Gyurcsány: Egy bátor Orbán Viktorra van szüksége Magyarországnak

Ez a program az adórendszer valamennyi fontos elemét érinti. Magyarországon a jelenlegi, átlagosan 38 százalékot meghaladó átlagos adóterhelés helyett kevesebb mint 35 százalék lesz a kivetett adóknak összes jövedelmünkhöz mért aránya – ígérte Gyurcsány. Varga Mihály (Fidesz) reagálásában emlékeztetett az elmúlt három év adóemeléseire, míg Kunze Gábor (SZDSZ) ezeket, és azt, hogy az Orbán-kormány idején adócsökkentés volt, hazugságnak nevezte. Burány Sándor (MSZP) közölte a cél az igazságos adórendszer kialakítása. Herényi Károly (MDF) szerint az adócsökkentés üdvözlendő cél, ám a kormány megoldása életveszélyes lehet. A kormányfő viszontválasza után kisebb botrány tört ki a parlamentben, mivel Szili Katalin házelnök nem engedte reagálni Pokorni Zoltánt személyes érintettség jogán, míg Varga Mihálytól megvonta a szót. • Az Országgyűlés elfogadta az áfáról szóló törvény módosítását• Orbán szerint radikális adóreformra lenne szükség• Tállai: A kormány adócsökkentés helyett növeli a terheket• Fidesz: A kormány bármi áron mindent el akar adni• Fidesz: több mint félmilliárdot egy nem létező reformra• Színlelt szerződésekkel foglalkoztat a MeH?• Veres: Mindenki kevesebbet fizet 2006-ban• Nemzeti Tankönyvkiadó: felelősségre vonást sürget a Fidesz

2005. 09. 19. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adóátalakításokat nem csak a ciklus elején lehet megtenni, ha az ember biztos benne, hogy amit tesz, az helyénvaló, igazságos és javítja az emberek helyzetét. Ez a program az adórendszer valamennyi fontos elemét érinti. Magyarországon a jelenlegi, átlagosan 38 százalékot meghaladó átlagos adóterhelés helyett kevesebb mint 35 százalék lesz a kivetett adóknak összes jövedelmünkhöz mért aránya – ígérte Gyurcsány Ferenc az Országgyűlés mai plenáris ülésén a kormány adóreformját ismertetve.

A kormányfő, aki bejelentette: „az adóreform elkezdődött”, emlékeztetett: jelenleg a munkavállalók átlagos jövedelme 156 ezer forint. Ebből minden 100 forintra 21 forint adóteher esik. Pusztán a személyi jövedelemadó változása következtében jövőre ugyanezen adóteher az átlagos jövedelműeknél csökken, 100 forintra kevesebb mint 19 forint jut.

Nincs olyan adónem, amely a következő öt évben ne alakulna át. Az Országgyűlésnek beterjesztett adócsomag kapcsán elmondta: az előző kormány alatt 21-ről 26 forintra nőtt az adóteher. Rámutatott: Magyarországon 25 év óta először áll meg a pénzromlás.

Az adóreform Gyurcsány szerint azért is jelentős, mert míg 15 éve több kormány is beszélt erről, a jelenlegi meg is teszi azt.

Az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményének megszüntetését az igazságosság jegyében vette védelmébe Gyurcsány: kifejtette, hogy a magas jövedelmű családok 17 ezer, míg a szegényebbek csak 6 ezer forint gyermekek után járó adókedvezményt élvezhetnek ugyanannyi gyermek esetén. Kijelentette: ezt a kedvezményt azért szüntetik meg, hogy 11 ezer forintra emelhessék az egy gyermek után járó családi pótlékot. Példaként említette, hogy jelenleg egy gyermek után 5100 forint családi pótlék jár, az ehhez igénybe vehető 3 ezer forint adókedvezménnyel együtt 8100 forintot kaphat kézhez egy adott család; ehhez képest jelentős növekmény a 11 ezer forint.

