Támadásba lendülnek a Stasi-munkatársak

A Legfelsőbb Bíróság felmentő ítélete a Ságvári-perben az antifasiszta konszenzus felrúgását jelenti – írja a Neues Deutschland. A Die Welt arról számol be, hogy a volt Stasi-munkatársak tömegesen lépnek fel, támadólag képviselik gondolataikat. Az USA-nak egybillió dollárba kerülhet az iraki háború – vélekedik a Der Speigelben Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász.

2006. 04. 04. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neues Deutschland (nd-online.de)

Az egykori NDK-s pártlapban, a ma már szocialista napilap felirat alatt megjelenő orgánumban Susan Zimmermann A gyilkosság nem lehet jogos című, budapesti keltezésű cikkében háborog a Legfelsőbb Bíróság ítéletén, amelyben felmentette Kristóf László csendőrt a Ságvári-perben. A szerző hosszadalmas, ténybeli tévedésekben hemzsegő írásában úgy véli, a Legfelsőbb Bíróság ítélete az eddig meglévő antifasiszta konszenzus felrúgását jelenti.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Lars-Broder Keil „Alávaló kampány” című írásában foglalkozik az egyre inkább elszemtelenedő Stasi-munkatársak agresszív fellépésének vélhető okaival.

A régi Stasi-káderek gátlástalan fellépése megriasztotta a közvéleményt – állítja a lap. A történész Hubertus Knabe azonban már nem először találkozik az egykori Stasi-munkatársak tömeges és militáns fellépésével. Knabe, aki az egykori Stasi-börtönből kialakított hohenschönhauseni emlékhely vezetője az „apró tabudöntések” politikájáról beszél, és az egykori káderek között megerősödő érzésről, hogy immár nem kell rejtőzködniük, sőt támadólag képviselhetik elgondolásaikat. Álláspontjuk népszerűsítésében a lehető legtermészetesebben használják a sajtó és véleményszabadság előnyeit, amely ellen korábban a leghatározottabban harcoltak.

Knabe számára az egykori elkövetők szervezett fellépése a kétkötetes, „A biztonság. Az Állambiztonsági Minisztérium (MfS) elhárító munkájáról” című tanulmány 2002-es megjelenéséhez köthető. Ebben egykori Stasi-tisztek vallanak a munkájukról. A könyv alaptézise: az MfS csak a törvény és a jog alapján tevékenykedett, ezért semmit sem lehet a szemükre vetni. A veteránok – ahogy a tanulmánykötetből is kiderül – kiválóan értenek még most is a dezinformációhoz. Egyesületüknek olyan jól hangzó nevet adnak, mint például a „Polgári jogok és emberi méltóság védelmi társaság”. Az interneten egy „Belső bizottság az MfS története kritikus elfogadásának támogatására” című csoport aktivizálja magát, amely mindenkit megtámad, aki bírálni merészeli a Stasit. Ezen felül leveleket küldözgetnek a képviselőtestületeknek, ahol a régi káderek fellépésüket a „történelmi igazság megvilágításaként” emlegetik. Az iskolákat felszólítják, hogy az osztályok többé ne látogassák a hohenschönhauseni emlékhelyet, ott ugyanis „alávaló kampányt” folytatnak. Állandóan a 30 ezer MfS tisztviselő ellen folytatott nyomozási eljárásra hivatkoznak, amelyből csak néhány tucat ért véget pénz- és börtönbüntetéssel.

Knabe szerint ez jelenség a politikai klímaváltozást is jelzi: attól tart, hogy a rezsim jogtalan mivoltának folyamatos tagadása különösen a fiatalok esetében hullhat termékeny talajra. A történész szerint a régi káderek immár minden szégyenérzet nélküli fellépése a fordulatot követő hibákra vezethető vissza. A szövetségi köztársaságnak sokkal világosabbá kellett volna tennie, hogy az MfS egy bűnös szervezet volt, fogalmazott Knabe. Ehelyett a kiegyezéssel próbálkoztak, s jogállami eszközökkel kívánták a bűnöket feldolgozni. Most bosszúlja meg magát a „jogállam bársonyossága” – vélekedik Knabe.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin „Pénzügyi szempontból felelőtlen” címmel készített interjút a Nobel-díjas közgazdásszal, Joseph Stiglitzcel, aki szerint egybillió dollárba is kerülhet Washingtonnak az iraki kaland. A közgazdász szerint ez még az optimista variáció, hiszen 2010-es kivonulással számol, míg ha erre csak 2015-ben kerülne sor, akkor a költségek elérhetik a 2,239 billió dollárt.

A kormány hivatalos becslései szerint az iraki kaland költségei 50-ről 250 milliárd dollárra emelkednek. A kongresszus költségvetési irodája szerint a pénzügyi kaland legalább 500 milliárdba kerülhet. Ugyanakkor a kormányzati adatok nem tartalmaznak minden kiadást, például a tavalyi évben a hadműveleti költségek 20 százalékkal emelkedtek. Washingtonnak lényegesen több pénzt kell költeni a katonák toborzására, szolgálatban tartására – valamint a sebesült veteránok orvosi kezelésére. Azonban, ha a közgazdasági költségeket is hozzászámoljuk, akkor igen visszafogott számítások közepette is egybillió dolláros kiadásoknál tartunk – véli Stiglitz. Ezt érdemes összevetni az első Öböl-háborúval, amit az Egyesült Államoknak majdnem haszonnal sikerült befejeznie.

Stiglitz szerint a hivatalos számokban nincsenek benne a hosszútávú kiadások sem, mint például a súlyosan sebesült katonák életben tartása, melynek hihetetlenül nagyok a költségei. Eddig mintegy 17 ezer sebesült katona érkezett vissza Irakból, ötödük súlyos fej és agysérüléssel. Még az 500 milliárd dolláros becslés sem tartalmazza az ő ápolásukat. Egy ilyen veterán élethosszig tartó ápolása mintegy 4 millió dollárra tehető, csak e csoport által okozott költségeket hosszabb távon összesen 35 milliárdra teszik. Stiglitz állítja, a sérülések jelentős része elkerülhető lenne, ha a hadügyi tárca nem garasoskodna és jobb felszereléssel küldené harcba a csapatokat.

A Nobel-díjas közgazdász szerint a jelenlegi olajárakból öt-tíz dollár az iraki háború számlájára írandó. Stiglitz állítja, nem igaz az a közvélekedés, miszerint az egész amerikai gazdaság profitálna a háborúból. Stiglitz nem ismer Bush texasi olajvállalkozó baráti körén kívül másokat, akik igazán nagy hasznot húznának a háborúból.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Jordan Mejias Csak a patriarchátus mentheti meg az emberiséget című cikkében ismerteti Phillip Longman legújabb tanulmányát, aki egy minden eddiginél konzervatívabb korszakot jövendöl. Longman a Foreign Policy legfrissebb számában foglalkozik az északi félteke fogyásának várható következményeivel.

Longman számára a patriarchátus olyan értékkonzervatív üzem, amely a férfiakat nemcsak arra kötelezi, hogy házasodjanak, hanem arra is, hogy megfelelő társadalmi helyzetű nőt vegyenek feleségül. Mivel ez a késztetés számos más, „a kellemes életre vonatkozó férfi vízióval” is konkurál, ezért ez ciklikusan jelentkezik. Ez olyan kulturális hajtóerőt jelent, amely garantálja a magas születési arányszámot a jómódú csoportokban is, s így maximalizálja a szülők gyermekekbe történő befektetését. „Egyetlen fejlett civilizációnak sem sikerült, hogy patriarchátus nélkül hosszabb ideig fennmaradjon” – fogalmaz a tanulmányban.

Longman a patriarchális társadalmi modell sikerét a kulturális evolúcióra vezeti vissza, ami lehetővé teszi a populáció növelését, így a hatalom és a befolyás fokozását is.Aki képtelen volt a népesedési versenyben maradásra, annak vége lett és feloldódott a győztes populációban. A patriarchátus, populáció és a hatalom kapcsolatát Longman rendkívül fontosnak tartja jelen korszakunkban, amikor ismét a ciklus konzervatív fázisa következik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.