Hatalmas homokfalat építenek az amerikai hadsereg buldózerei az 50 ezres lakosú iraki város, Szinija körül. A Bagdadtól 200 kilométerre északra fekvő település 5 kilométerre nyugatra fekszik Bajdzsitól, ahol Irak legfontosabb olajfinomítója található. Amikor befejeződik az óriási méretű homokakadályok építése, a falrendszer hossza eléri a 10 kilométert, magassága a 2 métert.
A hadsereg közlése szerint az építmény célja, hogy távol tartsák a felkelőket. A Reuters által idézett katonai források szerint az építménybe beleegyezett a helyi rendőrség és a vallási vezetők is, akik szintén nem nézték jó szemmel, hogy a felkelők búvóhelyként használják a várost. A hadsereg egyik tisztje kijelentette: a fal jó dolog, mert megakadályozza, hogy a terroristák a városba jussanak.
A brit hírügynökség hozzáteszi: ugyanakkor egyes feldühödött helyi lakosok, köztük a városi tanács vezetője is, sérelmezik hogy a falrendszer olyan benyomást kelt, mintha a lakosságot el akarnák vágni a külvilágtól.
„Ellenezzük a fal felépítését, mert a város úgy fog kinézni emiatt, mint egy rabtábor” – jelentette ki Nima al-Kavaz, a városi tanács vezetője. A 44 éves Szaleh Huszein szerint tovább folytatódnak a légicsapások a falépítés után is. A 25 éves Rafid Abbász, egy helyi benzinkutas a brit hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: a falépítés kezdete óta óriási mértékben lecsökkent az autóforgalom, s a felépített ellenőrző pontok sokasága tovább akadályozza azt.
Hasonló tapasztalatokról számolnak be Szamarra fallal körülvett lakosai is: a kereskedelem megbénult, a fal ezreket vág el egymástól. Ugyanakkor a Bagdadtól 100 kilométerre északra fekvő várost körülvevő falrendszer valóban megállította a városba beszivárgó fegyvereseket – teszik hozzá amerikai katonai források, rámutatva, hogy az erőszakcselekmények (tehát az amerikai katonák elleni támadások – a szerk.) azóta nagymértékben csökkentek Szamarrában.
Precíziós bombázás sok civil áldozattal
Az utak mellé aknákat telepítő felkelők ellen korábban a légierő segítségét kérte a hadsereg, de ez a katonák ellen fordította a szunnita helyi vezetőket, akik szóvá tették, hogy ártatlan civilek is életüket vesztették a légitámadásokban. A múlt héten egy Bajdzsi elleni légitámadásban egy iraki család 7 tagja vesztette életét. Az ő házukba futott be három férfi, akit az amerikai légierő gépei követtek egy speciális, lézeres megjelölő-követő technikával, mivel – valószínűleg bombának szánt – lyukakat ástak egy út mellett.
Szinija körül a falat január 5-én kezdték építeni és a tervek szerint napokon belül elkészülnek vele. Az építményen az iraki biztonsági erők által védett bejáratokat helyeznek el, őrtornyokkal, melyek végighúzódnak a fal mentén. Az amerikai hadsereg közleménye kiemeli, hogy a helyi vezetők rendszerint azzal érveltek: a támadásokért nem a lakosság, hanem a beszivárgó felkelők felelősek.
Magyar Péter legocsmányabb kijelentései - ez Brüsszel emberének valódi arca