Gyurcsány Varga Mihály kijelentéseire utalva cáfolta, hogy személy szerint az ő jövedelme növekedne a változtatások következtében. Kijelentette: „Teljes jövedelmemet a legelső perctől szociális jóléti célokra ajánlottam fel, és adom át minden hónapban arra rászoruló civil szervezeteknek.” Osztalékjövedelmeiről elmondta: „Bizonyára tudja a volt pénzügyminiszter, hogy az osztalékjövedelmekre kivetett adót a Gyurcsány-kormány megemelte 20-ról 25 százalékra. Ha nem változik a következő évben felvett osztalékjövedelmem, akkor több mint 4 millió forinttal fogok többet fizetni, mint fizettem tavaly.” Magát azok közé sorolta, akik „több adót fognak fizetni: luxusadót az ingatlan után, emelt szintű osztalékadót a felvett osztalék után”.

Aláhúzta: azért van szükség a társadalmi-nemzeti közösség „összekapaszkodására”, hogy ne fordulhasson elő: a gyermekeket nem tudják szakkörre befizetni, a nyugdíjas nem tud kiflit vásárolni.

Veszélyesnek nevezte Gyurcsány a „visszaállamosítást”. Úgy fogalmaztott: „nagyon veszélyes lehet a populizmus hosszú árnya”. Visszautasította a „sértegető demokráciát”, s erőteljesen bírálta Orbán Viktor Fidesz-elnök és Illés Zoltán fideszes politikus privatizációra vonatkozó kijelentéseit, melyek szerinte ártanak az országnak. A kormányfő kijelentette: „Ez az ország jövőjével való felelőtlen bánás.” Gyurcsány a szabadság, illetve az állami és magántulajdon viszonyáról beolvasott egy idézetet, majd kijelentette: ez a szövegrész a Nemzeti Demokratikus Unió Orbán Viktor által is aláírt dokumentumának részlete. Gyurcsány úgy fogalmazott: Magyarországnak arra az Orbán Viktorra van szüksége, „aki 1990 előtt szembement mindazzal, amit talált” a korabeli Magyarországon, s visszazárta a szellemet a palackba. Megismételte: a mostani orbáni politikát szélkakakas-politikának tartja, márpedig Magyarországnak nem szédülésre van szüksége.

Varga Mihály: Az elmúlt három évet az adóemelések jellemezték

Varga Mihály, a Fidesz frakcióvezető-helyettese több higgadtságot, több tárgyszerűséget és kevesebb indulatot javasolt a kormányfőnek reagálásában. A Fidesz politikusa hozzátette: noha az adóreform ismertetését ígérte Gyurcsány Ferenc, beszéde jelentős részében nem adókérdésekkel foglalkozott. Szögezzük le, hogy az elmúlt három évet az adóemelések jellemezték – jelentette ki Varga Mihály, aki hozzátette: Medgyessy Péter ment, Gyurcsány Ferenc maradt, az adóemelések maradtak.

A fideszes politikus emlékeztetett, hogy ez a kabinet emelte a cégautók adóját, a cégbejegyzési illetékek mértékét, emellett az adókedvezmények megvonásával is növelték a lakosság terheit. Varga Mihály hozzátette, hogy a kormány jelentős mértékben szűkítette a lakáshitelek után járó kedvezményeket, mely során havi 10 ezer forintot vettek el azoktól, akik lakásvásárlására hiteleket vettek fel. A nyugdíjjárulék adókedvezményét is ez a kormány szüntette meg, ami jelentős bércsökkenést okozott, így 2004-ben hosszú idő után először csökkentek a reálkeresetek – szögezte le a Fidesz frakcióvezető-helyettese.

Varga Mihály szerint Gyurcsány Ferenc elfelejti, hogy ez a kormány növelte a forgalmi adó mértékét, mely során az áfa 0-ról 5 százalékra, 12-ről 15 százalékra nőtt, valamint a villamosenergia 12-ről a 25 százalékos kulcsba került. A fideszes politikus hozzátette: miközben ünneplik magukat, ne felejtsék el, hogy ennek még mindig 8 százalékkal magasabb az adóterher, mint 2002-ben.

Éppen ideje lenne az adócsökkentésnek, erre vár az ország, a lakosság és a vállalkozók, hiszen a magyar gazdaság versenyképességi problémáinak az az oka, hogy jelentősen nőttek a közterhek az elmúlt három évben – emelte ki Varga Mihály.

