Világbeszéd Az élő Isten hegyéről

A Kráter Műhely Egyesülethez a könyvkiadón kívül a PoLiSz című folyóirat is tartozik. A kiadó és a lap az egyik legjelentősebb és legszínvonalasabb irodalmi orgánumává fejlődött. A lap egyik különlegessége a Világbeszéd rovat, amely napra készen igyekszik követni a világirodalom újdonságait.

2006. 01. 22. 11:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PoLiSz-Világbeszéd terméséből a fiatal műfordító nemzedék egyik tehetséges képviselője, Szappanos Gábor készíttette el Az élő isten hegyéről című antológiát.

– Nem vakmerőség-e itt és most, a nemolvasás évadján egy világirodalmi antológiával jelentkezni?
– A válasz egyértelmű és határozott nem. A PoLiSz 2002 és 2005 közötti Világbeszéd-termése ugyanis olyan magasrendű minőséget képvisel, ami tálcán kínálta magát a folyóiratközlésnél is súlyosabb jelenlétre. Az élő Isten hegyében tizenhat prózamű van, legtöbbjük novella, elbeszélés, de akad öt regényrészlet is. Az anyagot nagyrészt kortárs művek alkotják, de található benne XIX. századi próza is, valamint egy több mint százéves tibeti mese.
– Beszélhetünk-e a teljesség igényéről?
– A terjedelmi korlátok és a Világbeszéd rovat végtelen gazdagsága ezt nem tette lehetővé. Reményeim szerint a művek összessége mégis a teljesség érzését keltik az olvasóban. Azt szerettem volna elérni, hogy az egymás mellé, egymás társaságába kerülő alkotások „beszéljenek egymással„, felelgessenek egymás kérdéseire. Mi több, egyetlen vérkeringés részei. Mégpedig a Babits által egységesnek látott világirodalomé. Azonban van egy még erősebb szál is: pokoli novellával kezdődik az antológia, és istenivel végződik. A könyv voltaképen az alantas élményekből eredményekből eredő gyötrelmekkel indul, és magasztos, isteni évezetekkel zárul, akárcsak Dante Isteni színjátéka.
– Ha sorolna ízelítőként néhény nevet…
– Olyan alkotók szerepelnek az antológiában, mint a francia Bernard Clavel, Anna Gavalda, Le Clézio, a svéd Peter Lagerkvist, Torgny Lindgren, a dán Henrik Stangerup és Bo Hansen, a kínai–amerikai Amy Tan, vagy a német Gisela Dischner, a szerb Mihajlo Pantic, a horvát Danijel Dragohevic, a román–svájci Agljaja Veteranyi. A kötet érdekessége, hogy többségben szerepelnek benne kisebb népek fiainak alkotásai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.