Méterben sem teljesülő, kilométernyi ígéretek

Lázár Mózes elmondta, hogy a kompenzációs rendszer nem működik, mert nem veszi figyelembe, hogy hány ember él abban a családban, ahol fizetik a számlát. Miközben Gyurcsány Németországban ismét magyarázkodásra kényszerült, Kiss Péter ma is lezártnak tekintette a szaúdi ügyet.

2005. 02. 21. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szent meggyőződéssel” ki kell jelentenünk ezen a napon, hogy „soha többé” – fogalmazott a kommunizmus áldozatairól szóló parlamenti megemlékezésen, ma reggel Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. Mint ismeretes, rövidesen sor kerül a kommunizmus áldozatainak emléknapjára. A polgári kormány 2000-ben kezdeményezte, hogy február 25-én emlékezzen Magyarország a kommunista terror áldozataira.

Ezen a napon, 1947. február 25-én hurcolták el a szovjet biztonsági szervek Budapestről Kovács Béla kisgazda parlamenti képviselőt, a Független Kisgazdapárt egykori főtitkárát, akinek mentelmi jogát nem volt hajlandó felfüggeszteni a magyar országgyűlés.

Súlyos diplomáciai botránnyá dagadt Gyurcsány kijelentése, mivel a Szaúd-Arábiai Királyság hazarendelte budapesti nagykövetét, ami „diplomáciai figyelmeztetés” – jelentette ki Németh Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a parlamentben, a napirend előtti felszólalások során. Németh rámutatott: a szaúdi lépést nem lehet elbagatellizálni. A külügyi bizottság elnöke kiemelte: a kormányzatnak a szavahihetősége is a „tétre került” a dezinformációk miatt. Példaként hozta azt az indoklást, amely szerint Szili Katalin házelnök a hétvégén azért nem utazott Rijádba, mert itthon kellett maradnia a parlamenti szavazásokra. Szerinte nem igaz, hogy az „ügy le van zárva, mert kettőn áll a vásár”. Németh azt kérdezte Kiss Péter minisztertől, hogy Abdullah koronaherceg megkapta-e már Gyurcsány bocsánatkérő levelét.

Kiss Péter szerint a viccesnek szánt kijelentés után a kormányfő megkövette az érintetteket. Hozzátette: „Remélem, ezzel a szerencsétlen incidens lezárul”.

A kancelláriaminiszter reményei ellenére sem tűnik az ügy lezártnak. Gyurcsány Ferenc, aki ma Németországban, Észak-Rajna-Vesztfáliában tett látogatást, magyarázkodni kényszerült német újságírók előtt: „Mint ahogy már korábban mondtam, sajnálom, ha kijelentésem félreérthető, bántó volt. Nem állt szándékomban sérteni a szaúdi kormányt és népet. Ha megjegyzésem mégis ezt eredményezte, akkor megkövetem őket” – jelentette ki saját, Németh Zsolt által rasszistának minősített megjegyzésével kapcsolatban.

Herényi Károly szintén a napirend előtti felszólalások során rámutatott: itt az ideje, hogy a kormány beismerje, a választásokig már nem valósul meg az adórendszer átalakítása. Ennek oka, hogy az adócsökkentéshez nem áll rendelkezésre a szükséges anyagi forrás, nőtt az államadóság, és az Európai Bizottság is tartózkodásra szólította fel Magyarországot. Katona Tamás, a pénzügyminisztérium politikai államtitkára szerint a kormány céljai egyértelműek: többen fizessenek kevesebb adót, és ez az ország versenyképességét szolgálja.

Béki Gabriella (SZDSZ) támadta a jelenlegi, szerinte hibás családtámogatási rendszert, amely szerinte nem alkalmas az egyre mélyülő gyermekszegénység enyhítésére.

Méterben sem épített annyi gátat a kormány, ahányat kilométerben megígértek – kérte számon a kormány ígéreteit Turi-Kovács Béla fideszes képviselő napirend előtti interpellációjában.

– Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy 2004 a rekordok éve volt a zöld tárca életében. Ígérgetésben csúcsot döntött a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vezetése. Szereptévesztésében Persányi Miklós pr-miniszterként mérte számolatlanul a „soha nem látott hazai és uniós forrásokat” miközben soha, senki nem látta még a beígért összegeket, amelyekkel a zöld tárca vezetése az idei évet Magyarország zöld évévé varázsolná – jegyezte meg Turi-Kovács.

- Érdemes felidézni, hogy amíg az előző szocialista kormány idején alig épültek gátak, addig a polgári kormány összesen 203 kilométer töltést emelt, ebből 105 kilométernyit csak a Felső-Tiszán. Ezt kevesellték, és Medgyessy Péter „egyetértésben a nemzettel”, írásban rögzítette: „2004-ben befejezzük a Tisza és mellékfolyói teljes körű árvízvédelmi rendszere, valamint a Duna-Tisza-köze kiszáradását gátló hálózat megépítését(...)” – idézte a képviselő. Elmékeztett: mindmáig azonban sem a Tiszántúlon, sem a Duna-Tisza közén nem épült ki ez a hálózat. De a Vásárhelyi tervre is azt mondták, hogy a polgári kormány rosszul készítette elő. Mivel pedig a zord természet még nem a Gyurcsány-kormány pr-kampánya szerint működik, már azt az egyetlen kapavágást is eltüntette, amit a miniszter Szeged alatt nagy médiakampány keretében megejtett. Ám sem médiakampánnyal, sem ígéretekkel nem lehet majd visszaparancsolni a medrébe a gátat szakított szennyes áradatot – figyelmeztetett a képviselő.

- Nyilván elkerülte a figyelmüket hogy a szakemberek minden korábbinál nagyobb árvizet jósolnak idén. A gátak, a töltések, a Vásárhelyi terv védművei képesek lennének levezetni az árvizet, ha ígéreteiknek megfelelően elkészültek volna – tette hozzá.

- Miután Gombos András államtitkár a kérdésekre konkrét választ nem adott, Turi-Kovács Béla azt nem fogadta el. Megjegyezte: legközelebb jelezzék, a gátépítések kapcsán, hogy azt nem kilométerben, hanem méterben ígérik...

Alig ocsúdtak fel az emberek az év eleji gázáremelés okozta jelentős kiadásnövekedésből, máris újabb kormánydöntés borzolta a kedélyeket, növekedtek a villamos energia költségek is – hangoztatta Lázár Mózes. A fideszes képviselő interpellációjában arra volt kíváncsi, számíthatnak-e valós kompenzációra a távfűtéses lakásokban élők.

Lázár Mózes elmondta, hogy a kompenzációs rendszer nem működik, mert nem veszi figyelembe, hogy hány ember él abban a családban, ahol fizetik a számlát, így lehetséges az, hogy egy 3-4 gyermekes család semmilyen kedvezményt nem kap. Erre az igazságtalanságra a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is felhívta a figyelmet, de a Gyurcsány-kormány sem nem válaszolt, sem nem intézkedett a rászorultak érdekében – tette hozzá.

Szanyi Tibor államtitkár válaszában elmondta, hogy az energiaárak növekedését az olaj árának emelkedése okozta. Mint mondta, a kompenzációs rendszer mindenkit érint, és az áremelkedés csak kis mértékű volt. Lázár Mózes nem fogadta el a választ, amit az Országgyűlés többsége kielégítőnek talált.

index.hu, Magyar Rádió, Info Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.