Gondolkozzon el azon, melyik ember van szerencsésebb helyzetben? Az az átlagkeresetű ember, aki ezentúl 36 százalékkal adózik, vagy az a vállakozó, aki jövedelmét osztalékként veszi fel 25 százalékos adóval? – tette fel a kérdés a kormányfőnek Varga Mihály.

Herényi: Életveszélyes lehet a kormány megoldása

Az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly úgy reagált Gyurcsány Ferenc felszólalására, hogy a kormányfő egy új műfajt teremt meg a parlamentben hétfőnként, ám a mai napirend előtti felszólalása nem a köz ügyeivel, nem az emberek ügyeivel foglalkozott, hanem a két párt ügyeit érintette, azzal foglalkozott, hogy a miniszterelnököt milyen sérelmek érték, és ezeket hogyan kívánja helyretenni. Herényi szerint az adóügyekkel kellett volna mélyebben foglalkozni, ám erről is csak a költségvetés sarokszámait ismerve lenne értelme beszélni.

Herényi figyelmeztetett, hogy a kormány veszélyes útra lépett, hiszen az ország gazdasági helyzete annak köszönhető, hogy a kétszer száz napos program rossz vágányra állította az országot. Igazságos az az adórendszer, mely az átlagjövedelmet a legmagasabb kulccsal adóztatja? Igazságos az az adórendszer, mely létminimum szintjét élők jövedelmét adóztatja? Bátor az az adórendszer, mely nem meri a nagy jövedelműeket jobban megadóztatni? – emelte ki az MDF politikusa.

Herényi szerint el kell dönteni, hogy mi fontosabb: bevezetni az eurót, aminek ára van, és ezt vállalni kell, vagy úgy adócsökkentésről beszélni, hogy ennek a forrásai nincsenek meg. Az MDF frakcióvezetője szerint nagy lépés az áfa legfelső kulcsának csökkentése, ám pártja ennek sem látja fedezetét. A kisebbik ellenzéki párt nem tudja, hogy a büdzsé hol fogja megspórolni a kieső bevételeket.

Hiányzik az elképzelés, hiányzik a koncepció, és ennek az elkészítéséhez hiányzik a bátorság és az eltökéltség – szögezte le Herényi Károly, aki szerint az adócsökkentés üdvözlendő cél, ám a kormány megoldása életveszélyes lehet.

Kuncze: Hazugság, hogy most adóemelés van

Hazugság, hogy most adóemelés van, a Fidesz-kormány idején pedig adócsökkentés volt, hiszen ennek éppen az ellenkezője az igaz – jelentette ki Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője Varga Mihály szavaira reagálva. Kuncze a minimálbér adómentessé tételét, és a személyi jövedelemadó kulcsok csökkentését említette példaként.

Kuncze szerint egy egyszerű, átlátható és stabil adó-és gazdasági szabályozó rendszerre lenne szükség, amihez csökkenteni kell az adókat. Az SZDSZ-es politikus közölte: meg kell szüntetni a jelenlegi bonyolult kedvezményrendszert. A jövő évtől érvénybe lépő változás alapján a rászorulók több pénzt kapnak majd – tette hozzá Kuncze, aki szerint azoknak a támogatást a valóban rászorulóknak kell adni.

„Mindenkinek joga van hülyének lenni, de, hogy Önök ezt kötelezővé tették...” – mondta Kuncze Gábor kijelentését a Fidesz frakciója felé fordulva azt követően, hogy Áder János fejcsóválva fogadta szavait az adócsökkentésről.

Burány: az igazságos adórendszer a törekvés

Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese kijelentette: a szocialisták képviselőcsoportja üdvözli, hogy az adóreform végre elkezdődik. Burány szerint ennek itt van az ideje, mivel a Fidesz-kormány ígért reformot, ám azt akkor elhalasztotta.

Olyan év elé nézünk, ahol nő a gazdaság, nőnek a jövedelmek, ugyanakkor csökkennek az adók és az árak – közölte Burány, aki szerint az áfa csökkentése egyúttal az árak csökkentését is jelenti.

