Kezdjük mindjárt in medias res a valósággal: a FIDE 1 millió dollár befektetéssel – némi képzavarral élve – kettévágta a gordiusi csomót, s az évtizedes világbajnoki káosz föloldódni látszik, hiszen új, valódi FIDE világbajnokunk lesz október 16-ára. A részvevők óvatos előrejelzéseit is figyelembe véve a fogadóirodák leegyszerűsített képlete szerint az esélyek az új FIDE sakkvilágbajnokság kapcsán a következők: Anand 2.8, Topalov 4.2, Lékó 5.2, Szvidler 16, Morozevics 18, Polgár 20, Adams 20, Kaszimdzsanov 50.
Fenntartásainkat félre téve – nem vehettük biztosra a meccsversenyt egészen mostanáig – izgatottan várjuk, hogy ki lesz a győztes, mert a XXI-ik századi technika segítségével lépésről-lépésre követhetjük a sorsdöntő játszmákat s első ízben a történelem folyamán, egyenesben láthatjuk a világ legjobbjait küzdeni a sakktrónusért. Élvezhetjük majd a népszerűsítő egyidejűség csodáját, s nem kell irigyelnünk többé a labdarúgás, atlétika, tenisz monopolizált helyzetét, lehetőségeit. Üdvözlet a televíziónak, internetnek: a sakkmesterek zseniális kombinációi is a képernyőre kerülhetnek s az egyszerű nézők meggyőződhetnek saját szemükkel arról, hogy a szellemi sport is lehet olyan érdekes, mint például egy izgalmas póker-parti vagy más efféle. Egy kattintás és a világ másik felét befoghatjuk monitorunknak köszönhetően. Heuréka!
És mit várhatunk a mi jelöltjeinktől a csatában? Mindenesetre szép játszmákat és győzelmeket (főként) s megalkuvás nélküli harcot, mert most valóban a világ figyelme összpontosul rájuk, ahogyan a brisságói Kramnyik-Lékó világbajnoki mérkőzésen ezt már megtapasztalhattuk.
Különleges élményekben lesz részünk, hiszen ezúttal is beleszólhatunk majd a bajnokok játékába táv-kibicként, s elmés sakkprogramjainkkal okosabbak is lehetünk (utólag vagy egyidejűleg…) a világsztároknál.
Mintha egy rosszul elvégzett tizenegyest belőhetnénk a milliárdos értékű szuperjátékosok helyett szerény otthonunkban – ingyen megszámítva, csupa lelkesedésből. Igaz, ez még nincs megoldva, de esetleg talán megoldható lesz. Mindenesetre, a sakkban ez máris lehetséges. Mit? Anand, a csodaember elnéz valamit? – mi korrigálhatjuk őt azonnal, sőt, egy e-maillel is megtoldhatjuk, interaktív éllel…
Táv-kibicek leszünk a javából. Kérem, a jövő hétre már be is programozhatjuk a dolgot, ha nem jön közbe valami fontosabb esemény. Ja, és hajrá magyarok San Luisban!
Komolyra váltva: az 1948-as Hága-Moszkvai meccsverseny óta nem volt ilyen színvonalú rendezvény a világbajnoki címért. Akkor Botvinnik, Keres, Szmiszlov, Resevszki és dr Euwe ötfordulós küzdelme Botvinnik győzelmével végződött. Fél évszázad óta a szovjetek uralkodnak: egyetlen kivétellel. Fischer 1972-ben Szpasszkij ellen nyert meccsével Amerikának szerezte meg a világbajnoki címet, de játék nélkül visszaadta az oroszoknak 1975-ben. Karpov és Kaszparov negyedszázados korszaka következett, miközben 1993-ban Kaszparovot megfosztották a trónjától s azóta káosz van a cím körül. Pillanatnyilag Kramnyik számít világelsőnek ( tkp. egy nemhivatalos meccsen legyőzte Kaszparovot)s ezért a mostani verseny világbajnoki győztese lesz hivatott megmérkőzni vele a cím egyesítése végett, ami a FIDE (Nemzetközi Sakkszövetség) legfőbb célja. A sakkhagyományok csak egyetlen címvédőt ismertek el korábban, de a mostani zavaros helyzetben tulajdonképpen Fischer és Kaszparov
( visszavonulása óta) is világbajnoknak tekinthető. Kaszparov ráadásul a FIDE Élő-világranglistáján első. FIDE világbajnokok voltak még Halifman, Anand, Ponomarjov és legutóbb Kaszimdzsanov. A sakkvilág kíváncsi, hogy ki a világ legjobbja: ebben nincs is vita, mert sakkban nem lehet súlycsoportokra bontani a jelölteket, mint az ökölvívásban például. Érdekes lesz, ha majd egy bajnokunk marad, Kaszparov vajon meggondolja-e magát s világelső lévén kihívja-e párosmérkőzésre az aktuális FIDE képviselőt?
Egyelőre San Luisé a szó, illetve a jelölteké, természetesen.
Kire fogadjunk?

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés