Pokorni: Gyurcsány álszent hipokrita

Fontos dolog a kórházak tulajdoni helyzete, de még fontosabb, hogy kinél van az egészségbiztosításra szánt 1550 milliárd forint – mondta Pokorni Zoltán a köztelevízióban. A Fidesz alelnöke óvott a mostani kormánypártok által javasolt magánbiztosítós modelltől, az oktatásügyről pedig megállapította: Gyurcsány álszent módon viselkedik, Magyar Bálint pedig alkalmatlan.

MNO
2006. 04. 06. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi kockázata van annak, hogy a kormánypártok szétszedhetik az egészségbiztosítót – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a Nap-kelte szerdai műsorában. Pokorni szeint a kórházak tulajdonjoga, vagyoni helyzete fontos kérdés, de még fontosabb, hogy kinél van az az 1500 milliárd forintnyi pénz, amit ma egészségügyre befizetünk. Az alelnök szerint a szocialisták és a szabad demokraták abban egyetértenek, hogy kell egy harmadik pillér a biztosítási rendszerben: szándékaik szerint a ma egységes szolidaritás-jellegű biztosítást megbontanák, és egymással versengő magánbiztosítókat engednek rá a piacra.

A politikus szerint a kérdés az, hogy meddig terjed a ma egységes szolidaritás, és meddig jön be az életünkbe a magánbiztosító rendszer: mandulaműtétig, a szülésig, vagy pedig csak az egyágyas szobáig. Pokorni Szlovákia példáját hozta fel, ahol egy-másfél évvel ezelőtt 25 magánbiztosító jött létre, ebből egy éven belül 19 csődbe ment. A jelenlegi kormánypártok azt mondják – hangsúlyozta Pokorni –, hogy a magánbiztosító-rendszer jobb, mert hatékonyabb. Az alelnök azt ajánlotta: vegye meg mindenki az Egészségügyi Közgazdasági Szemlének a mostani számát, amelyben összehasonlították, hogy mennyit költ a maga működésére, menedzsmentre, adminisztrációs költségre a TB, az egységes állami egészségbiztosító: másfél százalékot, ugyanakkor a magánbiztosítók 15 százalékot költenek saját magukra, és e fölött még 26 százalékot piacszerzésre, összesen tehát 41 százalékot. Az 1500 milliárd forintnak a 41 százaléka menne önmagára a biztosítóra, azaz nem több lenne, nem hatékonyabb lenne a pénz felhasználása, hanem rosszabb – érvelt a fideszes politikus.

Arra a műsorvezetői megjegyzésre, hogy ez csak a szabad demokraták elképzelése, nem a szocialistáké, Pokorni megjegyezte: „hányszor jártunk már úgy, hogy összeállnak a szocialisták meg a szabad demokraták, a szocialisták mondanak valami szépet, aztán kénytelenek a koalíciós alku miatt megegyezni az SZDSZ-szel”. Erre példaként említette az oktatást, amelyben ugyanígy vezették be annak idején a tandíjat, vagy ugyanígy lett az ingyenes étkezésből, az ingyen tankönyvből rászorultság-elvű. „Szétteszik a kezüket, és azt mondják, hogy sajnos az SZDSZ akarja” – jelentette ki Pokorni. Éppen ezért semmilyen garanciát nem lát a Fidesz arra, hogy az egészségügy területén nem ugyanígy járnak-e el.

Túl kaotikus az oktatásügy

Pokorni Zoltán – utalva a szerda esti miniszterelnök-jelölti vitára –dicséretes dolognak tartja annak a felismerését, hogy Magyar Bálint nem jól vezette az oktatási tárcát. „Túl sok volt a botrány, túl sok volt a szőnyeg alá söpört korrupciós ügy. És túlságosan kaotikus ma az oktatásügy ahhoz, bárki azt mondhassa, hogy ez így jó”.
A politikus álszent dolognak tartja, hogy miközben Gyurcsány Ferenc szeptember elején kijelentette, hogy ő azt szeretné, ha minden faluban lenne iskola, eközben bezártak 616 iskolát a négy év alatt, sőt, épp szeptember elsejétől lépett életbe az a költségvetési szabály, hogy a falusi gyerekek tízezer forinttal kevesebbet kapnak. „Erre a legfinomabb jelző, amit kénytelen vagyok használni, hogy álszent hipokrita, és a legdurvább, hogy nem mond igazat” – mondta Pokorni..

A szocialista párt ma úgy tesz, mintha most esett volna ide az égből, mintha négy éve nem ők kormányoznának – jelentette ki az alelnök, aki szerint ha ma idejönne egy ausztrál választási megfigyelő és figyelné itt a beszélgetéseket meg a kampányt, azt kérdezné: „ jó, jó, de hát ki volt kormányon négy évig?”.

Pokorni szerint a 2002-es ötvenszázalékos béremelés már rég elolvadt. A politikus úgy látja, az akkori béremelés egyébként indokolt és lehetséges is volt, ám nem ment volna csődbe a költségvetés akkor, hogy ha ezzel párhuzamosan nem verik szét a Széchenyi-tervet. „Félszárnyú repülő nem marad a levegőben” – mondta, utalva ezzel arra, hogy csak úgy lehet jóléti intézkedéseket hozni, ha ugyanakkor a kormány a másik oldalon a gazdaság dinamizálására is áldoz.

Pokorni kijelentette: az a növekedés is, amit ma Magyarország magáénak tudhat, az nagyrészt a gazdaságélénkítő Széchenyi -tervnek köszönhető, s ha az nem lett volna, ma még tragikusabb állapotban lenne a magyar költségvetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.