Nyugaton etikusabbak a dolgozók?

Hazánkban a dolgozók szabálykövető magatartása jelentősen elmarad a nyugat-európai gyakorlattól az Ernst & Young felmérése szerint. Nálunk többen nem tekintik például etikai szempontból problémának az irodai írószerek otthoni használatát, mint tőlünk nyugatra. Ugyanakkor a magyarországi vezetők a munkavállalók nagy része szerint kettős mércét alkamaznak.

MNO
2006. 04. 29. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az itthoni adatvédelmi rendelkezések gyakorlati megvalósítása egyáltalán nem hatékony Kühn János, a magyarországi Ernst & Young Visszaélési Kockázatkezelési Szolgáltatások üzletágért felelős menedzsere szerint. Szerinte ha van is, sokszor a fiókok mélyén landol a vállalati etikai kódex, amit nem is kérnek számon. Pedig egy nemzetközi felmérés szerint a vállalatok éves árbevételének mintegy 6 százaléka vész el visszaélések miatt – írja a Menedzsment Fórum.

Kühn János az mfor.hu kérdésére elmondta: az itthoni cégek ugyanazokkal a kihívásokkal szembesülnek az üzleti életben, mint bárhol máshol a világon. A különbség a vállalati szintű szabályozásban és a számonkérési rendszerben van. A cég felméréséből mindenesetre kitűnik, hogy a magyarok szabálykövető magatartása összességében jelentősen elmarad a közép- és nyugat-európai gyakorlattól.

A tanácsadó cég felmérése többek között azt is vizsgálta, mit gondolnak a munkavállalók az etikus viselkedés fontosságáról, valamint a csalás- és korrupcióellenes előírások hasznosságáról.

A magyarok 19 százaléka nem tekinti etikai szempontból problémának az irodai írószerek otthoni használatát (ez az arány Európában 10 százalék). Az európai 44 százalékkal szemben csak 36 százalékuk gondolja úgy, hogy a munkahelyi fénymásoló gép magáncélokra való igénybe vétele etikátlan. A számadatok manipulációját viszont a magyarországi válaszadók döntő többsége (90 százaléka) etikátlannak minősítette.

Meglepő ugyanakkor a munkavállalók vezetőkről kialakított képe. A válaszadók 49 százaléka szerint a magyarországi vállalatvezetők kettős mércét alkalmaznak: magukra nézve más etikai normákat tartanak kötelezőnek, mint beosztottjaikra. Ugyan a vezetői kettős mérce Közép-Európában is sokak, egészen pontosan 38 százalék szerint valóság, a nyugat-európai országokban ez az arány csupán 22 százalék.

A munkavállalók általánosságban kifejezetten jó véleménnyel vannak saját etikus magatartásukról (az európai átlag 79, a magyar 89 százalék), ám a válaszadók negyede úgy nyilatkozott, hogy kollégája viselkedése már kifogásolható. Ugyanakkor a megkérdezettek 17 százaléka szerint elfogadható üzleti gyakorlat etikátlan helyeken, például sztriptízbárban üzletet kötni.

Az Ernst & Young tanulmánya 5 nyugat-európai (Ausztria, Franciaország, Hollandia, Németország, Svájc) és 3 közép-európai ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország) beosztottjainak a témáról alkotott véleményét tükrözi. A felmérést az ezen országokban működő multinacionális társaságok alkalmazottaival folytatott telefoninterjúk formájában bonyolították le 2006 februárjában és márciusában.

(Menedzsment Fórum)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.