Súlyosbodhat a belvízhelyzet

Jelenleg a belvízzel elöntött területek nagysága eléri a 140 ezer hektárt, a szakemberek azonban a helyzet romlására számítanak az enyhe és csapadékos időjárás miatt. Eddig 69 embert kellett kiköltöztetni a belvíz miatt veszélyessé vált épületekből. Árvízvédelmi készültség 371 kilométer hosszú folyószakaszon van.

MNO
2006. 02. 21. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a belvízzel elöntött területek nagysága növekszik, jelenleg 140 ezer hektár, a szakemberek a helyzet romlására számítanak az enyhe és csapadékos időjárás miatt. 10 KÖVIZIG területen, 54 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség ebből 32 szakaszon I. fokú, 19 szakaszon II. fokú és 3 szakaszon III. fokú.
Az igazgatóságok folyamatosan végzik a vízlevezetési akadályok eltávolítását, a megnövekedett belvíz-mennyiség gyorsabb elvezetésére. Az érintett területeken 60 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget, közülük 4 településen a legmagasabb, III. fokozatot.

Eddig 69 embert kellett kiköltöztetni a belvíz miatt veszélyessé vált épületekből – számolt be Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A Szolnok megyei Kunhegyesen öt lakásból 21 embert, köztük tíz gyermeket kellett kiköltöztetni az önkormányzat által biztosított átmeneti szállásra – mondta Dobson Tibor. Hajdú-Bihar megyében 29, Szolnok megyében 40 embernek kellett elhagynia lakhelyét. Dobson Tibor elmondása szerint az elmúlt 24 órában 200 alkalommal riasztották a tűzoltókat a belvíz okozta károk elhárítására és az árkok tisztítására.

A legsúlyosabb helyzet Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van.

A hóolvadás hatására Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tíz körzetében rendeltek el belvízvédelmi készültséget, s árhullám alakult ki a Krasznán, ahol elsőfokú a készenlét. Az elöntött terület nagysága kedden délelőtt 6.150 hektár volt; folyamatosan szivattyúzzák a vizet, naponta mintegy 230 ezer köbmétert emelnek át a folyókba és csatornákba.

Hajdú-Biharban összesen 23600 hektár van víz alatt, ebből 6 ezer hektár a vetés. Az üzemelő 18 szivattyútelepen napi 2 millió 200 ezer köbméter vizet emelnek át az elöntött területekről a befogadókba.

A megyében a legtöbb folyó árad. Elsőfokú árvízvédelmi készültség van jelenleg a Berettyó teljes szakaszán, valamint az Éren, a Kállón és a Hortobágy-Berettyón is. Az ár- és belvíz-védekezési munkákban a TIKÖVIZIG 173 munkatársa vesz részt.

A legújabb felmérések alapján 22.300 hektárnyi mezőgazdasági területen – rét, legelő, szántó – áll a víz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A nyolc üzemelő szivattyútelep az elmúlt 24 órában csaknem 400 ezer köbméter vizet emelt át a főcsatornákból a befogadó folyókba. Árvízvédelmi készültséget egyébként országosan 371 kilométer hosszú folyószakaszon rendeltek el, elsőfokú a védekezés a Fekete- és a Sebes-Körösön, valamint a Krasznán is.

Békés megyében minden belvízvédelmi szakaszon készültséget kellett elrendelni. A folyók áradása miatt már csak szivattyúzni lehet a belvizet.

A meteorológiai előrejelzés szerint a következő napokban a vízgyűjtőkön is többször kell csapadékra számítani, amelynek mennyisége területi átlagban elsősorban a Körösök, a Szamos és a Felső-Tisza vízgyűjtőkön haladhatja meg a 10 millimétert.

A Tisza magyarországi szakaszán tovább csökkent az álló jeges szakaszok hossza. A Tisza-völgyi folyókon mindenütt felszakadozott az álló jég és legtöbb helyen már csak zajlás, parti jég található.Továbbra is I. fokú jégvédekezési készültség van Tisza Szeged-déli országhatár közötti szakaszán és a Körösökön.

(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext, Info Rádió, Klubrádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.