Kétségessé vált a 2007-es EU-bővítés

Nem tartja kizártnak a 2007-es csatlakozásra kijelölt Románia és Bulgária felvételének elhalasztását 2008-ra vagy egy későbbi időpontra Thomas Silberhorn német CSU-képviselő. 2005 őszén az Európai Bizottság országjelentései számos komoly hiányosságot tártak fel a tagjelöltek felkészültségét illetően.

2006. 01. 05. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhalaszthatják Bulgária és Románia európai uniós felvételét a 2008 utáni időszakra, ha az európai kormányok elégedetlenek lesznek a két ország előremenetelével – jelentette ki Thomas Silberhorn, Bundestag CSU-frakciójának európai ügyekkel megbízott szóvivője. Hozzátette: a két tagjelölt ország csatlakozására nem kerülhet sor mindaddig, amíg nem teljesítik a csatlakozási feltételeket.

2005 októberében az Európai Bizottság országjelentést adott ki Romániáról és Bulgáriáról. Elemzők már akkor figyelmeztettek a testület által feltárt hiányosságokra. Oli Rehn finn bővítési biztos többek közt elmondta: a közösségi szabályok 50 százaléka esetén nincs gond, a többi probléma nagy része megoldható, viszont a teljesítendő követelmények 10 százalékát illetően komoly aggodalmának adott hangot. „Ha ezeken a területeken a bolgár és a román kormány nem hoz azonnali és hatékony intézkedéseket, egyik ország sem lesz kész a tényleges belépésre a szerződésben előirányozott dátumra, vagyis 2007. január 1-jére„ – figyelmeztetett Oli Rehn. A jelentésekből kitűnt: a korrupció mindkét országban uralja a közéletet, ezen változtatni kell, ilyen állapotok között nincs remény a közösségi támogatások hatékony felhasználására, fennáll azok elsikkasztásának veszélye. Az őszi jelentés megállapította: egyelőre sem Románia, sem Bulgária nem képes határai hatékony ellenőrzésére, ez az egész unió számára súlyos biztonsági probléma. A néppárti frakció egyik tekintélyes tagja, a német Elmar Brok, aki egyben az Európai Parlament külügyi bizottságának az elnöke is, sárga lapos figyelmeztetésként értékelte a jelentést.

A magyar európai parlamenti képviselők támogatják Románia és Bulgária uniós tagságát, ugyanakkor sokkal alaposabb információk birtokában értékelik főként a romániai felkészülést, például azt, hogy épp az őszi, európai jelentés közzétételét megelőző napon vetette el a bukaresti szenátus a kisebbségi törvényt. Gál Kinga fideszes euroképviselő jelezte: az őszi jelentés „megengedőbb” volt a kisebbségi kérdések, a politikai kritériumok, a koppenhágai kritériumok betartása terén.

Silberhorn a 2005 őszi jelentés által feltárt hiányosságokra utalva jelezte: ez év tavaszán születik meg az újabb, „kiegészítő és döntő” beszámoló a két országról. Az Európai Bizottság ennek tükrében dönthet, hogy megfelelő időpont-e 2007 a két ország felvételére, esetleg, hogy a 2008-as vagy egy későbbi időpont megfelelő Románia és Bulgária csatlakozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.