Újabb ciánszennyezés fenyeget

Az utóbbi hetek kiadós havazása, illetve a napokban kezdődő olvadás miatt újra a 2000-es tiszai ciánszennyezéshez hasonló természeti katasztrófa következhet be a Tisza felső szakaszán. A Máramaros megyében található derítők több mint 115 millió tonna olyan zagyot tartalmaznak, amelyben jelentős mennyiségű nehézfém és más mérgező vegyszer található.

MNO
2005. 02. 14. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármely pillanatban katasztrofális következményekkel járó környezeti baleset következhet be a Nagybánya környékén található 17 ipari derítő valamelyikénél – jelentette ki Calin Crisan, a Máramaros megyei környezeti őrség főfelügyelője.

A Máramaros megyében található, összesen 420 hektáron elterülő derítők több mint 115 millió tonna olyan zagyot tartalmaznak, amelyben jelentős mennyiségű nehézfém és más mérgező vegyszer található – írja a Népszabadság.

A térség nemesfém-bányászati céljaira az utóbbi 40 esztendőben kialakított 17 derítő közül hét ma is használatban van, ötöt a nagybányai Remin Bányavállalat, kettőt pedig a román-ausztrál TransGold cég használ, amely a 2000. januári tiszai ciánkatasztrófát okozó Aurul cég jogutódja.

Az utóbbi hetek kiadós havazása, illetve a napokban kezdődő olvadás ismét felveti ezen létesítmények biztonságának a kérdését. E tekintetben azonban maguk a román szakemberek is eltérő véleményeket hangoztatnak. Miközben Gheorghe Voinescu, a nagybányai Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója úgy véli, a derítők biztonságosak, Calin Crisan főfelügyelő azt mondja, hogy a derítők „a természetre és a környezetre potenciális veszélyt jelentenek”, s azok esetében „bármely pillanatban katasztrofális következményekkel járó baleset következhet be”.

Crisan szerint egyetlen derítő kapott működési engedélyt a Romániai Gátak és Hidrotechnikai Létesítmények Országos Bizottságától. Ez a TransGold cégé, közölte a Rompres román hírügynökséggel a főfelügyelő. A többi derítő engedélyeztetése folyamatban van, de „a procedúra hosszas és nehézkes”, hiszen mindössze öt szakember végzi az ország több mint ezer hidrotechnikai építményének ellenőrzését.

A máramarosi derítők gátfalait, s az azok biztonságát befolyásoló időjárási körülményeket a Máramaros megyei környezeti őrség, a nagybányai vízügyi felügyelőség és a Remin Bányavállalat szakemberei állandó megfigyelés alatt tartják annak érdekében, hogy az esetleges ökológiai baleseteket meg lehessen előzni.

Megnyugtató megoldás azonban csakis az lenne, ha a környéken működő bányavállalatok a derítőkben található zagyot „elfogadható technológiai körülmények között” feldolgoznák, kivonnák belőle a hasznos anyagokat, a megmaradt zagyot pedig „méregtelenítenék”.
Ehhez azonban nincs pénz, de lehetséges megoldásnak Calin Crisan is kizárólag ezt látja. Pedig a derítőkben található zagy jelentős mennyiségű aranyat, ezüstöt, rezet, ólmot és más színesfémet tartalmaz, amelyeket a helyi színesfémkohászat hasznosíthatna. Az illetékesek szerint a Remin és a TransGold azt tervezi, hogy a Giródtótfalu közelében elterülő derítő tartalmát közös erővel dolgoznák fel.

A tervek azonban nem csökkentik a jelenlegi veszélyt, hiszen a téli időszakban, amikor a Remin csökkenti tevékenységét, a derítők megfigyelése is lazábbá válik, s a 2000-es tiszai ciánszennyezéshez hasonló katasztrófa megismétlődésének az esélye látványosan növekszik.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.