Nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága

Tovább nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága az országban. Már 152 hektár áll víz alatt, 81 településen rendeltek el valamilyen szintű védekezést Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun megyében. Összesen 87 embernek kellett otthagynia otthonát a belvíz miatt. A szakemberek szerint egyelőre nincs árvízveszély, mert a hét közepétől visszajön a hideg.

MNO
2006. 02. 22. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága az országban. Már 152 hektár áll víz alatt, míg kedden 140 ezer hektárt borított belvíz. 81 településen rendeltek el valamilyen szintű védekezést Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun megyében. Debrecenben a legkritikusabb a helyzet, itt harmadfokú a készültség, egy ház már összedőlt. Eddig országosan 20 épületet kellett elhagynia összesen 87 lakónak.

Szolnok megyében Karcagon, Kunhegyesen, Tiszabőn és Törökszentmiklóson 41 embernek kellett elhagynia otthonát. A megyében 250 ház van veszélyben kisebb-nagyobb mértékben. A hajdú-bihari Nádudvaron 9 embert kellett kitelepíteni házából. A megyében egyébként 45-re nőtt a kiköltöztettek száma. Az átázott talaj miatt életveszélyessé vált egy ház a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Bodrogolasziban, a tulajdonos idős asszonyt kiköltöztették. A megyében 22800 hektár a belvizes terület nagysága.

Szolnok megyében már a temetőket is veszélyezteti a belvíz. A Magyar Televízi Híradója beszámolt arról, hogy több településen betiltották a temetéseket a magas talajvízszint miatt. Jászladányon, Jászdózsán, Karcagon, Kunhegyesen és Mezőtúron már csak hamvasztást vállalnak. Törökszentmiklóson tavaly óta nem lehet földbe temetni. Akik mégis ragaszkodnak a hagyományos gyászszertartáshoz, azoknak egy másik városban kell eltemetniük hozzátartozójukat.

Belvízvédelmi szivattyúkat rongáltak meg

Három szivattyútelepet rongáltak meg ismeretlenek Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtóreferense közölte: az elmúlt napokban történt rongálás okozta kár megközelíti a hárommillió forint. Rongálás történt a Rekettyés szivattyútelepen, valamint Jánoshida környékén, a megyei FVM-hivatal által működtetett telepen, és a vandáloknak egy Martfű és Tiszaföldvár közötti területen vizet átemelő szivattyú is áldozatul esett. Az igazgatóság a rendőrségen feljelentést tett.

Egyelőre nincs árvízveszély

Sopronban kilépett egy patak a medréből, és több házat elöntött, többet pedig alámosott. A mentési munkálatokat nehezíti, hogy sok helyen a fagyott talaj nem tudja magába szívni a vizet.

A Hortobágy-Berettyón másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget. A borzi mércénél 305 centiméteres vízállást mértek a folyón. Árvízvédelmi készültséget egyébként 414 kilométeren tartanak fenn, immár a Zagyva szentlőrinckátai szakaszán és a Sebes-Körös torkolatánál is.

A Duna vízgyűjtőterületén kétszer annyi hó halmozódott fel a tél folyamán, mint amennyi általában lenni szokott, és ugyanez a helyzet a Tisza vízgyűjtő területén is. A szakemberek szerint egyelőre nincs árvízveszély, a sok hó ugyanis csak akkor okozhatna gondot, ha hirtelen és több napra jön a meleg. Ettől egyelőre nem kell tartani, mert a környező országokban és itthon sem marad a tavaszias idő, a hét második felére már hideg levegő érkezik. Eső ugyan lesz, de várhatóan nem fog áradásokat okozni.

(Forrás: MTV Teletext, Híradó, Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.