Varga Mihály hozzászólására regálva az MSZP-s politikus közölte: szociológusok a Fidesz-kormány családtámogatási rendszerét nevezték perverz újraelosztási rendszernek. Az MSZP frakció törekvése az lesz, hogy igazságos legyen az adórendszer – szögezte le Burány.

Szili Katalin nem engedte reagálni Pokorni Zoltánt, Varga Mihálytól pedig megvonta a szót

A kormányfő a gazdaságpolitikáról tudakolta a Fidesz és a konzervatív politika álláspontját viszontválaszában. Gyurcsány szerint a Fidesz politikájának kiszámíthatónak kell lennie, mert csak úgy tud segíteni az országnak.

A miniszterelnök Varga Mihály felszólalására reagálva leszögezte: nem lehet odáig alacsonyítani az országot, hogy kivesz az adórendszerből három elemet, és azt mondja, hogy ezek növekedtek, és ha ezek növekedtek, emelkedtek az adóterhek is. A kormányfő a Fidesznek a félrevezetés politikája helyett a felelősség politikáját javasolta.

Gyurcsány felszólalását követően személyes érintettségre hivatkozva némi vita után szót kért és kapott Varga Mihály Fidesz, aki közölte, hogy a kormányfő olyan kijelentéseket tulajdonított neki, amelyeket nem mondott. Ezt követően Szili Katalin házelnök megvonta a képviselőtől a szót, mert szerinte tartalmi vitába kezdett ahelyett, hogy a kormányfői megszólalás személyét érintő részére válaszolt volna. Gyurcsány jellemtelennek nevezte Pokorni Zoltánt, ám a házelnök megtiltotta, hogy a fideszes politikus erre reagáljon, mivel Szili Katalin szerint ez nem jelent személyes érintettséget.

Áder: Létező családokkal kéne számolni

Tételesen cáfolta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több kijelentését Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. A kormányfő – így Áder – azt állította, hogy nincs olyan család, ahol egyszerre igénybe lehetne venni a gyermekvédelmi támogatást, a gyermekek utáni adókedvezményt és a családi pótlékot. Áder ezzel szemben kijelentette: Gyurcsány Ferencnek az elmúlt hónapokban sem sikerült megszereznie minisztereitől bizonyos alapvető információkat, ugyanis van ilyen család, sőt több százezer ilyen család van. Áder kérte e családok, s az e családokban élő gyermekek védelmében, hogy „nézzen utána” Gyurcsány ezeknek az adatoknak a parlamenti döntés előtt. Ajánlatként hozzátette: polgármeseterek hosszú listákat tudnak e családokról, név szerint prezentálni.

A privatizációs vita kapcsán Áder Kóka János gazdasági miniszter szavait idézte, aki mindenre kiterjedő, a szatócsboltokat, a zöldségüzleteket is magában foglaló államosítást vizionált. Ennek semmi köze a Fidesz szándékaihoz: Orbán azt mondta, hogy a jogtalan, törvénysértő vagy korrupciót sejtető módon megszerzett privatizációs tárgyakat kell felülvizsgálni – így Áder, aki cáfolta a sztálinizmust emlegető, „Kóka-mókára mindig kész” politikussal kapcsolatban megértést kért, szerinte ezt megérdemli egy nehéz sorsú, „több milliárdos vagyon sorsát a hátán cipelő miniszter”. E témakörben Áder emlékeztetett egy közvélemény-kutatásra, mely szerint még az MSZP-s szavazók 86 százaléka is támogatta a szabálytalan privatizációs ügyletek felülvizsgálatát s a nemzeti vagyon védett körének meghatározását.

Veres: Följelentést kell tenni

Szóvá kell tenni a szabálytalan privatizációt, korrupció esetén feljelentést kell tenni – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter, aki figyelmeztetett: ezekkel a kijelentésekkel vádaskodás esetén a bíróságon kell felelni. Megismételte: a privatizációs törvény melléklete meghatározza az el nem adható vagyontárgyak körét, a jelenlegi kormány bővítette ezt a vállalati kört. Veres felolvasta Orbán Viktor 2001-es, a Malév privatizációjával, és Katona Kálmán minisztersége esetén, a MÁV-tőkebevonással kapcsolatos kijelentéseit, s ő is óvott a „szélkakas-politizálástól”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.