Egységessé válnak a térfigyelő rendszerek?

Bár az adatvédelmi biztos korábban aggályosnak találta az ilyen megfigyeléseket, a Belügyminisztérium (BM) mégis egységes rendszerbe foglalná a hazai térfigyelő kamerahálózatokat. A BM szerint egy esetleges terrorcselekményt így könnyebben tudnának megelőzni, illetve felderíteni.

MNO
2005. 08. 22. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldi terrorcselekmények felderítését és hátterét tanulmányozva a Belügyminisztérium egységes rendszerbe szeretné foglalni a hazai, elsősorban a fővárosi térfigyelő kamerahálózatokat. Reményei szerint ennek révén lehetőség nyílna a gyanús emberek azonosítására, mozgásuk feltérképezésére. Juhász Gábor, a tárca politikai államtitkára azt mondta, a minisztérium szándéka szerint gyorsítaná, támogatná további rendszerek mielőbbi kiépítését, újabb területek ellenőrzését. Juhász fontosnak tartotta azonban, hogy olyan helyeken és olyan technikával alakítsák ki ezeket, hogy megfeleljenek a rendőrség elvárásainak. Jelenleg ugyanis többféle típusú megfigyelő rendszer működik az országban. Ezt szem előtt tartva megfelelő szaktanácsadókat delegálnának a működtetéshez, a látottak értékeléséhez pedig akár szabadidős rendőrök segítségét is igénybe vehetnék.

Az államtitkár tisztában volt azzal, hogy az adatvédelmi biztos nemrégiben aggályosnak találta a polgárok megfigyelésére mind nagyobb számban alkalmazott kamerák működtetését. Juhász Gábor államtitkár azonban úgy vélte, hogy a terrorfenyegetettség időszakában a világ más pontján sincs ennél elterjedtebb hatékonyabb módszer a támadók kiszűrésére.

Budapest egyik bűnügyileg legfertőzöttebb kerületében, a Józsefvárosban hat éve üzemelnek a kamerák. A kerület utcáit kilencvenhat kamera képén keresztül öt rendőr figyeli folyamatosan. – A térfigyelő rendszer kiépítése óta egyharmaddal csökkentek a betörések, a rablások és a gépkocsifeltörések – ismertette a rendszer eredményeit Perlaki Attila VIII. kerületi rendőrkapitány. A rendőröknek egyedül az okoz gondot, hogy nem rögzíthetik a képet, így egy bűncselekmény után nem tudják visszakeresni a sokszor bizonyító erejű képsorokat.

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos azt mondta, a jogszabályok szerint a Belügyminisztériumnak „nincs semmi köze„ a térfigyelő rendszerek képeihez, sőt azokat a rendőrség is csak akkor rögzítheti, ha rendőri intézkedésre van szükség. A felvételek cél nélküli, „készletre történő” tárolását az alkotmány is tiltja. Aggályokat vethet fel annak eldöntése is, hogy ki minősül „gyanúsnak„, kinek a mozgását kell feltérképezni – tette hozzá.

Csendes László, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője megerősítette, hogy néhány hónapja készített egy összegzést az idehaza működő kamerarendszerekről a Bűnmegelőzési Akadémia. E szerint ma 54, kimondottan térfigyelő rendszer 712 kamerája működik közterületen. Budapesten tizenöt kerületben 475 kamera pásztázza az utcákat. Ezek felvételei a rendőrség által ellenőrzött diszpécserközpontokba futnak be, üzemeltetésükről többségében a helyi önkormányzatok gondoskodnak. A felmérés időszakában tizennégy rendszer csaknem százharminc kamerája működésképtelen volt, vélhetően pénzhiány miatt. Pótlásról, cseréről viszont nem könnyű tárgyalni, mivel tucatnyi típus szerepel a nyilvántartásban.

Nincsenek nyilvántartva azonban az egyes pénzintézetek, benzinkutak, bevásárló központok, egyéb vállalkozások biztonsági kamerái, amelyeket nyilvánvalóan százszámra telepítettek a szolgáltatók. Adott esetben ezek felvételei is rendkívül fontossá válhatnak.

Forrás: Magyar Hírlap

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.