Csehül köszöntötte a díszőrséget Sólyom László köztársasági elnök prágai látogatása első napján. A magyar államfőt kollégája, Václav Klaus fogadta a prágai várban a Mátyás kapunál.
A Benes-dekrétumok kérdése nem jelent problémát a magyar–cseh kapcsolatokban – mondta Sólyom László, miután tárgyalt a cseh köztársasági elnökkel. Leszögezte: pozitív lépésnek tartja a cseh miniszterelnök levelét, amelyben az áll: a cseh kormány a szudétanémet antifasiszták iránti tavalyi bocsánatkérése a csehországi magyarokra és lengyelekre is vonatkozik. Sólyom László közölte: a bocsánatkérés lecsillapíthatja a politikai és emberi kedélyeket ebben az ügyben.
Václav Klaus, aki a cseh kormány nyilatkozatát elhibázott lépésnek minősítette, kijelentette, hogy álláspontja ebben a kérdésben nem változott. Az ügy azonnal belpolitikai incidenssé fajult a cseh államfő és a miniszterelnök között. A köztársasági elnök ugyanis magyarázatot követelt a kormányfőtől azt nehezményezve, hogy nem tájékoztatta őt a levélről. Jiri Paroubek azzal vágott vissza, hogy Václav Klaus „saját magát, és az egész Cseh Köztársaságot nevetségessé tette„, mert nem tanulmányozta az ügyet.
Örömmel találkoztunk újra – összegzett az elnöki találkozó után a vendéglátó, Václav Klaus. A cseh államfő hozzátette: örömmel fogadta, és természetesen eleget tesz annak a meghívásnak, amit Sólyom László, magyar köztársasági elnöktől az 1956-os forradalom 50. évfordulóján tartandó ünnepségekre kapott.
A hivatalos tárgyalások után Václav Klaus és felesége díszebédet adott Sólyom László tiszteletére. A Magyar Köztársaság elnöke délután találkozott a cseh parlament két házának elnökével, meglátogatta a Szent Vitus székesegyházat és a strahovi kolostort, majd megkoszorúzta II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktábláját a Kisoldali téren. Este a két elnök a prágai magyar nagykövetség új épületének ünnepélyes megnyitásán vett részt. Sólyom László pénteken Jirí Paroubek cseh kormányfővel, valamint a csehországi magyarok képviselőivel találkozik.
A magyar kormány üdvözli a cseh miniszterelnök nyilatkozatát
A magyar kormány üdvözli, hogy Paroubek, cseh miniszterelnök a cseh kormány tavalyi nyilatkozatával kapcsolatban a magyar nemzetiségű állampolgárok vonatkozásában is megerősítette az antifasisztákra vonatkozó bocsánatkérést – közölte Batiz András kormányszóvivő, aki kifejtette: örvendetesnek és fontos előrelépésnek tartja továbbá a kormány, hogy a cseh miniszterelnök a cseh országrészekbe kitelepített szlovákiai magyarokat is megkövette. Magyarország bízik abban, hogy a második világháború után a kollektív bűnösség jegyében született intézkedések felülvizsgálatának folyamata az elkövetkezőkben az egykori Csehszlovákia egész területére vonatkozóan érvényesül majd – mondta Batiz András.
A szlovák kormány nem tervez hasonló bocsánatkérést
A szlovák kormány nem tervez hasonló bocsánatkérést, mondta az Új Szónak Mikulas Dzurinda miniszterelnök szóvivője. – Meg kell azonban jegyezni, hogy tapasztalható bizonyos pozitív elmozdulás – mondta a Magyar Rádiónak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. Sólyom László magyar államfő decemberi látogatásakor Dzurinda a kollektív bűnösség elvének tarthatatlanságáról beszélt.
– Ez mindenképpen előrelépés a korábbi rendszer elutasításához képest. A szlovákiai magyarság tavaly áprilisban a kollektív bűnösséget kimondó kassai kormányprogram 60. évfordulóján fogalmazta meg, hogy igényt tart a bocsánatkérésre, és az egyszeri anyagi kárpótlásra. Erről nem tettünk le – erősítette meg Bárdos.
(Forrás: Magyar Rádió, Info Rádió)

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon