Bush a végsőkig kitartana Irakban

Washingtont a minapi támadásban meghalt 14 katona sem ingatja meg, George Bush hallani sem akar kivonulásról. Jelentős fordulatra utal a hivatalos amerikai retorikában, hogy az amerikai elnök ismét háborúról beszél Irakkal kapcsolatban, pedig éppen ő jelentette be 2003. májusában a „nagyobb hadműveletek” lezárását.

2005. 08. 04. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki erőszak tobzódása „szomorúan világítja meg számunkra az Egyesült Államokkal szemben álló ellenség természetét” – jelentette ki George Bush. Az amerikai elnök, aki texasi ranch-én, Crawfordban kezdte meg vakációját, a dél-texasi Grapevine-ban egy tanácskozáson kijelentette: a terroristák és a lázadók brutális taktikát alkalmaznak, s meg akarják ingatni az Egyesült Államok szándékait. Az elnök 2000 törvényhozó, üzletember és közéleti személyiség előtt fejtette ki véleményét aktuális politikai és gazdasági, így adóügyi kérdésekben is.

Az amerikai csapatok iraki állomásoztatásának kérdését a szerdai, iraki merénylet vetette föl ismét: egyszerre 14 amerikai katona és egy tolmács halt meg egy bombatámadásban az északnyugati Hadita városában. Egy nap alatt ez az amerikai hadsereg egyik legnagyobb embervesztesége az iraki háború kezdete óta. (Ugyanazon a napon elraboltak egy amerikai újságírót, Steven Vincentet is.)

A katonák őrjáratot teljesítettek az Eufrátesz völgyében zajló hadművelet idején, amikor egy út mentén elhelyezett bomba oltotta ki az életüket. Az áldozatok ugyanannak az ohiói zászlóaljnak a tagjai voltak, amely két nappal azelőtt hat katonát veszített.

A hét folyamán az amerikai áldozatok száma összesen 21 fő, míg a hadsereg összesen 1811 embert veszített az iraki invázió kezdete, 2003. márciusa óta – közli az AFP. Az AP szerint legalább 1820 amerikai katona halt meg ebben az időszakban Irakban.

Nincs határideje az amerikai kivonulásnak

Nem lehetnek kétségeink – fogalmazott Bush – háborúban vagyunk. „Azt akarják, hogy védekezésbe szoruljunk, s fejezzük be az ártatlanok megsegítését” – fogalmazott grapevine-i beszédében Bush, hozzátéve: tévednek, mert nem ismerik az Egyesült Államok haderejének természetét. „Nem értik szándékunkat: védeni és továbbra is védeni barátainkat, szövetségeseinket és világszerte kiterjeszteni a szabadságot” – hangoztatta Bush.

„Állandóan azt kérdezik, mikor hozzuk haza katonáinkat. Válaszom: olyan gyorsan, ahogy csak lehet, ám semmiképpen nem azelőtt, hogy bevégeznék küldetésüket” – húzta alá az elnök, rámutatva, hogy az Irakban és Afganisztánban a „terrorizmus elleni harc során” életüket áldozók nemes cél érdekében haltak meg. Bush patetikus hangnemben szólította meg az elesettek családtagjait, kijelentve, imádkoznak az elesettekért, akik „az eljövendő évek boldogságáért” adták „drága életüket”. Az AP szerint Bush főleg az iraki erők kielégítő állapotától tette függővé a kivonulást, kiemelve, hogy ha kellőképpen megerősödnek a reguláris alakulatok, Amerika kivonul.

AP, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.