a rászorultak érdekében – tette hozzá.
Szanyi Tibor államtitkár válaszában elmondta, hogy az energiaárak növekedését az olaj árának emelkedése okozta. Mint mondta, a kompenzációs rendszer mindenkit érint, és az áremelkedés csak kis mértékű volt. Lázár Mózes nem fogadta el a választ, amit az Országgyűlés többsége kielégítőnek talált.
index.hu, Magyar Rádió, Info Rádió

Locsolkodás, népviselet, hagyomány – ilyen volt a Hollókői Húsvéti Fesztivál