Hová épült az uszoda?

Magyar Nemzet
2005. 09. 27. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A proletárdiktatúra és a nemzetközi antifasizmus magyar élharcosai között nem volt szokatlan, hogy – gyöngéd erőszakot téve rajtuk – zöldövezeti, budai villákban kapjanak életteret. Így aztán Apró Antalnak és családjának az 50-es évek divatjának és igazságtalanságainak megfelelően egy Rózsadombon felépített, szerény villa jutott osztályrészül. A Szemlőhegy utca 42. szám alatt található, polgári stílusban megtervezett épület – amelynek hátsó kerítésénél egy műszerészszel, Kádár Jánossal beszélgethetett az egykori szobafestő – napjainkig óriási átalakuláson ment keresztül. A felújítás és az átalakítás oroszlánrészét a múlt héten alaposan megismert – Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára tulajdonát képező – Fittelina Kft. végezte el 1996-ban. Az alábbiakban megpróbáljuk rekonstruálni, hogy az 1930-as években épült villát milyen állapotban érte az 58 millió forintot felemésztő átépítés. Különösen érdekesnek nevezte a Fittelina Kft. adócsalásgyanús tranzakcióit annak fényében, hogy Gyurcsány Ferenc folyamatosan a gazdaság kifehérítéséről beszél.

Batiz András a kormányszóvivői sajtótájékoztatón a következő bejelentést tette: az Altus Rt. vezérigazgatója arról tájékoztatta a miniszterelnököt (Gyurcsány Ferenc az Altus 100 százalékos tulajdonosa – a szerk.), hogy a cég jó hírnév megsértése miatt személyiségi jogi pert kíván indítani a Fittelina-üggyel foglalkozó napilap (a Magyar Nemzet – a szerk.) kiadója ellen. A kormányszóvivő lapunknak arra a kérdésére mondta el mindezt, hogy a Fittelina Kft. magánszemély ingatlanán végzett beruházás után igényelt-e vissza áfát, illetve ilyen beruházás után elszámolta-e a számlán szereplő áfát. Batiz közölte, az Altus Rt. nem zárja ki a lehetőségét, hogy további személyiségi jogi perek indulhatnak, amennyiben a Magyar Nemzet az eddigiekhez hasonló típusú, valótlanságra és hazug forrásokra épülő állításokat megfogalmaz, és valótlan információt sugalmaz, vagy állít. Batiz hozzátette: „a Fittelina semmi olyasmi után nem igényelt vissza adót, ami után ezt nem tehette meg”, tehát magánberuházás után sem.

Arra a kérdésünkre, hogy közpénzből fizetett kormányszóvivőként a munkakörébe tartozik-e az, hogy az Altus nevében nyilatkozik, vagy ezért külön fizetést kap, elmondta: ez az a helyzet, „ha van rajta kalap, az a baj, ha nincs, az a baj”. Azzal érvelt, hogy az újságírók őt keresték meg a kérdéseikkel, és nehezményezte azt, hogy lapunk kezdetben a másik kormányszóvivőt, László Boglárt próbálta meg elérni, aki a közelmúltban megkapta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sajtófőnöki teendői ellátásának feladatát is.
Érdeklődésünkre, miszerint ha nem az Altus szóvivője, illetve feladatkörébe nem tartozik ez a munka, akkor honnan tudja, hogy mikor és milyen típusú APEH-vizsgálat folyt a Fittelinánál, hiszen ez adótitok, arra hivatkozott, hogy ezt már lapunk megírta. Felvetésünkre, azaz hogy a Magyar Nemzet erről az ügy előtt nem írt, azt válaszolta: éppen ez a baj.

Amikor a Magyar Nemzet újságírója jelezte, hogy további kérdései lennének még az üggyel kapcsolatban, Batiz András félbeszakította a kormányszóvivői tájékoztatót, mondván: „ne tartsuk fel a többieket”, s arra kérte tudósítónkat, hogy négyszemközt beszéljen vele. További kérdéseinkre, miszerint a Fittelina foglalkozott-e más ingatlanok bérbeadásával, illetve, hogy volt-e valós bérlője a Szemlőhegyi úti villának, lényegében megismételve korábbi válaszát, azt mondta: „minden törvényt betartottak, minden szerződés valós volt, eddig terjed az én hatásköröm”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.