Minimálbéren „az ígéret földjén”

Új dokumentumfilm-sorozatot készített Morgan Spurlocks. A Supersize Me rendezője többek közt azt mutatja meg – saját maga és menyasszonya főszereplésével –, miként lehet megélni az USA-ban a minimálbérből. A pár néhány nap múlva nyakig ül az adósságokban...

2005. 07. 06. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Morgan Spurlocks, a Supersize Me hazánkban is ismert szerzője új dokumentumfilm-sorozattal rukkolt elő. A 30 napot a Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti. A phoenixi keltezésű cikk szerint a rendező hasonló „önkísérletet” mutat be, mint amikor egy hónapon keresztül csak gyorséttermi termékeken élt. Az első részben ugyanis menyasszonyával, Alex-szel azt mutatják be, miként lehet heti 365 dollárból – ennyi marad a levonások után a minimálbérrel honorált fizetésekből – egy hónapot túlélni.

Az epizódok mellébeszélés nélkül mutatják be az amerikai munkaerőpiac két oldalát: egy nap alatt mindketten lakást és munkát találtak, a főbérlő elengedte a kauciójukat – így bürokráciamentesen kezdhették el új életüket. De abból a hét dollárból, amit a részmunkaidős alkalmazottakat foglalkoztató ügynökség órabérként ígér, a levonások után a végén alig több, mint fele marad meg. Az olcsó lakásra és a főbérlő rugalmasságára pedig hamar magyarázatot ad a hangyainvázió. Annak ellenére, hogy kettőjüknek nemsokára három munkahelye van – Alex fél órát fut a munkahelyére, hogy megspórolja a két és fél dolláros buszjegyet – még bútorokra sem gondolhatnak. Annak ellenére, hogy minden fillért a fogukhoz vernek, néhány napon belül nyakig ülnek az adósságokban.

Az Egyesült Államokban 1979 óta 5 dollár 15 cent a törvényes minimálbér óránként. Egy Gary nevű férfi, aki Spurlock-ot hajnalban munkába viszi, a filmben azt állítja: amikor 25 évvel ezelőtt a General Motorsnál munkába állt, akkor 7 dollár 55 centet kapott óránként, ám ma alig 7 dollárt keres, természetesen biztosítás nélkül. (Egy biztosítás nélküli személy sürgősségi ellátása a kórházban 550 dollár.) Egy tizenegy órás, minimálbéren végzett munka után a levonásokat követően alig 45 dollár marad az illető zsebében.

És a többi történet: egy korábban izomkolosszusnak számító úszó, aki ma már kövérkés és középkorú, aláveti magát az Egyesült Államokban igen elterjedt fiatalító kúrának. A hormoninjekciókból és vitaminpreparátumokból álló kezelés következtében azonban tönkremegy a mája és elveszíti megtermékenyítő képességét. „Egy jó amerikai keresztény” egy hónapon keresztül egy muszlim közösségbe kötözik, olyan emberek közé, akik a szeptember 11-e utáni amerikai társadalom kliséi szerint terrorfenyegetést jelentenek. Két gondtalan fogyasztói jólétben élő amerikai kipróbálja az életet a nem túl távoli jövőben, ahol elfogynak a fosszilis energiahordozók, s ahol a hulladék újrafelhasználása nem csak divat, de immár kényszerű szükség lesz. Egy aggódó anya aláveti magát mindazon „party-rituáléknak”, amelynek főiskolás lánya a következő négy esztendőben ki lesz téve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.