Nagy különbségek az életesélyekben

Tíz évvel is tovább élhet egy II. kerületi lakos, mint egy józsefvárosi. A fővárosiak viszont tovább élnek a vidékiek többségénél. Az életesélyek különbségét a szakértők az életszínvonallal, a forgalommal és a zöld területek hiányával indokolják.

MNO
2005. 09. 19. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az elmúlt években mérséklődött a népességfogyás a fővárosban és Pest megyében, a számok továbbra is riasztóak. Egy II. kerületi lakos nyolc-tíz évvel él tovább, mint egy józsefvárosi.

A népegészségügyi jelentés keretében készült 2005-ös tanulmány szerint Pest megyében a dél-keleti kistérségekben, Budapesten a VII., VIII., IX., X., XX. és XXI. kerületben élők a legjobban veszélyeztetettek. A halálozási okok közül a daganatos és a keringési rendszer betegségei viszik a pálmát.

Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes a Reggel című lapnak nyilatkozva a különbségeket az életszínvonallal, a gépjárműforgalommal, a zajterheléssel és a zöld területek hiányával indokolta. Úgy vélte, átfogó intézkedésekre van szükség. A fővárosban elvileg egyetlen olyan rendelet sem születhetne, amelyet az egészségügyi bizottság nem hagyott jóvá. Ebbe a forgalmi rend átalakítása is beletartozik. Szolnoki Andrea ugyanakkor elismerte, nem mindig sikerül az egészségügyi szempontokat érvényesíteni.

Endrédy István, a környezetvédelmi bizottság ellenzéki alelnöke viszont súlyos kritikával illette a város vezetőit, akiknek döntései következményeként ötévente városligetnyi zöld terület tűnik el a fővárosból. Endrédy szerint sokkal több sövényt kellene az utak mellé telepíteni, mivel a porszennyezés harminc százalékát felfogják a növények, illetve az is sokat javítana a fővárosiak életsesélyein, ha a Kiskörúton belül kitiltanák az autókat.

A környezetvédő szervezetek a megnövekedett forgalom miatt már régóta kongatják a vészharangot. Arra kérik a főpolgármestert, hogy mielőbb tegyen lépéseket a részecskeszennyezés jelentős csökkentésének érdekében. A dízelautókból származó káros anyagok a porral vegyülve jelentősen hozzájárulnak a különböző légzőszervi megbetegedések kialakulásához.

A népegészségügyi felmérések szerint a hét magyarországi régió között jelentősek a halandósági eltérések. Férfiaknál az észak-magyarországi régióban a legmagasabb, a közép-magyarországi régióban pedig a legalacsonyabb a halandóság. Nők esetében az
Észak-Alföld (legkedvezőtlenebb halandóságú) és Nyugat- Dunántúl (legalacsonyabb halandóságú) jelentette a szélsőségeket.
Az országos átlagnál lényegesen alacsonyabb halandósági szintet mutattak 2002-ben a férfiak és nők esetében is Budapest, illetve Győr-Moson-Sopron megye. A vidéki átlaghoz képest 86%-os volt a budapesti halandóság 1996–2000-ben. A legfontosabb
haláloki csoportok mindegyikében alacsonyabb volt a fővárosi mortalitás. A budapesti kerületek között jelentősebbek voltak az eltérések 1996–2000-ben, mint a vidéki kistérségeknél. A kerületek halálozási mutatója is szoros korrelációt mutatott a fejlettségi mutatókkal.

Az elmúlt évtizedek „fekete éve” – különösen a férfi halandóság szempontjából – 1993 volt Magyarországon. A 64,5 éves születéskor várható élettartam hosszú évtizedek óta a legalacsonyabb volt, egy 30, 40 vagy 50 éves férfi pedig rövidebb élettartamot remélhetett, mint hasonló korú társa hatvan évvel korábban, a gazdasági világválság idején. Viszont a 2002. évi születéskor várható élettartam-mutatók az eddig mért legmagasabb értéket jelentik a férfiak 68,25 és a nők 76,56 életévével. A férfiak 3,7 éves élettartam-emelkedése csaknem egy évvel haladta meg a nőkét, így a korábbi 9,3 évről 8,3-ra mérséklődött a két nem közötti különbség a születéskor várható élettartamában.

Az EU 15 tagországában – Írországot kivéve – 75 év felett van a
férfiak, és 80 év felett a nők születéskor várható élettartama.
A tíz újonnan csatlakozott ország közül csak a balti államokban alacsonyabbak a férfiak születéskori életesélyei, mint hazánkban. A svéd, a svájci és az olasz fiúgyermekek több életévre számíthatnak, mint nálunk a leánygyermekek; a francia és a svájci nők 83 éves születéskori várható élettartama pedig világviszonylatban is a legmagasabbak közé tartozik.
(Reggel, oek.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.