A Gulág túlélői Sára Sándor filmjében

Sára Sándor Nehézsorsúak című, 14 részes interjúsorozatának díszbemutatóját tartják ma délután a Terror Házában. A dokumentumfilmben az egykori szovjet kényszermunkatáborokat megjárt túlélők vallanak sorsukról. A bemutatón az egyik epizód huszonöt percét láthatja a közönség.

MNO
2005. 03. 10. 23:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sára Sándor Nehézsorsúak című, 14 részes interjúsorozatának díszbemutatóját tartják a Terror Házában március 11-én négy órától. Köszöntőt mond Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója, laudációt mond Szakály Sándor hadtörténész és Lugossy László filmrendező. A bemutatón az egyenként hatvanperces epizódok egyikének 25 percét láthatja a közönség. A film teljes terjedelmében a második világháborút követően a Szovjetunióba hurcolt honfitársainkra emlékező Rabszolgasorsra kényszerítve című időszaki kiállítás keretében kerül vetítésre.

A dokumentumfilmben az egykori szovjet kényszermunkatáborokat megjárt túlélők vallanak sorsukról. „A Gulág, úgy látszik, a sorsommá vált” – mondta Sára Sándor a 36. Magyar Filmszemle nyitóünnepségén februárban, ahol a Magyar Mozgókép Mestere kitüntetést vehette át. Azt mondta, már annyit foglalkozott a büntetőtáborok világával, annyi emberrel beszélt, hogy a hallott történetekből és némi fantáziával a néhai Kardos István író segítségével állt össze a forgatókönyv.

Sára Sándor 1933-ban született. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán diplomázott operatőr szakon 1957-ben. Rendezőként és operatőrként egyaránt költőien formált dokumentumfilmekkel kezdte pályafutását. A hatvanas-hetvenes években nemzedéke markáns egyéniségeként meghatározó szerepet játszott a magyar filmművészet fellendülésében.

Alkotótársa Kósa Ferencnek, Szabó Istvánnak, Huszárik Zoltánnak és Gaál Istvánnak. Úgy alkalmazkodott a különböző világlátású rendezőkhöz, hogy eközben maradéktalanul kibontakoztatta látványteremtő képessége sokoldalúságát, kifejező erejét.

A hatvanas évek végétől rendezőként is bemutatkozott, játékfilmes pályafutásának mérföldkövei a Feldobott kő, a Holnap lesz fácán, a Nyolcvan huszár, a Könyörtelen idők, a Vigyázók, a Vád. A nyolcvanas évektől figyelme ismét a dokumentumfilmek felé fordult: a II. magyar hadsereg doni katasztrófájáról, a bukovinai székelyekről, a Gulág magyar foglyairól készített kollektív történelmi fájdalmakat gyógyító filmeket.

Balázs Béla- és Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész, megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, a Magyar Örökség-díjat, a Magyar Művészetért-díjat. Filmjei több hazai és nemzetközi fesztivál díjnyertes alkotásai.

1993-tól hét éven át a Duna Televízió elnöke.

(Filmhu, galeria.origo.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.