A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a belvízzel elöntött területek nagysága növekszik, jelenleg 140 ezer hektár, a szakemberek a helyzet romlására számítanak az enyhe és csapadékos időjárás miatt. 10 KÖVIZIG területen, 54 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség ebből 32 szakaszon I. fokú, 19 szakaszon II. fokú és 3 szakaszon III. fokú.
Az igazgatóságok folyamatosan végzik a vízlevezetési akadályok eltávolítását, a megnövekedett belvíz-mennyiség gyorsabb elvezetésére. Az érintett területeken 60 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget, közülük 4 településen a legmagasabb, III. fokozatot.
Eddig 69 embert kellett kiköltöztetni a belvíz miatt veszélyessé vált épületekből – számolt be Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A Szolnok megyei Kunhegyesen öt lakásból 21 embert, köztük tíz gyermeket kellett kiköltöztetni az önkormányzat által biztosított átmeneti szállásra – mondta Dobson Tibor. Hajdú-Bihar megyében 29, Szolnok megyében 40 embernek kellett elhagynia lakhelyét. Dobson Tibor elmondása szerint az elmúlt 24 órában 200 alkalommal riasztották a tűzoltókat a belvíz okozta károk elhárítására és az árkok tisztítására.
A legsúlyosabb helyzet Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van.
A hóolvadás hatására Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tíz körzetében rendeltek el belvízvédelmi készültséget, s árhullám alakult ki a Krasznán, ahol elsőfokú a készenlét. Az elöntött terület nagysága kedden délelőtt 6.150 hektár volt; folyamatosan szivattyúzzák a vizet, naponta mintegy 230 ezer köbmétert emelnek át a folyókba és csatornákba.
Hajdú-Biharban összesen 23600 hektár van víz alatt, ebből 6 ezer hektár a vetés. Az üzemelő 18 szivattyútelepen napi 2 millió 200 ezer köbméter vizet emelnek át az elöntött területekről a befogadókba.
A megyében a legtöbb folyó árad. Elsőfokú árvízvédelmi készültség van jelenleg a Berettyó teljes szakaszán, valamint az Éren, a Kállón és a Hortobágy-Berettyón is. Az ár- és belvíz-védekezési munkákban a TIKÖVIZIG 173 munkatársa vesz részt.
A legújabb felmérések alapján 22.300 hektárnyi mezőgazdasági területen – rét, legelő, szántó – áll a víz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A nyolc üzemelő szivattyútelep az elmúlt 24 órában csaknem 400 ezer köbméter vizet emelt át a főcsatornákból a befogadó folyókba. Árvízvédelmi készültséget egyébként országosan 371 kilométer hosszú folyószakaszon rendeltek el, elsőfokú a védekezés a Fekete- és a Sebes-Körösön, valamint a Krasznán is.
Békés megyében minden belvízvédelmi szakaszon készültséget kellett elrendelni. A folyók áradása miatt már csak szivattyúzni lehet a belvizet.
A meteorológiai előrejelzés szerint a következő napokban a vízgyűjtőkön is többször kell csapadékra számítani, amelynek mennyisége területi átlagban elsősorban a Körösök, a Szamos és a Felső-Tisza vízgyűjtőkön haladhatja meg a 10 millimétert.
A Tisza magyarországi szakaszán tovább csökkent az álló jeges szakaszok hossza. A Tisza-völgyi folyókon mindenütt felszakadozott az álló jég és legtöbb helyen már csak zajlás, parti jég található.Továbbra is I. fokú jégvédekezési készültség van Tisza Szeged-déli országhatár közötti szakaszán és a Körösökön.
(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext, Info Rádió, Klubrádió)
Orbán Viktor: Egy gyors kávé az óbudai időközi választás királyával - videó