A jövő évi finanszírozásának elégtelen volta miatt tartanak demonstrációt pénteken délelőtt 11 órakor az egyházi iskolák a fővárosban, a Felvonulási téren – közölte a szervező Szülői Közösségek elnöke. A demonstrációra diákokat nem hívtak külön, de amennyiben a pedagógussal eljönnek, úgy tegyék, ha a szülő ehhez írásos nyilatkozatát adta – mondta Hardy F. Gábor, reagálva a szaktárca vezetőjének bírálatára.
Magyar Bálint hétfőn felszólította az iskolákat, hogy politikai díszletként ne használjanak gyerekeket demonstrációkhoz. Hardy F. Gábor hozzátette: nem arról van szó, amit az oktatási miniszter terjeszt, miszerint törvénytelen a demonstráció, mert a teret diákokkal töltenék meg. Közölte: a demonstráció végén egy 200 tagú küldöttség petíciót visz az Oktatási Minisztériumba.
Adatbázist hoznak létre Magyar szerint
Magyar Bálint oktatási miniszter levelet küldött Szebik Imre püspök-elnöknek (Magyarországi Evangélikus Egyház), melyben hosszan taglalta: szerinte sérti a hatályos jogrendet, hogy „iskolai szervezés keretében nyilatkozatot kívánnak aláíratni a szülőkkel arról, hogy hozzájárulnak-e gyermekük demonstráción való részvételéhez”. Kifejtette: a nyilatkozat kiküldésével egy adatbázis jöhet létre, amelynek alapján az iskola nyilvántarthatja azt a tényt, hogy a szülő visszaküldte-e a nyilatkozatot vagy sem, nyilatkozott-e és milyen módon. Ilyen személyes adat kezelésére azonban az iskola nincs felhatalmazva, ezért ez az eljárás törvénysértő – áll a dokumentumban. „Nem vitatható az Alkotmányban biztosított gyülekezési jog gyakorlásának joga. Vitatható azonban, amikor az alkotmányos jog gyakorlásának a szervezése olyan keretek között valósul meg, amely miatt más alkotmányos jogok sérülhetnek” – vélte az oktatási miniszter.
Hardy F. Gábor ezzel szemben az Info Rádiónak kifejtette: a szülőknek szervezetük semmiféle levelet nem írt. Az iskolákat kérték, hogy vegyenek részt a demonstráción, s „nagyon helyesen az iskola pedagógusa küldött a szülőnek levelet” ugyanis „kifejezetten jeleztük az iskoláknak, hogy gyermeket csak akkor hozzanak magukkal, ha erre külön engedélyük van.”
A gyülekezési jognak nincs korhatára – szögezte le a rádió megkeresésére Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok országgyűlési biztosa. Hozzátette: az iskolák nem vehetnének részt a szervezésben. Arra hivatkozott: amikor a szülő okkal tarthat attól, hogy valamilyen regiszterbe kerülhet a gyermeke, aki nem vett részt a tüntetésen és emiatt esetleg a későbbiekben hátrány érheti, kizárt az önkéntesség. Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese viszont rámutatott: az önkéntesség elve valóban fontos, de az is tény hogy a világnézetileg elkötelezett iskolákban „nem politikai állásfoglalás” igenis kérhető a gyerekektől.
Az egyházi iskolák elleni jogsértséek miatt vonulnak utcára a diákok
A történelmi egyházak vezetői kijelentették: nem vesznek részt a demonstráció szervezésében és nem tekintik azt politikai tartalmú tömegmegmozdulásnak. Bölcskei Gusztáv református püspök az Info Rádió megkeresésére elmondta: egyetért a szülőkkel abban, hogy a 2006-os támogatások miatt sérülhetnek a szülők és a gyermekek oktatáshoz fűződő jogai. Bölcskei, aki a maga részéről is aláhúzta, hogy nem az iskolafenntartó egyházak állnak a kezdeményezés mögött, föltette a kérdést: vajon mi váltja ki azt a helyzetet, amikor a szülők úgy érzik, hogy „saját szakszervezetükként” kell fellépniük. Szebik Imre evangélikus püspök is jelezte, hogy nem az egyházak szervezik a tüntetést, melynek nincs semmifajta politikai karaktere, s a résztvevők csupán az iskoláknak járó, azonos elbírálást igénylő anyagi juttatásokért mennek ki az utcára.
A történelmi egyházak vezetői egyébként kedden találkoztak a köztársasági elnökkel. Sólyom Lászlóval folytatott megbeszélésükön szóba került az egyházak támogatása is. Az államfő azt mondta az egyházi vezetőknek, hogy az alkotmányosságnak Magyarországon érvényesülnie kell.
hvg.hu, Info Rádió
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor