Himnusz-szobor virágvasárnapra

„A Himnusz-szobor középpontjában a teremtő Isten áll. A dicsfénnyel koronázott, plasztikusan kidolgozott alak köré rendeződik egy kis híján teljes kerék, melynek hiányzó cikkelyében hét galamb, a Szentlélek szimbóluma áll. A középső, nyitott szárnyú lélekmadár csőrében a Szent Koronán lévő kereszt látható. A galambok között, rovásírással lesz kiírva a cím: Himnusz.”

2005. 12. 26. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budakeszi és Budapest határában, árnyas-bokros ligeterdő karéjában van egy kies, kör alakú hely. A Szarvas téren, terv szerint 2006. virágvasárnapján avatják föl V. Majzik Mária Himnusz című szobrát. A nagyszabású mű alapkövét december 4-én, advent másidik vasárnapján helyezte el Farkas Gyula, Budakeszi polgármestere. Jókai Anna Kossuth-díjas író, a Himnusz-szobor fővédnöke avatóbeszédében kifejtette: úgy érzi, keresve sem találhattunk volna jobb időpontot az alakőletételre az advent, a várakozás idejénél. Jézus, a Megváltó születésnapját várva ugyanakkor sajnos emlékeznünk kell december 5-e tragédiájára is.
Egy évvel ezelőtt az anyaország nagy többsége részben a közönyével, részben pedig negatív voksával sebezte meg az önhibáján kívül határon túl rekedt magyarokat ama baljós elmékű népszavazáson. A szobor, amely a teljes Kárpát-medencei magyarság tulajdona lesz, kárpótolja azokat a testvéreinket, akiket az anyaországiak egy része kitagadott a magyarság fogalomköréből. Jókai Anna beszéde után Oszter Sándor színművész szavalta el a Himnuszt és Jókai Anna Ima Magyarországért című költeményét.

Ezután V. Majzik Máriát Budakeszi műterméig kísértem. A művésznő elmondta, hogy egészen kicsinyke korától fogva érez arra késztetést, hogy az önkifejezést a látvány művészetében valósítsa meg. Időben távoli felmenői között jócskán akadtak ezermesterek, mint például székely apai üknagypja, Bodor Péter, ő készítette a margitszigeti zenélő kutat. Édesanyja Marosvásárhely környékéről származó elődei is rafinált székely emberek voltak. Ő már Budapesten született, s előbb rajzolt és festett, semhogy írni tudott volna. Bravúros rajzkészsége kenyeret adott neki a nehéz időkben. Miközben megrendelésre készített grafikákat és akvarellportrékat, kitanulta a kerámiamesterséget. Aztán különböző betegségek döntötték ágynak, amelyekből teljesen felépült, de onnantól abbahagyta a festészetet. Akkor már ebben a kicsi, mesebarlang formában kialakított műteremben készítette el a kerámiáit, belőlük élt. S szinte csak magának kezdte ell megformálni kisplasztikáit, miniatűr szobrok százait, bármennyire is hihetetlen, csak azért, mert nagyobb szobrok készítésére e kis műterem alkalmatlan. Ekkor megsegítette Isten, a kis szobrok elkezdték hazai, majd nemzetközi sikervándorútjaikat.
Első nagyszabású egyházi szoborműve a Csolnoki Fehér Szűz Mária volt, ami elindította a határon inneni és túli megrendelések sorozatát. 2001-ben, amikor a híres dabasi Szent István-szobrot elkészítette, már Magyarország legjobb egyházi szobrászművészének számított. A Hospice Szolgálat Hospice Kápolnájának már maga a kivitelezője és a tervezője. Tíz méter hosszú és három méter magas felületet kellett domborművekkel beborítania.

Amikor XI. kerületben, a Magyar tudósok körútja 1. szám alatt, az új egyetemi negyedben, a budai Magyar Szentek templomában elkészült Jókai Anna Ima Magyarországért című kultikus költeményének domborműváltozatával is, úgy érezte, feltette a koronát egy sikeres korszakára.

Kölcsey Ferenc és Erkel Ferenc nemzeti imájának, a Himnusznak emlékműbe vagy szoborba öntött változata a budakeszi polgárok kérésére került Erkel legkedvesebb városába. Számos rajzos vázlat majd az agyagvariáció után 2004 augusztusában formálta meg a monumentális emlékmű gipszváltozatát. Szabó József öntő februárig végez a bronzöntvénnyel, Szabó Zsigmond kőfaragó pedig minden erejével azon lesz, hogy a Himnusz-szobrot virágvasárnap felavathassák. A kompozíció magában foglalja a bronzból kiöntött és a kőből megfaragott változatot is.
Az alkotó kérésemre most még a műteremben látható maketten mutatja meg, hogy a Himnusz-szobor középpontjában a teremtő Isten áll. A dicsfénnyel koronázott, plasztikusan kidolgozott alak köré rendeződik egy kis híján teljes kerék, melynek hiányzó cikkelyében hét galamb, a Szentlélek szimbóluma áll. A középső, nyitott szárnyú lélekmadár csőrében a Szent Koronán lévő kereszt látható. A galambok között rovásírással lesz kiírva a cím: Himnusz. Az istenalak jobbján-balján négy-négy versszak olvasható Kölcsey Ferenc nemzeti imájából. Az egész emlékmű egy hármas halommá stilizált palotadíszen áll. A kitárt kezű Atya jobbján a Tisza, balján a Duna kanyarog, mellettük három-három boltívbe foglalva látható minden vármegyének, a Trianon előttieknek is, és Budapestnek egy-egy harangja. Terv szerint a harangok minden nagyobb ünnepen megszólalnak, és a Himnusz kezdő taktusait játsszák.

V. Majzik Mária elmondta még: az, hogy idáig eljutottunk, s reménykedhetünk abban, hogy a kilenc méter hosszú, öt méter magas márványalakzat és bronzmása virágvasárnapra elkészülhet, köszönhető a számos adakozónak, magánszemélyeknek és inzézményeknek, akik önzetlenül a nagyszerű vállalkozás segítségére siettek. Amikor meghiúsult az eredeti elképzelés, amely szerint idén augusztus 6-án, két nappal Kölcsey Ferenc augusztus 8-i születésnapja előtt a szobrot fölavathatják, elvesztette a reményt, de Isten újra a segítségére sietett, és átlendítette a holtponton. Most már teljes lélekkel hisz abban, hogy húsvét előtt egy héttel megvalósul a Himnusz-szobor, és a Kárpát-medencei magyarság állandó zarándokhelyévé válik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.