A kétszintű érettségivel kapcsolatos feladatok növekedése miatt három sürgős intézkedés megtételére szólítja fel a minisztert: a vizsgára felkészítő tanárok díjának 40 százalékos emelése, az iskolák költségvetési forrásból történő többlettámogatása és egy országos felmérés után a diákok anyagi tehermentesítésének biztosítása az esélyegyenlőség jegyében.
Az első és legfontosabb intézkedés a vizsgára felkészítő pedagógusok megnövekedett munkája – mint például új tételek kidolgozása, bonyolultabb és részletesebb pontozási rendszer, kötelező számítógépes rögzítés, érettségi idő meghosszabbodása, diákok plusz felkészítése – miatt az érettségiztetésért járó díjak 40 százalékkal való emelése. Ma például egy magyartanár egyszeri bruttó 2280 forintot kap diákonként az érettségiztetésért. Ezért az összegért egész tanéven keresztül dolgozik a vizsga előkészítésén, a vizsga napján részt vesz a szóbeli vizsgán, ami diákonként nagyjából 1 óra és fél óra adminisztráció. Ehhez jön az írásbeli dolgozatok kijavítása, ami körülbelül 4 órát vesz igénybe. Tehát, csak a vizsganapokat figyelembe véve, a bruttó 2280 forint összegért 5 és fél órát dolgozik. Ez azt jelenti, hogy 420 forintos órabért kap a munkájáért. Ez lenne a diplomás minimálbér?
Az új érettségi vizsgarendszer sikeres lebonyolítására való felkészülés az iskolák kiadásait is jelentős mértékben emeli, aminek csak kis részét fedezi a költségvetési forrásból biztosított összeg. A továbbképzéseken részt vevő kollégák helyettesítési díját, a megnövekedett adminisztrációs és irodai költségeket, a tanári segédkönyvek és egyéb eszközök beszerzésének költségeit így az iskoláknak kell kigazdálkodniuk.
Az emelt szintű és középszintű feladatsorok, mintafeladatok az őszi hónapokban, van amelyik januárban jelent meg. Így az iskola kénytelen megvásárolni és fénymásolni. Az érettségiző osztályok fénymásolatokkal történő ellátása rendkívüli terhet ró az iskolára. Például egy történelem érettségi minta 8 oldal 30 főre 240x6 forint, azaz 1440 forint, és ez csak egy tantárgy feladatsora.
Harmadrészt a diákokra is anyagi többletterhet ró a kétszintű érettségi vizsgarendszer, ami az esélyegyenlőséggel ellentétes folyamatok kialakulásához vezet. Ennek pontos feltérképezése érdekében szükséges lenne egy országos szintű felmérés, amire alapozva ki kellene dolgozni a diákok anyagi tehermenetesítésének, a költségek csökkentésének lehetséges módjait.
Pettkó András képviselő álláspontja szerint ha ez a három intézkedés nem történik meg, akkor tovább folytatódik a kétszintű érettségi körül kialakult káosz, aminek csak a diákok lehetnek a vesztesei. Egy nemzetért felelős kormánynak cselekedni szükséges a kormányzás közben felmerült problémák megoldása érdekében.
Nem várhatja el az oktatási kormányzat, hogy előkészítetlen és átgondolatlan elképzeléseinek árát az iskolák vállalják át, az ezzel járó feladatokat pedig a pedagógusok társadalmi munkában végezzék el. A Magyar Demokrata Fórum ezért felszólítja az oktatási minisztert, hogy haladéktalanul dolgozza ki ezen kifizetések és költségcsökkentő intézkedések lehetséges módját – áll Pettkó András nyílt levelében.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított